Nedostatek kvalifikovaných pracovníků trápí například WITTE Automotive, což je aktuálně největší zaměstnavatel v kraji, který působí v Nejdku a v Ostrově.
„V současné době připravujeme další rozšíření provozu a tato velká investice si žádá důkladnou analýzu,“ říká Michal Hornák, generální ředitel WITTE Automotive Czechia.
Karlovarská hospodářská komora láká studenty domů, cílí na vysokoškoláky![]() |
„V Karlovarském kraji má naše společnost tradici a víme, že region nabízí řadu výhod. Jednou z mála nevýhod, avšak velice podstatnou, je opravdu velký nedostatek kvalifikované pracovní síly. Potřebujeme lidi vzdělané v nových technologiích a nabízíme jim dobře placené atraktivní pozice. Bohužel i přes to stále naše poptávka velmi převyšuje nabídku,“ uvedl Hornák.
Poznamenal, že tento kritický nedostatek kvalifikovaných lidských zdrojů zásadně ohrožuje udržitelnost podnikání v míře a velikosti, kterou WITTE má a chce rozšiřovat. „Moderní provozy bez techniků a inženýrů nejsou udržitelné s mírou automatizace a digitalizace, kterou nyní máme a chceme mít v dalších letech,“ dodává Michal Hornák.
Studenti odcházejí do jiných krajů
KHKKK se snaží změnit pohled studentů na Karlovarský kraj. Letos její zástupci už podruhé představili region například na veletrhu pracovních příležitostí v Plzni. „Veletrhu jsme se zúčastnili se zástupci čtyř významných zaměstnavatelů v regionu. Pro studenty jsme měli připraveny také nabídky práce od dalších třinácti firem,“ řekla Barbora Volfová, zástupkyně ředitelky KHKKK.
Části studentů ale v kraji chybí například větší kulturní vyžití. Absolventi IT oborů zase nejraději míří do Prahy nebo Brna. V tomto měsíci ještě čeká pracovníky komory účast na podobném veletrhu v Ústí nad Labem, který pořádá Univerzita Jana Evangelisty Purkyně. V letošním roce pracovníci komory připravují i sérii besed na gymnáziích.
Firmy v Karlovarském kraji mohou Ukrajincům nabídnout stovky míst![]() |
„Dosud jsme pořádali besedy hlavně s úspěšnými podnikateli. Nyní se zaměřujeme na manažery, kteří působí ve významných regionálních společnostech. Jsou to právě oni, kteří můžou studentům změnit pohled na Karlovarský kraj,“ vysvětluje ředitelka KHKKK Lenka Mansfeldová.
Dodala, že většinou z regionu odešli na vysokou školu a pak se vrátili, nebo přišli z jiného kraje za zajímavou pracovní příležitostí. „Zároveň mohou studentům představit možnosti spolupráce v době studií. Řada firem totiž vysokoškolákům nabízí brigády, stáže, možnost spolupráce na diplomových pracích a podobně,“ podotkla ředitelka.
Z akademické sféry do Hazlova
Jednou z přednášejících je i Olga Kupec ze společnosti Abydos v Hazlově. Mimo jiné držitelka ocenění Manažer roku. Studovala fyziku a techniku na Pedagogické fakultě v Plzni, fyziku v Regensburgu, ekonomii v Hagenu a doktorát získala na Vysoké škole ekonomické. Přednáší na vysokých školách, kde vede i bakalářské a diplomové práce. Profesní kariéru začala v Německu jako vědecký pracovník v akademické sféře.
„Poté jsem se dostala do koncernu VW. V roce 1997 se mi naskytla příležitost pomoct se zakládáním firmy Abydos. Ani ve snu by mě tehdy nenapadlo, že firmu nakonec postupně odkoupím a budu dlouhodobě pracovat na jejím rozvoji a hlavně že budu mít zodpovědnost za 200 zaměstnanců,“ uvedla Olga Kupec.
Region asi není dost atraktivní
Ani firmě Abydos se ale nevyhnul problém s nedostatkem absolventů. „Součástí dlouhodobého rozvoje firmy je i příprava další generace odborníků. Absolventi vysokých škol, především těch technických, mají i u nás velký potenciál nejen pro uplatnění svých znalostí, ale i pro další odborný i manažerský rozvoj a pro kariérní růst,“ říká Kupec.
V Abydosu se snaží, aby mladí lidé v regionu zůstali nebo do regionu přišli. „Studenti k nám přichází na stáže a brigády a mají možnost u nás psát i diplomové práce. Účastníme se veletrhů práce i konferencí. Přesto se nám nedaří mladé, vysoce kvalifikované techniky získat. Většinou zůstávají ve velkých městech, zdá se, že zdejší region pro ně není dost atraktivní,“ dodává Olga Kupec.