Na Vánoce budou otevřené všechny skiareály v kraji, zajezdí si i běžkaři

  8:44aktualizováno  8:44
Na první vrchol letošní sezony se nachystala lyžařská střediska v Karlovarském kraji. Právě vánoční svátky jsou pro ně z ekonomického hlediska velice důležité. Díky příznivým podmínkám budou v provozu všechna. Zkrátka by neměli přijít ani běžkaři.

Skiareál na Bublavě. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Podmínky jsou zatím skvělé a střediska se snaží, aby je nezhatila ani tradiční vánoční obleva. Největší zdejší středisko na Klínovci zahájilo sezonu už prvního prosince a momentálně má v provozu pět kilometrů sjezdovek. Návštěvníci si je mohou užít denně od 9 do 16 hodin.

„Průběžně dle podmínek se snažíme zprovoznit celý areál a není to úplně závislé na svátcích, děláme, co můžeme, aby vše bylo co nejlépe a co nejdříve připraveno,“ uvedla mluvčí Klínovce Hana Hoffmannová.

Od 22. prosince už bude v provozu téměř celý areál, a to včetně Neklidu. Lyžaři budou smět na sjezdovky Dámská, Pařezovka, Přemostěná, Turistická, Slalomák, Jáchymovská, Rondo, Neklid-Karásek I. i II. a Neklid Levá. V provozu budou lanové dráhy Prima Express, Cinestar Express, Suzuki, Dámská, Neklid Štikovka a vlek Neklid VL1000 i Neklid VL500.

„Uzavřena zůstává zatím sjezdovka U Zabitého a mimo provoz jsou vleky na Klínovci. Budeme průběžně informovat o změnách na webu a sociálních sítích,“ doplnila Hana Hoffmannová.

Ve středisku nyní leží až sedmdesát centimetrů převážně technického sněhu a ode dneška v něm platí ceny standardní sezony.

Na zimní sezonu jako takovou se od léta chystalo i nejmladší krušnohorské středisko na Plešivci. Zasněžovat začalo na konci listopadu a pak částečně v prosinci. Návštěvníkům se otevřelo ve čtvrtek. „Podařilo se nám vysněžit dvě sjezdovky a nyní musíme čekat na příchod dalších mrazů,“ uvedl jednatel skiareálu Petr Voráček.

Plešivec bude mít podle něj tradiční otevírací dobu od 9 do 16 hodin, nově bude v provozu večerní lyžování na sjezdovce číslo 6, a to od 18 do 21 hodin každý den až do 6. ledna. Poté to bude minimálně každý pátek a sobotu.

Dnes se lyžařům otevírá také Skipot v Potůčkách, který se pyšní novou červeno-černou sjezdovkou. Ve středisku leží sedmdesát centimetrů převážně technického sněhu. Zájemci tam mohou vyrazit od 9 do 16 hodin, s večerním lyžováním mohou počítat od pondělí do soboty, a to od 18 do 21 hodin. Skiareál Velflink v Perninku se lidem otevře v sobotu.

Vynikající podmínky hlásí také skiareál na Bublavě, který už zahájil každodenní provoz. Pouze na Štědrý den tam skončí lyžování v 16 hodin. Podle Jiřího Lhoty ze správcovského sdružení SKI Centrum Bublava mají fungující sjezdovky sněhové rezervy pro případ oblevy.

„Troufnu si říct, že svátky a prázdniny máme zabezpečené tak, aby nebylo lyžování ohrožené,“ uvedl. V provozu bude hlavní červená sjezdovka na Bublavě, dětský park a modrá sjezdovka. V průběhu prázdnin by chtěl areál otevřít i školní vlek a lanovku.

O lyžování nepřijdou ani příznivci skiareálu Mariánky, který se otevře 25. prosince v 9 hodin ráno. „Spustíme lanovou dráhu Koliba-Krakonoš a s ní související sjezdovku Krakonošku, máme na ní připraveno zhruba 40 až 70 centimetrů technického sněhu,“ řekl vedoucí střediska Vladimír Černý. V provozu podle něj bude také půjčovna a občerstvení.

Ve středu lyžaře přivítal také ašský skiareál, kterému se podařilo na Vánoce otevřít po pěti letech. „Rozhodli jsme se hodně vysněžit jednu sjezdovku a doufáme, že oblevu přežije,“ uvedl Jiří Frank z ašského střediska. Dnes bude v provozu od 14 do 20 hodin, v sobotu od 9 do 20 hodin, v neděli od 9 do 16 hodin a na Štědrý den od 9 do 13 hodin.

Další provoz budou zástupci skiareálu zvažovat podle počasí, informace dají na web střediska.

Sněhu si mohou v Krušných horách užít také běžkaři. Kompletně upravená je magistrála, stopy kolem Božího Daru, Abertam či Jelení. Kvůli těžbě dřeva ale zatím musejí oželet trasy kolem zaniklé obce Chaloupky.

„Těžba a odvoz dřeva by měly v těchto dnech končit, a pokud to podmínky dovolí, tak trasy určitě upravíme,“ řekla Eva Nduwimana, manažerka společnosti První Krušnohorská, která se stará o úpravu stop v západním Krušnohoří.

Eva Nduwimana připomněla, že až do loňska nebyl čtyři roky před Vánocemi v Krušných horách sníh, takže začátek letošní zimy je pro běžkaře perfektní. „Napadlo dost sněhu, stopy bylo možné hned upravit a nemuseli jsme čekat, až něco připadne,“ zhodnotila.

Nejčtenější

VIDEO: Honím čas, vysvětlil řidič kamionu předjíždění v zatáčce

Kamera natočila řidiče, který předjížděl na plné čáře v zatáčce

Bezohledného řidiče tahače s návěsem, který na Sokolovsku na plné čáře a navíc do zatáčky předjížděl ve vysoké...

Senior na Sokolovsku nelegálně odebíral elektřinu, hrozí mu vězení

Ilustrační snímek

Až pět let ve vězení může strávit jednaosmdesátiletý muž, kterého policie podezřívá z krádeže. Senior měl dva roky...

Boj s obří štikou na Skalce trval přes půl hodiny

Václav Fikar, chebský rybář a spisovatel chytil na Skalce trofejní štiku 118...

Krokodýl. Právě tak rybáři říkají obrovským štikám. O ulovení takového krokodýla sní většina z nich, ale dostat na...

Moje zodpovědnější generace. Více jsme se rvali, vzpomíná Kumstát

Petr Kumstát ze Sparty se raduje z gólu v utkání se Zlínem. S gratulací...

Po dvou protrápených sezonách ve Spartě nechtěl další podstupovat. Petra Kumstáta nezlákala ani možnost rozloučit se s...

Sdružení firem odmítá pokračovat v dostavbě chebské nemocnice

Kontrolní den na stavbě chebské nemocnice. Na snímku nový pavilon. (3. ledna...

Dostavba a revitalizace chebské nemocnice za půl miliardy se komplikuje. Sdružení firem EBS-VCES Nemocnice Cheb, za...

Další z rubriky

Sdružení firem odmítá pokračovat v dostavbě chebské nemocnice

Kontrolní den na stavbě chebské nemocnice. Na snímku nový pavilon. (3. ledna...

Dostavba a revitalizace chebské nemocnice za půl miliardy se komplikuje. Sdružení firem EBS-VCES Nemocnice Cheb, za...

Hornické památky zapsané do UNESCO potřebují parkoviště i opravy

Na oslavě zápisu Hornického regionu Erzgebirge/Krušnohoří na Seznam světového...

Ne všechny hornické památky, které se dostaly na Seznam světového dědictví UNESCO, jsou v perfektním stavu. Sice to...

VIDEO: Honím čas, vysvětlil řidič kamionu předjíždění v zatáčce

Kamera natočila řidiče, který předjížděl na plné čáře v zatáčce

Bezohledného řidiče tahače s návěsem, který na Sokolovsku na plné čáře a navíc do zatáčky předjížděl ve vysoké...

Najdete na iDNES.cz