Na běžkaře čeká v Krušných horách 200 kilometrů udržovaných tras

  9:16aktualizováno  9:16
Vylepšených tras se v nadcházející sezoně dočkají běžkaři v Krušných horách. Na úpravu stop půjdou řádově desítky až stovky tisíc korun. Stejně jako v předchozích letech můžou jejich údržbu podpořit i sami lyžaři.
K současnému vybavení První krušnohorské přibude i zcela nová sněžná rolba. (ilustrační snímek)

K současnému vybavení První krušnohorské přibude i zcela nová sněžná rolba. (ilustrační snímek) | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Novinky oznámila před nadcházející zimou společnost První Krušnohorská, která zajišťuje od roku 2014 údržbu lyžařských běžeckých tras v západním Krušnohoří, tedy od Bublavy až po Loučnou. Letos k ní přibude i jedna nová, a to díky druhé etapě stavby Cínové stezky na Božím Daru.

„Necelé tři kilometry dlouhá trasa propojuje Kaffenberskou cestu u blatenské silnice s Myslivnami,“ přiblížila manažerka První Krušnohorské Eva Nduwimana.

Stezka je od konce října v takzvaném předčasném užívání. To potrvá do března, a to právě i kvůli běžkařům. „Do předčasného užívání dáváme stavbu kvůli tomu, aby na stezku mohly už v následující zimní sezoně vyrazit stroje na úpravu stop,“ vysvětlil Marcel Petr, který měl nad stavbou stezky dozor.

Další trasy se letos dočkaly významných úprav. Kromě První Krušnohorské se na nich podíleli také zástupci měst a obcí, Horské služby, Lesů ČR i další dobrovolníci. Například část spojnice řečené Karlova stezka mezi Perninkem a Horní Blatnou dostala nový povrch. Týká se to úseku, kde lyžařská trasa vede souběžně s nově vybudovanou cyklostezkou.

Jak podpořit údržbu stop

  • Zasláním SMS (za 30 Kč, 60 Kč nebo 90 Kč) ve tvaru DMS KHMAG 30, DMS KHMAG 60 nebo DMS KHMAG 90 na číslo 87 777.
  • Zakoupením samolepky či odznaku („placky“) v hodnotě 100 a 300 Kč. Nabízejí je například krušnohorská infocentra.
  • Příspěvkem na účet veřejné sbírky První Krušnohorské číslo 269980072/0300 nebo sponzorským darem.

Vylepšený bude i čtyřkilometrový okruh pro jízdu bruslařskou technikou u božídarského Špičáku. „Uskutečnily se tam rozsáhlé prořezávky porostu, úpravy povrchu a došlo k instalaci tyčování na otevřených úsecích bruslicího kola,“ vyjmenovala Eva Nduwimana. Poslední jmenované opatření má podle ní zvýšit bezpečnost a usnadnit orientaci běžkařů i řidičů roleb.

Bezpečněji by se nyní měla pohybovat po spojce z Krušnohorské lyžařské magistrály na Kammloipe u Předního Ostružníku i rolba německá. Ta příležitostně zajišťuje údržbu stop na magistrále v úseku mezi Rolavou a Bublavou. „Došlo k rozšíření stávající cesty,“ informovala manažerka.

Další údržba se podle ní týkala prořezávek porostů na trasách v okolí Nových Hamrů, Rudného, Jelení, Perninku, opravy povrchu na problematických místech vybraných tras mezi Novými Hamry a Chaloupeckým parkovištěm, Petrlíkově cestě a Rolavě. V okolí Božího Daru jsou nové tyče, opravený je mostek v zaniklé obci Chaloupky a také u Horní Blatné.

„Na zimní sezonu 2019/2020 je v plánu nákup nové sněžné rolby na úpravu magistrály. Prozatím jsme získali dotaci od Karlovarského kraje ve výši tři miliony korun,“ zmínila Eva Nduwimana.

Kraj ale nepomůže jen s pořízením nové techniky. Jako tradičně rozdělil mezi zájemce příspěvky, které jsou určené právě na údržbu a budování lyžařských běžeckých tras. „V roce 2018 šlo z dotačního programu na údržbu a budování lyžařských běžeckých tras celkem 1 190 000 korun. Dva zájemci pak dostali ještě individuální dotaci,“ uvedla mluvčí krajského úřadu Jana Pavlíková.

Společnost První Krušnohorská zmínila před sezonou také největší potíže, které běžkaře v Krušných horách provázejí. Tou první je nedostatečná či zanedbaná infrastruktura, tedy například parkování, občerstvení, či převlékárny. Druhou představují auta v lyžařských trasách, která stopy ničí.

Zástupci společnosti se kvůli tomu snažili vyjednat úplnou uzavírku silnice z Jelení na Rolavu a z Rolavy k rozcestí Pod Vysokým vrchem. To se v zimě mění na páteřní Krušnohorskou lyžařskou magistrálu. Úspěšní zatím nebyli. „Problém vozidel, vjíždějících na lyžařskou trasu, se tak může opakovat, v horším případě nadále narůstat,“ varovala Eva Nduwinama. Podle krajské policejní mluvčí Kateřiny Böhmové policie stanovisko k žádosti o úplnou uzavírku nyní zpracovává.

Krušnohorští běžkaři si mohou v zimě užít více než 200 kilometrů udržovaných tras. Páteřní magistrála jim nabízí 42 kilometrů, další představuje napojení na trasy v německé části hor.

Nejčtenější

Odvrácená tvář Jáchymova. V nelidských podmínkách tu muklové těžili uran

Ředitel sokolovského muzea Michael Rund hledá nápisy na stěnách nedávno...

Vzestup a pád. Takové byly dějiny Jáchymova, krušnohorského města, které nemá jen jednu tvář. Proslulé je luteránskou...

Z Varů do Prahy se po dálnici pojede v roce 2026, slíbil ministr dopravy

Ministr dopravy Vladimír Kremlík při právní návštěvě Karlových Varů oznámil...

Dálnice D6 by mohla být dostavěná v září 2026. Oznámil to ministr dopravy Vladimír Kremlík během své návštěvy...

Muž nechal svého psa běhat na volno, kde neměl, zvíře pokousalo chlapce

Ilustrační snímek

Až na rok do vězení může jít majitel středoasijského pasteveckého psa z Karlovarska, který nechal zvíře pobíhat na...

Umí číst švabach, díky tomu rozplétá historii domů s unikátními krovy

Bývalý kastelán zámku Kynžvart Miloš Říha ovládá umění čtení ve švabachu. Díky...

S neskrývaným obdivem mluví bývalý kastelán zámku Kynžvart Miloš Říha o městě Cheb a jeho historii. Přestože zde jako...

Jihlava přestřílela Chrudim, Ústí hrálo nerozhodně se Sokolovem

Jihlavský útočník Lamin Jawo oslavuje gól proti Chrudimi.

Páteční předehrávky 8. kola druhé fotbalové ligy přinesly gólově úrodné souboje. Jihlava doma porazila Chrudim 4:2,...

Další z rubriky

Slepecká maturita je motivace pro nevidomé a adrenalin pro zdravé

Emil Miklóš předvádí, že i nevidomí si mohou zahrát Člověče, nezlob se nebo...

Jak těžké je zdolat schody, přejít rušnou křižovatku nebo přišít knoflík, když člověk nevidí? Chebské Tyflocentrum...

VIDEO: Dron pomůže hasičům při pátrání po lidech nebo ohniscích požárů

Slavnostní představení nové hasičské techniky v Karlovarském kraji. Nechybí...

Nové vybavení za téměř 10 milionů korun převzali profesionální hasiči Karlovarského kraje. Získali speciální...

Nejdecký Rehos bude útulnější, starou budovu komplexu čeká modernizace

Slavnostní otevření prvního kamenného hospice v Karlovarském kraji v areálu...

Starší budovu Zařízení následné rehabilitační a hospicové péče v Nejdku čeká potřebná modernizace. Jde o jediné...

Při opravě Pivovarské ulice v Chebu se objevil další problém, havárie vody

Zatímco se v Pivovarské ulici stále pracuje, byla  otevřena křižovatka...

Už to vypadalo, že komplikovaná objížďka opravovaného úseku Pivovarské bude jednodušší. Podařilo se totiž dočasně...

Najdete na iDNES.cz