Z práce rovnou domů a žádný alkohol. Náramek mají v kraji tři odsouzení

  9:29aktualizováno  9:29
Dvakrát maření výkonu úředního rozhodnutí a jednou neplacení alimentů. To je výčet přečinů, za něž si jejich pachatelé v současné době v Karlovarském kraji odpykávají trest ve formě domácího vězení. Ačkoliv se podobný verdikt může zdát jako mírný, podle obeznalých to tak není.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

„Je to druhý nejpřísnější trest, který může člověk u soudu dostat,“ vysvětlila Karla Nováková, krajská vedoucí Probační a mediační služby.

Odsouzení k domácímu vězení „vyfasují“ náramek, který je připevněný k noze. Díky tomuto zařízení, jehož součástí je i GPS, může mít Probační a mediační služba dokonalý přehled o tom, kde právě potrestaný je. V podstatě může pouze do práce a domů. Nastavení systému je tak velmi individuální.

„Odsouzenému se dává čas, aby se pohodlně dostal do práce a po ní mají například ještě dvě hodiny na nákupy či vyřizování jiných věcí,“ přiblížila tuto formu alternativního trestu Nováková.

I když to vypadá jako běžný den normálně zaměstnaného člověka, zásah do soukromí je to obrovský. „Tento trest může soud udělit až na dva roky. Bez dovolené, bez večerních posezení s kamarády... Někteří odsouzení, kteří už tento trest v minulosti absolvovali, dokonce tvrdí, že je domácí vězení horší než to skutečné,“ řekla Nováková.

Důvodem může být i skutečnost, že soud nezřídka domácí vězení kombinuje s absolutním zákazem alkoholu. „K tomu se lidé ve věznici nedostanou. Ale doma? To je velké pokušení,“ podotkla vedoucí krajské Probační a mediační služby.

Navíc zařízení dokáže i na dálku zjistit, zda odsouzený tento zákaz dodržuje. „Pokud zazní signál, musí se člověk do půlhodiny prostřednictvím komunikátoru, který je součástí zařízení, podrobit dechové zkoušce,“ doplnila Nováková.

Alternativní trest domácího vězení mohou u soudu dostat lidé za nejrůznější přečiny se sazbou do pěti let odnětí svobody. Tuto možnost mají soudy už od roku 2010, letos na konci září pak začala Probační a mediační služba využívat elektronické náramky. Do té doby její pracovníci prováděli namátkové kontroly v domácnostech odsouzených. „Ty ale můžeme dělat i nyní,“ dodala Karla Nováková.

Systém domácího vězení je pro stát finančně výhodnější než zavřít odsouzeného do vězení. Jeden den pobytu v něm totiž přijde stát zhruba na 1100 korun. Den v domácím vězení pak stojí přibližně dvě stovky. Respektive 150 korun. Odsouzený totiž za každý den svého trestu platí 50 korun.

Nejčtenější

Odvykli jsme pořádným zimám, říká starosta sněhem sevřeného Božího Daru

Zasněžené silnice na Božím Daru. (9. 1. 2019)

Kalamita, bílá tma, zavřené silnice, zapadlá auta, odříznutý od světa. To jsou slovní spojení, která se v posledních...

Vítr je tak silný, že se ani lyžovat nedá, říká náčelník horské služby

Náčelník Horské služby Krušné hory Miroslav Güttner.

Silný vítr, závěje sněhu a kalamitní stav nouze. Aktuální podmínky v Krušných horách odpočinku na běžkách či...

Boží Dar vyhlásil kvůli sněhu kalamitní stav, dálnici D6 zavřela nehoda

Zasněžený Boží Dar. (11. 1. 2019)

Město Boží Dar odpoledne vyhlásilo kalamitní stav kvůli sněžení. Do města pustí jen auta se zajištěným parkováním....

VIDEO: Sněžení a silný vítr odřízly krušnohorský Boží Dar od světa

V závějích zapadlo na Božím Daru několik aut

Sněžení a silný vítr odřízly od dopravního spojení krušnohorský Boží Dar. Policie ráno uzavřela silnici I/25 z...

Na silnici z Plzně na Vary se srazila dvě auta, zranění jsou tři lidé

Nehoda dvou osobních vozidel zkomplikovala dopravu za Plzní směrem na Karlovy...

Vážná dopravní nehoda zkomplikovala ráno dopravu na hlavním tahu z Plzně na Karlovy Vary. Srazila se zde osobní vozidla...

Další z rubriky

Policie hledá muže obviněného ze znásilnění, mohl by být na Sokolovsku

Milan Šivak

Policisté pátrají po padesátiletém muži z Hazlova na Chebsku, který je obviněný ze znásilnění. Kriminalisté...

Alej přátelství na jezeře Medard vyhrála, porazila konkurenta z jihu Čech

Sto rodin vysadilo sto stromů ke stému výročí Československa u jezera Medard...

Týden trvalo čekání na konečné výsledky ankety Alej roku 2018. Příznivci Aleje přátelství na jezeře Medard netrpělivě...

Lidé z chebské čtvrti Háje se poprvé projdou po opravené lávce

Téměř po roce se ve čtvrtek po rekonstrukci otevírá lávka do chebské čtvrti...

Lávka do Hájů se po téměř po roce otevírá pro pěší. Obyvatelé chebské čtvrti se po několika měsících dostanou nejkratší...

Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?
Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?

Nikdy nelze přesně naplánovat, jak bude porod probíhat. V zahraničí už řadu let fungují porodní domy jako alternativa klasické porodnice a domácího porodu. Jaké jsou přínosy a rizika těchto zařízení?

Najdete na iDNES.cz