Na Vánoce budou otevřené všechny skiareály v kraji, zajezdí si i běžkaři

  8:44aktualizováno  8:44
Na první vrchol letošní sezony se nachystala lyžařská střediska v Karlovarském kraji. Právě vánoční svátky jsou pro ně z ekonomického hlediska velice důležité. Díky příznivým podmínkám budou v provozu všechna. Zkrátka by neměli přijít ani běžkaři.

Skiareál na Bublavě. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Podmínky jsou zatím skvělé a střediska se snaží, aby je nezhatila ani tradiční vánoční obleva. Největší zdejší středisko na Klínovci zahájilo sezonu už prvního prosince a momentálně má v provozu pět kilometrů sjezdovek. Návštěvníci si je mohou užít denně od 9 do 16 hodin.

„Průběžně dle podmínek se snažíme zprovoznit celý areál a není to úplně závislé na svátcích, děláme, co můžeme, aby vše bylo co nejlépe a co nejdříve připraveno,“ uvedla mluvčí Klínovce Hana Hoffmannová.

Od 22. prosince už bude v provozu téměř celý areál, a to včetně Neklidu. Lyžaři budou smět na sjezdovky Dámská, Pařezovka, Přemostěná, Turistická, Slalomák, Jáchymovská, Rondo, Neklid-Karásek I. i II. a Neklid Levá. V provozu budou lanové dráhy Prima Express, Cinestar Express, Suzuki, Dámská, Neklid Štikovka a vlek Neklid VL1000 i Neklid VL500.

„Uzavřena zůstává zatím sjezdovka U Zabitého a mimo provoz jsou vleky na Klínovci. Budeme průběžně informovat o změnách na webu a sociálních sítích,“ doplnila Hana Hoffmannová.

Ve středisku nyní leží až sedmdesát centimetrů převážně technického sněhu a ode dneška v něm platí ceny standardní sezony.

Na zimní sezonu jako takovou se od léta chystalo i nejmladší krušnohorské středisko na Plešivci. Zasněžovat začalo na konci listopadu a pak částečně v prosinci. Návštěvníkům se otevřelo ve čtvrtek. „Podařilo se nám vysněžit dvě sjezdovky a nyní musíme čekat na příchod dalších mrazů,“ uvedl jednatel skiareálu Petr Voráček.

Plešivec bude mít podle něj tradiční otevírací dobu od 9 do 16 hodin, nově bude v provozu večerní lyžování na sjezdovce číslo 6, a to od 18 do 21 hodin každý den až do 6. ledna. Poté to bude minimálně každý pátek a sobotu.

Dnes se lyžařům otevírá také Skipot v Potůčkách, který se pyšní novou červeno-černou sjezdovkou. Ve středisku leží sedmdesát centimetrů převážně technického sněhu. Zájemci tam mohou vyrazit od 9 do 16 hodin, s večerním lyžováním mohou počítat od pondělí do soboty, a to od 18 do 21 hodin. Skiareál Velflink v Perninku se lidem otevře v sobotu.

Vynikající podmínky hlásí také skiareál na Bublavě, který už zahájil každodenní provoz. Pouze na Štědrý den tam skončí lyžování v 16 hodin. Podle Jiřího Lhoty ze správcovského sdružení SKI Centrum Bublava mají fungující sjezdovky sněhové rezervy pro případ oblevy.

„Troufnu si říct, že svátky a prázdniny máme zabezpečené tak, aby nebylo lyžování ohrožené,“ uvedl. V provozu bude hlavní červená sjezdovka na Bublavě, dětský park a modrá sjezdovka. V průběhu prázdnin by chtěl areál otevřít i školní vlek a lanovku.

O lyžování nepřijdou ani příznivci skiareálu Mariánky, který se otevře 25. prosince v 9 hodin ráno. „Spustíme lanovou dráhu Koliba-Krakonoš a s ní související sjezdovku Krakonošku, máme na ní připraveno zhruba 40 až 70 centimetrů technického sněhu,“ řekl vedoucí střediska Vladimír Černý. V provozu podle něj bude také půjčovna a občerstvení.

Ve středu lyžaře přivítal také ašský skiareál, kterému se podařilo na Vánoce otevřít po pěti letech. „Rozhodli jsme se hodně vysněžit jednu sjezdovku a doufáme, že oblevu přežije,“ uvedl Jiří Frank z ašského střediska. Dnes bude v provozu od 14 do 20 hodin, v sobotu od 9 do 20 hodin, v neděli od 9 do 16 hodin a na Štědrý den od 9 do 13 hodin.

Další provoz budou zástupci skiareálu zvažovat podle počasí, informace dají na web střediska.

Sněhu si mohou v Krušných horách užít také běžkaři. Kompletně upravená je magistrála, stopy kolem Božího Daru, Abertam či Jelení. Kvůli těžbě dřeva ale zatím musejí oželet trasy kolem zaniklé obce Chaloupky.

„Těžba a odvoz dřeva by měly v těchto dnech končit, a pokud to podmínky dovolí, tak trasy určitě upravíme,“ řekla Eva Nduwimana, manažerka společnosti První Krušnohorská, která se stará o úpravu stop v západním Krušnohoří.

Eva Nduwimana připomněla, že až do loňska nebyl čtyři roky před Vánocemi v Krušných horách sníh, takže začátek letošní zimy je pro běžkaře perfektní. „Napadlo dost sněhu, stopy bylo možné hned upravit a nemuseli jsme čekat, až něco připadne,“ zhodnotila.

Nejčtenější

Matka se musela ptát, jestli smí uklízet. Syn ji týral od patnácti let

Ilustrační snímek

Od patnácti let týral svou matku nyní již třiadvacetiletý muž z Kraslic na Sokolovsku. Trýznil ji hlavně psychicky,...

Žárlivá studentka zbila na plese dívku, se kterou tančil její přítel

Ilustrační snímek

Svou žárlivost nedokázala ovládnout osmnáctiletá studentka z Chebu. Na maturitním plese zbila dívku, s níž tančil její...

Soud projednává po jedenácti letech vraždu mladíka uvláčeného za autem

Bývalý policista Martin Novotný (vlevo) a Aleš Šepták u Krajského soudu v...

Krajský soud v Plzni začal projednávat případ mladíka uvláčeného k smrti za osobním autem. Z téměř 11 let staré vraždy...

Na karlovarský festival přijede Julianne Moore. Vrací se Casey Affleck

Julianne Moore (Cannes, 18. května 2017)

Karlovarský festival letos uvítá herečku Julianne Moore, která uvede v rámci zahajovacího večera snímek Po svatbě. Na...

Utajeného svědka zkoušeli advokáti z Bible, o vraždě promluvil po letech

Bývalý policista Martin Novotný (vlevo) a Aleš Šepták u Krajského soudu v...

Před plzeňským krajským soudem vypovídal utajený svědek, který před 11 lety podle svých slov míjel na silnici u Aše na...

Další z rubriky

Řidič autobusu na mokré silnici narazil do středu kruhového objezdu

Řidič autobusu narazil u Sokolova do kruhového objezdu.

Do vyvýšené středové části kruhového objezdu narazil ráno poblíž Sokolova linkový autobus. Při nehodě, která se stala...

Vědci věří, že pod Komorní hůrkou najdou zbytky po dřívějším rubání

Milan Brož z Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR umisťuje do  štoly v sopce...

Práce na zpřístupnění Komorní hůrky, jedné z nejmladších sopek střední Evropy, vstupují do poslední etapy....

Sokolovští policisté hledají seniorku, rodina ji neviděla dva týdny

Ilustrační snímek

Sokolovští kriminalisté pátrají po pohřešované 73leté Jaroslavě Graňákové z Horního Slavkova. Zmizení oznámila její...

Najdete na iDNES.cz