Karlovarský kraj rozdá lidem desítky milionů na kotlíkové dotace

  19:11aktualizováno  19:11
Na nápor zájemců o výměnu starého kotle na tuhá paliva se připravuje karlovarský krajský úřad. Žádosti začne přijímat 2. března. V první etapě, která potrvá do roku 2017, rozdá kraj 67 milionů korun. Uspokojit v ní chce 440 žádostí. Cílem je zlepšit kvalitu ovzduší v regionu.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Přímo na podatelně krajského úřadu budou začátkem března úřednice pomáhat lidem, kteří si přinesou žádost o takzvanou kotlíkovou dotaci. Chtějí udělat rovnou na místě letmou kontrolu, zda mají všechny formuláře v pořádku.

Počítají s tím, že zájem bude vysoký. Staré kotle totiž vůbec poprvé mohou díky dotacím lidé v kraji vyměnit za moderní nízkoemisní kotle na uhlí, biomasu nebo kombinované kotle, dále za tepelná čerpadla nebo plynové kondenzační kotle. Maximální pomoc se může vztahovat na celkovou částku 150 tisíc korun.

Kdo má nárok na dotaci?

  • O výměnu kotle může žádat ten, kdo má rodinný dům pro bydlení o max. počtu 3. bytových jednotek.
  • Každý zájemce musí vyplnit formulář a donést jej s přílohami na krajský úřad.
  • Pokud budova nesplňuje klasifikační třídu „C“, musí zájemce o dotaci provést ještě mikroenergetické opatření - výměnu oken, zateplení apod.
  • Výměna starého kotle za nový na uhlí bude dotována 70 %, kombinovaný kotel (uhlí+biomasa), plynový kondenzační kotel 75 %, kotel výhradně na biomasu a tepelná čerpadla 80 %.
  • Zájemci o výměnu z K. Varů a Otovic dostanou 5% bonus.
  • Všechny informace najdou lidé na webu krajského úřadu.

„Žadatel tedy získá nejvíce 127 500 korun. Dotaci dostanou lidé zpětně, to znamená po ukončení výměny a uhrazení všech nákladů dodavatelům,“ popsal Josef Hora, krajský radní pro životní prostředí.

Upozornil přitom, že se výzva vztahuje i na ty, kteří vyměnili kotel už pro letošní zimu, a to od 15. července. Pokud krajskému úřadu doloží všechny dokumenty, příspěvek mohou dostat také. Finanční bonus pět procent k dotaci navíc kraj dopřeje lidem, kteří budou měnit kotle v Karlových Varech a Otovicích.

„Z dlouhodobé studie životního prostředí vyšlo, že v těchto dvou oblastech je překročen imisní limit zátěže. Jinak má ale kraj oproti jiným ovzduší znečištěné velmi málo,“ uvedl Jan Kříž, náměstek ministra životního prostředí. Ten předpokládá, že výzvy týkající se výměny starých kotlů budou pokračovat i v dalších letech.

„Celkem by měly přijít tři vlny. V té první si čtrnáct krajů mezi sebou rozdělí tři miliardy korun. Koncem roku 2017 bude možné uvažovat o spuštění další výzvy. Třetí vlna by mohla přijít o tři roky déle,“ uvedl náměstek.

Lidé, kteří by rádi dosáhli na kotlíkovou dotaci a budova není úplně energeticky nenáročná, ale musejí počítat s dalším úkolem – tedy snížením náročnosti. Využít mohou nabídku programu nazvaného Nová zelená úsporám. V takovém případě se musejí pustit do takzvaných mikroenergetických opatření.

„Považuje se za ně například zateplení střechy nebo půdních prostor, zateplení sklepního stropu, dílčí výměna oken, dílčí zateplení dalších konstrukcí, výměna vstupních nebo balkonových dveří nebo výměna zasklení starších oken za modernější dvojskla,“ vyjmenoval Josef Hora.

Ten už před časem kvůli kotlíkovým dotacím objížděl starosty v regionu a nejčastějším problémem, se kterým se setkal, bylo prý to, že lidé nebudou mít na předfinancování celé výměny. „Některé obce už uvažují o tom, že by na tento problém zareagovaly,“ prozradil.

Podle úřednic, které mají na kraji kotlíkové dotace na starosti, se na ně mohou zájemci s případnými problémy obracet telefonicky. Možné je také sjednat si s nimi schůzku. Kraj na výměny kotlů vyplácí dotace, které dostává z ministerstva životního prostředí.

Nejčtenější

Matka se musela ptát, jestli smí uklízet. Syn ji týral od patnácti let

Ilustrační snímek

Od patnácti let týral svou matku nyní již třiadvacetiletý muž z Kraslic na Sokolovsku. Trýznil ji hlavně psychicky,...

Žárlivá studentka zbila na plese dívku, se kterou tančil její přítel

Ilustrační snímek

Svou žárlivost nedokázala ovládnout osmnáctiletá studentka z Chebu. Na maturitním plese zbila dívku, s níž tančil její...

Soud projednává po jedenácti letech vraždu mladíka uvláčeného za autem

Bývalý policista Martin Novotný (vlevo) a Aleš Šepták u Krajského soudu v...

Krajský soud v Plzni začal projednávat případ mladíka uvláčeného k smrti za osobním autem. Z téměř 11 let staré vraždy...

Na karlovarský festival přijede Julianne Moore. Vrací se Casey Affleck

Julianne Moore (Cannes, 18. května 2017)

Karlovarský festival letos uvítá herečku Julianne Moore, která uvede v rámci zahajovacího večera snímek Po svatbě. Na...

Utajeného svědka zkoušeli advokáti z Bible, o vraždě promluvil po letech

Bývalý policista Martin Novotný (vlevo) a Aleš Šepták u Krajského soudu v...

Před plzeňským krajským soudem vypovídal utajený svědek, který před 11 lety podle svých slov míjel na silnici u Aše na...

Další z rubriky

Studuje umělou inteligenci a láká ji medicína. Obojí chce propojit

Michaela Mrázková, bývalá studentka chebského gymnázia, začala v zahraničí...

Přestože je jí teprve dvacet let, už toho má hodně za sebou. Michaela Mrázková začala studovat na chebském gymnáziu,...

Sokolovští policisté hledají seniorku, rodina ji neviděla dva týdny

Ilustrační snímek

Sokolovští kriminalisté pátrají po pohřešované 73leté Jaroslavě Graňákové z Horního Slavkova. Zmizení oznámila její...

Spor města a stavitele odložil dokončení cyklostezky v Chebu

Ilustrační snímek

Po nové cyklostezkce, která měla v létě spojit dvě chebské čtvrti Háje a Podhrad, se letos cyklisté neprojedou. Stavba...

Najdete na iDNES.cz