Sobota 27. února 2021, svátek má Alexandr
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 27. února 2021 Alexandr

Sestavení nové koalice v Karlovarském kraji oddalují další požadavky

  11:31
Debaklem skončilo další z řady povolebních jednání o nové krajské vládě v Karlovarském kraji. Po čtvrtečním setkání zástupců Jednadvacítky a K5 není kraj k nové funkční koalice blíž ani o kousek. Kraj je poslední, který nemá po volbách nové vedení.

Krajští zastupitelé na ustavujícím zasedání v karlovarské hale míčových sportů. Na snímku Petr Kulhánek (KOA) u svého stolu. (12. listopadu 2020) | foto: Václav Šlauf, MAFRA

„Pokud se přes víkend nesejdeme s K5 znovu u jednacího stolu, nebude v pondělí opět o čem hlasovat,“ naznačil možný scénář pondělního pátého dějství ustavujícího zasedání Petr Kulhánek, lídr hnutí STAN. ODS totiž stále stupňuje své požadavky.

Výsledky voleb v Karlovarském kraji

Hnutí STAN společně s Piráty, Místními, VOK a SNK1 tvoří Blok 21. Na protější straně stolu sedí K5, tedy uskupení pěti krajských zastupitelů za ODS, KDU-ČSL a SNK1.

Pětičlenné uskupení si nárokuje post hejtmana a radního. Už dříve dostalo nabídku, že by hejtmankou mohla být Oľga Haláková.

Po čtvrtečním setkání K5 vznesla požadavek, aby funkce hejtmana byla uvedena pozičně v koaliční smlouvě jako funkce náležející klubu K5, resp. koalici ODS/KDU-ČSL, a to bez jakýkoliv omezujících podmínek. 

„Při zohlednění preference na personální obsazení a nominaci na hejtmanku to považujeme za logický postup,“ uvedl Tomáš Grosser, regionální manažer ODS.

Klub K5 navíc trvá na zachování už projednaných sfér, které by měli mít jeho zástupci na starosti. Jde o kulturu, dopravu a životní prostředí. 

„Jedna z těchto gescí by byla řízena a svěřena zástupci K5 v pozici uvolněného zastupitele. S ohledem na uvedené K5 vznesla požadavek na pozici uvolněného zastupitele. Pozice uvolněného zastupitele pro řízení svěřené gesce byla Blokem 21 odmítnuta s tím, že pozice uvolněných zastupitelů je k jednání pouze směrem k členům Bloku 21, nikoliv směrem k naší koalici K5,“ popsal čtvrteční jednání Grosser.

S SPD určitě ne, vzkazuje Jednadvacítka

„S takto neseriózním přístupem k jednání neumíme pracovat, je tím také narušena elementární důvěra v našeho partnera. Odmítli jsme reagovat na zvyšující se požadavky K5 s tím, že jsou pro nás nepřijatelné,“ reagoval na přání partnerů v jednání Petr Kulhánek.

Jednadvacítka se podle něj vrátila i k prapůvodní nabídce, která stále platí: prvního náměstka, radního a uvolněného zastupitele pro K5. „Také tato nabídka byla znovu odmítnuta,“ konstatoval lídr STAN.

Současná situace podle něj nemá vliv na jednotnost Jednadvacítky. „Stále jsme naprosto kompaktní seskupení. I když momentálně nemáme s kým jednat,“ naznačil Kulhánek.

Podle Karla Jakobce, lídra společné kandidátky ODS a KDU-ČSL, je požadavek na hejtmana, radního a uvolněného zastupitele jen modifikací nabídky, která leží na stole už několik týdnů.

„Tedy, že K5 může mít prvního náměstka, radního a uvolněného zastupitele. Jen místo prvního náměstka chceme hejtmana, respektive hejtmanku, kterou nanominovali oni za nás. Nepředpokládali jsme, že by v tomto schématu mohl být nějaký problém. Docela nás přístup Jednadvacítky překvapil. A s tím jsme se rozešli,“ komentoval neúspěch čtvrtečního jednání Jakobec.

Petr Kulhánek vyloučil, že by K5 mohli u jednacího stolu vystřídat zastupitelé SPD. „Za nás určitě ne. Jestli bude SPD partnerem pro někoho jiného, nevím,“ zdůraznil. 

Jednadvacítka tak v žádném případě nevyslyší apel hejtmana Petra Kubise (ANO) z posledního jednání zastupitelstva. Ten totiž členy uskupení oslovil, aby jej rozpustili.

„Během několika dnů bychom pak byli schopni sestavit funkční koalici,“ řekl Kubis.

Na dohodu je půl roku, pak zasáhne ministerstvo

Z výsledků čtvrtečního jednání je zklamaný i lídr Místních Patrik Pizinger. Přístup ODS, která i přes dřívější ústupky stále stupňuje své požadavky, považuje dva měsíce po volbách za nezodpovědný.

„Je to politikaření, které nám Místním vždy vadilo. Svědčí to o faktu, že ODS je stále tou velkou politickou stranou. Kladu si otázku, zda jim jde o Karlovarský kraj, nebo jenom o placené pozice,“ reagoval Pizinger. 

„Začíná třetí měsíc po volbách, vůbec nerozumím tomu, jak jsme mohli do tohoto stádia dojít. Nepovažujeme to vůbec za šťastné. Nedokážu odhadnout, co bude dál, podobná situace se ještě v žádném kraji nestala. Dříve nebo později snad k nějaké dohodě dojde. Největší problém je ale v tom, že v průběhu času se ty animozity mezi jednotlivými zastupiteli vystupňovaly a vyhrotily, a teď jsou zákopy tak hluboké, že možnosti na sestavení nové krajské vlády jsou omezené,“ poznamenal Vojtěch Franta, vedoucí vyjednávacího týmu Pirátů.

Podle něj je teď další krok ve vyjednávání na straně koalice K5. „Měla by následovat jejich hodně rychlá reakce. Budoucnost kraje měli oni v posledních čtrnácti dnech v rukách,“ zdůraznil Franta.

„Jak bude povolební vyjednávání dál, vypadat si netroufnu říct. My samozřejmě budeme jednat dál,“ řekla Jana Mračková Vildumetzová, lídr vyjednávacího týmu hnutí ANO. Pokusí se znovu všechny subjekty oslovit ke společnému jednání.

„Jednání už probíhají několik týdnů, a přestože nám Petr Kulhánek stále slibuje novou koalici, ale nová koalice není, kraji to bohužel ubližuje. Zastupitelstvo nepracuje, protože koalice STANu nechce o ničem jednat,“ dodala.

V pondělí čeká krajské zastupitele další pokus o zvolení nového vedení. Pokud se opět nepodaří, jednání se zas na týden přeruší. Takto je to možné dělat půl roku.

„Podle zákona o krajích platí, že když se zastupitelstvo nesejde po dobu delší než šest měsíců tak, aby bylo schopno se usnášet, nebo do té doby nezvolí hejtmana, ministerstvo vnitra zastupitelstvo rozpustí a ministr vyhlásí nové volby,“ uvedla mluvčí krajského úřadu Jana Pavlíková. Do té doby bude vládnout současná koalice.

Autoři: ,

Jarní prázdniny

Týdenní jsou na základních a středních školách rozloženy v termínech od 1. února do 14. března. Přinášíme úplný přehled prázdninových termínů podle okresů.

  • Nejčtenější

Město, kde chcete hlavně přežít. V Chebu virus zabíjí i mladší ročníky

V uzavřeném okresu Cheb se onemocnění covid-19 šíří neskutečnou rychlostí, navíc má většina onemocnění těžký průběh....

Svádíme nefér bitvu, která zaplňuje márnice, apelovala primářka na lidi

Zdravotníci v Karlovarském kraji dělají co můžou, aby se nakažení pacienti vrátili zpět domů za svými rodinami, covid...

Nemocnici Sokolov opouští celý tým ortopedie, nesouhlasí s novým primářem

Lékařský tým ortopedie Nemocnice Sokolov odchází. Lékaři naplňují to, co avizovali po výběrovém řízení na nového...

Smírčí kříž ukrývala omítka, k jeho objevení pomohla kuriózní náhoda

K objevení středověkého smírčího kříže, zazděného z vnější strany do ohradní zdi bývalého hřbitova u farního kostela...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Těším se, až budu na svět nové životy spíš přivádět, říká lékařka

Jednou se chci do Karlových Varů natrvalo vrátit, práce v německé nemocnici je však pro mě důležitým bodem v cestě stát...

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

  • Další z rubriky

Nemocnici Sokolov opouští celý tým ortopedie, nesouhlasí s novým primářem

Lékařský tým ortopedie Nemocnice Sokolov odchází. Lékaři naplňují to, co avizovali po výběrovém řízení na nového...

Karlovarský kraj má nejvíce lidí bez práce, nejhůře je ve Vřesové

Téměř každý pátý člověk v produktivním věku ve Vřesové na Sokolovsku je bez práce. I když se malá obec s vysokou mírou...

Nový chebský bazén by měl vzniknout na místě zahrádkářské kolonie

Chebská radnice už ví, kde by mohlo vyrůst nové městské bazénové centrum. Vyhledávací studie, kterou si město nechalo...

Z bývalého mariánskolázeňského penzionu Taormina se stanou byty

Několik let prázdný chátrající objekt někdejšího penzionu Taormina v Mariánských Lázních má naději na znovuvzkříšení. Z...

Babské rady: zaručené tipy, jak bojovat proti neustálým virózám
Babské rady: zaručené tipy, jak bojovat proti neustálým virózám

Nudle u nosu, opakované virózy, nachlazení, pokašlávání –? nikdy nekončící kolotoč, ze kterého začínáte být šílení? Posbírali jsme ty...

Gabriela Koukalová: Exmanžel mě podváděl a myslím, že utrácel mé peníze

Bývalá světová šampionka v biatlonu, dnes moderátorka televizního pořadu Showtime, Gabriela Koukalová přiznává v...

Bondgirl Rosamund Pike žije v Česku. Překvapili ji opilí rafťáci v Krumlově

Britská herečka Rosamund Pike (42), známá například z bondovky Dnes neumírej, se kvůli natáčení s celou rodinou...

VIDEO: 5 triků, jak v obchodě otevřete mikrotenový sáček. Rychle a bez nervů

Suché ruce a mikrotenové sáčky - často náš největší nepřítel v obchodech. Někdy je to v oddělení pečiva či ovoce a...

Zemřel český DJ Thomas Coastline. Bylo mu 35 let

Zemřel známý český DJ Thomas Coastline, vlastním jménem Tomáš Malina. V minulosti prodělal rakovinu tlustého střeva. O...

Chci kratší pracovní týden a pět týdnů dovolené, říká Maláčová

Válka o kurzarbeit dospěla do fáze podepisování podmínek mírové dohody. Alespoň to tak působí z úst ministryně práce a...