Protest podnikatelů zabral, náměstek Sloup s delegací na Kubu nepoletí

  16:06aktualizováno  16:06
Minulost bývalého politruka Pohraniční stráže Václava Sloupa začala vadit i dalším lidem. K učitelům, studentům a rodičům, kteří v minulosti demonstrovali za Sloupovo odvolání z funkce krajského náměstka pro školství, se přidali i někteří podnikatelé z regionu, kteří s ním nechtěli letět na Kubu.

Václav Sloup (KSČM), náměstek hejtmana Karlovarského kraje pro oblast školství v lavici radních na zasedání krajského zastupitelstva. | foto: Martin Stolař, MAFRA

A uspěli, politik se zámořské mise vzdal.

Podnikatel Martin Šretr z Karlových Varů měl jako předseda akciové společnosti Connexion Groupe hned několik důvodů, aby si zaplatil letenku i další náklady a doprovázel zástupce krajské vlády za moře na podnikatelskou misi.

Před listopadovou revolucí i po ní totiž z Karlových Varů putovaly na Kubu pece na tepelné zpracování. A teď se chtěl podnikatel na místě domluvit s kubánskými strojírnami o nových dodávkách či repasi stávajícího zařízení.

"Neumím si představit, že člověk, který měl podstatnou pracovní náplň politruka dštít oheň a síru na kapitalismu a jeho podstatu, by měl být reprezentantem a zároveň jedním z vedoucích členů mise podnikatelů - kapitalistů našeho kraje," uvedl Martin Šretr.

A to samé oficiálně napsal hejtmanovi Karlovarského kraje Josefu Novotnému.

Původně vedení firmy Connexion Groupe kývlo na nabídku Karlovarského kraje. Jenže pak se Martin Šretr vrátil ze služební cesty a v MF DNES si přečetl, že krajský úřad dosadil do delegace Václav Sloupa. Ověřil si to u ředitele krajského úřadu Romana Rokůska a napsal, že s bývalým politrukem nejede.

Tím, kdo nakonec ve dnech 7. až 11. dubna nikam nepoletí, je samotný náměstek karlovarského hejtmana Václav Sloup.

"V zájmu úspěchu připravované mise pro oblast podnikatelského sektoru kraje a proto, aby nebyl zmařen účel a poslání této mise, jakož i v zájmu snížení nákladů na uskutečnění mise, se vzdávám účasti v delegaci Karlovarského kraje do Kubánské republiky," vzkázal náměstek Sloup novinářům přes tiskovou mluvčí krajského úřadu Janu Pavlíkovou.

Komunističtí radní na jeho účasti netrvali

O rušení účasti některých podnikatelů na misi se ve čtvrtek náměstek telefonicky dozvěděl od Josefa Novotného. Václav Sloup také oznámil, že komunističtí radní netrvají na jeho účasti v delegaci.

A to přesto, že dopis kubánského velvyslance i hejtmanův dopis velvyslanci pojednávají o navázání možné spolupráce i v oblasti školství a vzdělávání.

Cestu do zámoří zprvu odmítl i ředitel společnosti Kalibra Nova z Otovic Pavel Nový. "Rozhodl jsem se, že s touto sestavou nepojedu. Více se nechci vyjadřovat." I Kalibra Nova napsala vyjádření na kraj.

Jenže nikdo nevěděl, že se situace ve čtvrtek tak zásadně změní. Je možné, že některé firmy svoji neúčast odvolají. "Krajský úřad samozřejmě nyní bude informovat o změně podnikatele, kteří se měli účastnit," uvedla tisková mluvčí Jana Pavlíková.

Šanci má krajský úřad mimo jiné u karlovarské stavební firmy Bau-stav. Jejího ředitele Petra Nováka zaskočilo, že místo původně nominovaného náměstka Martina Havla měl nakonec letět jeho kolega Sloup. Tato sestava byla pro firmu nepřijatelná.

Nejčtenější

Exekutoři mu zabezpečili byt i se dvěma psy. Fenka stres nepřežila

Exekutoři zapečetili muži dům. Uvnitř byli dva psi

Obrovský šok zažil minulý týden invalidní důchodce z Březové na Sokolovsku, když se vrátil domů z návštěvy příbuzných....

Mladík z Chebska znásilnil partnerku a klečel na ní, dokud neomdlela

Ilustrační snímek

Ve vazbě skončil devatenáctiletý mladík z Chebska, který znásilnil a několik měsíců surově bil svou o rok starší...

Vary dominovaly v Litvínově, Chomutov smetl Pardubice a zůstává ve hře

Karlovarský Ondřej Beránek (vpravo) překonává Michaela Petráska z Litvínova.

Který z extraligových celků doplní Pardubice v baráži? Tato otázka zůstává i po 3. kole skupiny o udržení...

Karlovy Vary porazily Chomutov. Litvínov táhl šestnáctiletý Myšák

Lukáš Kozák (vlevo) z Karlových Varů je v souboji Adamem Dlouhým z Chomutova.

Chomutov nezvládl první měření s hokejisty Karlových Varů a na západě Čech prohrál těsně 1:2. Litvínov si v play out...

Studentka ze Sokolova dobyla Evropu líčením, vsadila na zářivé barvy

Kosmetička Bára Petráčková (vlevo), studentka Střední živnostenské školy...

Bára Petráčková je studentka třetího ročníku oboru kosmetické služby Střední živnostenské školy v Sokolově. Její...

Další z rubriky

Řidička vrazila s autem do vchodu domu, v němž sídlí svatební salon

Řidička vjela s fabií do vchodu domu v Karlových Varech.

Do vchodu domu, v němž sídlí svatební salon, nabourala řidička v Karlových Varech. Žena nejprve vjela s fabií na...

Část karlovarské MHD se přesune na koleje, vlaky nově zastaví u KV Areny

KV Arena

Konkrétní podobu začíná dostávat několik let starý projekt takzvaných vlakotramvají v Karlových Varech. Díky nim by se...

Artové kino v Chebu láká filmové fajnšmekry, píší si i o rezervace

Ladislav Tkaczyszyn obnovil provoz kina ART v Chebu.

Nedostatek kvalitní artové produkce, ale také absence hodnotných filmů českých i světových tvůrců. To byl hlavní důvod,...

Najdete na iDNES.cz