Po Číně vyrazí politici z Karlovarského kraje na Kubu. Jede i Sloup

  10:00aktualizováno  10:00
Levicová vláda Karlovarského kraje dostala chuť cestovat do zvláštních exotických destinací. Začalo to lednovou týdenní výpravou do Číny, která stála půl milionu korun. Teď hejtmanství organizuje pro pět svých lidí a několik podnikatelů pětidenní cestu na Kubu.

Nápad zajet na Kubu vyvolal ostré i pobavené reakce opozičních krajských zastupitelů. (ilustrační snímek) | foto: Desmond BoylanReuters

Výjezd do Karibiku si schválila krajská vláda v pondělí. Argumentuje navázáním obchodních styků. Pozvání dostala od kubánského velvyslance Fermina Sáncheze, který byl v Karlovarském kraji na návštěvě už loni v květnu.

Hned týden nato mu hejtman Josef Novotný napsal, že nabídku přijímá a připojil, co všechno může kraj Kubě nabídnout - třeba zkušenosti v lázeňství, zdravotnictví, stavebnictví, strojírenství, v kultuře a vzdělávání.

"Následně jsme zjišťovali zájem o účast v podnikatelské misi u významných regionálních společností. Z reakcí vyplynulo, že uspořádání mise považují za velmi přínosné," uvedla mluvčí kraje Jana Pavlíková.

Ještě není jasné, které z oslovených patnácti firem vyšlou své zástupce. Zato se po pondělku ví, že do letadla směr Havana nastoupí politická sestava hejtman Josef Novotný, jeho náměstkové Miloslav Čermák a Petr Navrátil (všichni ČSSD).

V misi na ostrov, kde vládne Castrův komunistický režim, nebude v dubnu příznačně chybět ani kontroverzní náměstek hejtmana pro školství Václav Sloup z KSČM.

On, stejně jako ředitel krajského úřadu Roman Rokůsek, v úterý odmítl telefonicky na otázky MF DNES odpovědět a na písemné dotazy nereagoval.

Opozice o přínosu cesty pochybuje

Nápad zajet na Kubu vyvolal ostré i pobavené reakce opozičních krajských zastupitelů. "Určitě se budu ptát na výsledky této exotické dovolené za peníze daňových poplatníků. Nepředpokládám, že by naše polokomunistická delegace navštívila například kubánské disidenty," uvedl Miroslav Balatka (Alternativa).

Má divné pocity ze zahraniční orientace krajské vlády z poslední doby. "Připadá mi legrační, jestli Kuba je pro nás tím správným obchodním partnerem," dodal Balatka.

I lídr ODS Petr Šindelář považuje cestu za jasné mrhání penězi a za výlet za sluncem.

"O nějakém přínosu nemůže být ani řeč. Zvlášť ve chvíli, kdy si kraj musel vzít půjčku 307 milionů korun na placení pokut za ROP Severozápad a kdy čerpá 61 milionů z fondu budoucnosti na hrazení chyb z minulosti," zmínil Šindelář.

Pozvaní podnikatelé, kteří si cestu budou hradit ze svého, to tak tragicky vůbec nevidí. Šéf karlovarské společnosti Investon Vladimír Kádě váhal, ale prý asi pojede. "Myslím, že tam brzy nastane stavební boom, až padne režim. Ten už nemůže moc dlouho vydržet."

Kvůli časovému zaneprázdnění odmítl jednatel firmy Lias Vintířov Rudolf Borýsek. "Máme totiž úkoly ve střední Evropě. Ale Kuba může být zajímavá, tamní režim se začal trochu uvolňovat. Někteří z Karlových Varů už tam podnikají a docela vítám, že kraj takovou věc podpoří," řekl Borýsek. Jeho Lias vyrábí stavební materiál.

Lednová mise tří krajských zastupitelů a šéfa úřadu do Číny se točila kolem turistiky a medicíny. S pekingskou čtvrtí Changping má kraj od roku 2007 podepsanou smlouvu o partnerství.

Když náměstek hejtmana Miloslav Čermák vysvětloval přínosy, nečekaně zmínil i myšlenku přilákat tamní doktory do karlovarské nemocnice a díky nim zavést ve Varech tradiční čínskou medicínu.

Delegace si dokonce v pekingské nemocnici nechala předvést, jak léčba probíhá. "Očekávám, že až k nám letos přijede čínská delegace, spolupráci upřesníme. Občané by určitě měli o čínskou medicínu zájem," věří náměstek hejtmana. Výprava také mluvila s touroperátory a lákala čínské turisty.

Autor:

Nejčtenější

Čtyři mrtví na kolejích: dva na Prostějovsku, jeden u Aše a další u Kutné Hory

Muže na Plzeňsku přejel vlak.

Na železniční trati u Pivína na Prostějovsku osobní vlak v sobotu před polednem srazil a usmrtil dvě dívky. Nehodu...

Mladík z Chebska znásilnil partnerku a klečel na ní, dokud neomdlela

Ilustrační snímek

Ve vazbě skončil devatenáctiletý mladík z Chebska, který znásilnil a několik měsíců surově bil svou o rok starší...

Vary dominovaly v Litvínově, Chomutov smetl Pardubice a zůstává ve hře

Karlovarský Ondřej Beránek (vpravo) překonává Michaela Petráska z Litvínova.

Který z extraligových celků doplní Pardubice v baráži? Tato otázka zůstává i po 3. kole skupiny o udržení...

Studentka ze Sokolova dobyla Evropu líčením, vsadila na zářivé barvy

Kosmetička Bára Petráčková (vlevo), studentka Střední živnostenské školy...

Bára Petráčková je studentka třetího ročníku oboru kosmetické služby Střední živnostenské školy v Sokolově. Její...

Farář na Chebsku musel skončit. Čelí podezření, že se choval nevhodně

Ilustrační snímek

Z čela farnosti města na Chebsku i z funkce okrskového vikáře vikariátu Cheb uvolnil minulý týden biskup Tomáš Holub...

Další z rubriky

Stromy při kácení padaly na hroby. Je to neúcta k mrtvým, zlobí se lidé

Stopy necitlivého kácení a pálení větví na hřbitově v místní části Kraslice -...

Zbytky stromů ležící na hrobech, vypálená místa na dětské části hřbitova, kde jsou pod zčernalou vrstvou ještě patrné...

Personální audit na krajském úřadě má ukázat, zda jsou úředníci přetíženi

Ilustrační snímek

Jak jsou vytížení jednotliví úředníci? I takovou věc má zjistit personální audit, který chce na svém úřadu v dubnu...

Zeman navštívil Milhostov, kde ho volil skoro každý. Darem dostal karikaturu

Návštěva prezidenta republiky Miloše Zemana v Milhostově na Chebsku. Dostal...

Tady mají Miloše Zemana rádi. Devadesát procent voličů, kteří přišli ve druhém kole prezidentských voleb v Milhostově...

Najdete na iDNES.cz