Vzácná kachlová kamna Williho Russe patří Chebu, rozhodl soud

  8:31aktualizováno  8:31
Okresní soud v Karlových Varech zamítl bezmála po dvou letech žalobu Lokte, prostřednictvím které se město chtělo domoci takzvaných národopisných kamen z pozůstalosti odsunutého keramika Williho Russe. Kamna podle soudu patří chebskému muzeu, respektive kraji, který muzeum zřizuje.

Dominik Russ, prasynovec známého keramika Williho Russe, stojí vedle slavných kachlových kamen. Ta se stala předmětem sporu mezi Chebem a Loktem. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Předseda senátu karlovarského okresního soudu Oldřich Umlauf uvedl, že se vlastnictví Lokte neprokázalo. „Z provedených důkazů nevyplývá, že by byl žalobce předmětné věci nabyl k 31. 12. 1949,“ rozhodl.

Advokát Lokte Petr Kišš nejprve argumentoval, že kamna byla do roku 1982 součástí mobiliáře loketského státního hradu, do kterého se dostala v letech 1945 až 1949. V průběhu sporu se pak snažil žalobu změnit, s čímž neuspěl. Zpochybňoval například hospodářskou smlouvu, na základě které byla kamna převezena do Chebu, či upozorňoval na nedělitelnost takzvané loketské sbírky, za jejíž součást kamna považoval.

Beata Burianová, která kraj zastupovala, ale všechny jeho argumenty odmítla. „Domnívám se, že se vlastnictví Lokte neprokázalo,“ uvedla.

Petr Kišš ve své závěrečné řeči navrhl, aby náhradu nákladů na řízení zaplatil kraj. A to proto, že jej nezastupovali lidé z jeho právního odboru. „Právní odbor Karlovarského kraje disponuje nejméně šesti právníky, kteří hájí i jeho příspěvkové organizace, proto mohli zastupovat i tuto,“ řekl. Beata Burianová ale opáčila, že krajští právníci se zabývají zejména správní oblastí.

Fotogalerie

Předseda senátu nakonec rozhodl, že má náklady zaplatit Loket. Podle jeho starosty Petra Adamce se bude rozsudkem zabývat městská rada. Teprve poté rozhodne, jestli se proti němu město odvolá, či nikoli.

Loket přišel s žádostí o národopisná kamna a další předměty z pozůstalosti Williho Russe v roce 2015. Jeho zástupci přitom poukazovali na to, že stát vrátil městu před několika lety takzvanou loketskou sbírku, kterou průběžně třídí a vystavuje tamní hrad.

Krajští zastupitelé začátkem prosince roku 2015 rozhodli, že pozůstalost městu nevydají, proto se bývalé vedení Lokte obrátilo na soud s žalobou o určení vlastnictví. Pozůstalost čítá celkem 255 předmětů, z nichž jsou nejpozoruhodnějším exponátem právě kachlová kamna zhruba za 5,5 milionu korun.

Nejčtenější

Vítr je tak silný, že se ani lyžovat nedá, říká náčelník horské služby

Náčelník Horské služby Krušné hory Miroslav Güttner.

Silný vítr, závěje sněhu a kalamitní stav nouze. Aktuální podmínky v Krušných horách odpočinku na běžkách či...

Boží Dar vyhlásil kvůli sněhu kalamitní stav, dálnici D6 zavřela nehoda

Zasněžený Boží Dar. (11. 1. 2019)

Město Boží Dar odpoledne vyhlásilo kalamitní stav kvůli sněžení. Do města pustí jen auta se zajištěným parkováním....

Inspekce se zastala Vietnamce, kterému neprodali víc zlevněného zboží

Ilustrační snímek

Stížnost Vietnamce na diskriminaci při nákupu většího množství zboží v obchodním řetězci. To byl jeden z...

Zaváté krušnohorské silnice jsou opět zavřené, v Božím Daru trvá kalamita

Velké problémy způsoboval sníh a vítr na silnicích v okolí Božího Daru na...

Silničáři ráno opět uzavřeli silnici na krušnohorský Boží Dar. Ve městě trvá kalamitní stav. Kvůli silnému větru hrozí...

Kolik že ti je? Když do hokejové extraligy naskakují ti nejmladší

Karlovarský brankář Jan Bednář si proti Třinci připsal extraligovou premiéru v...

V neděli si 16letý Jan Bednář v Chebu poskládal hokejovou výstroj a vlakem vyrazil přes celou republiku. Při zranění...

Další z rubriky

V Sokolově hořel byt v paneláku, těhotná žena se nadýchala kouře

Požár bytu v Sokolově. (17. 1. 2019)

Požár bytu vyhnal ráno obyvatele z panelového domu v Sokolově. Všichni stihli před ohněm uniknout. O těhotnou ženu...

Opilce rozčílilo, že mu servírka nechtěla nalít, hodil po ní stůl

Ilustrační snímek

Výtržnosti v chebské hospodě tropil opilý muž, kterého rozzlobilo, že jemu ani jeho kamarádům servírka už nechce nalít....

Lidé z chebské čtvrti Háje se poprvé projdou po opravené lávce

Téměř po roce se ve čtvrtek po rekonstrukci otevírá lávka do chebské čtvrti...

Lávka do Hájů se po téměř po roce otevírá pro pěší. Obyvatelé chebské čtvrti se po několika měsících dostanou nejkratší...

Najdete na iDNES.cz