Císařské lázně nakročily k vysněné rekonstrukci, sál pro symfoniky bude

  8:38aktualizováno  8:38
O krok blíže k dlouho připravované rekonstrukci jsou Císařské lázně v Karlových Varech. Podle dohody je kraj opraví tak, jak jsou. Karlovy Vary pak do jejich atria vestaví vyhovující sál pro tamní symfonický orchestr, pokud s tím budou souhlasit památkáři.

Karlovarské Císařské lázně. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

„Jsou velmi rádi, že se bude národní kulturní památka opravovat a nedojde k žádnému nevhodnému zásahu,“ uvedla hejtmanka Jana Mračková Vildumetzová.

Zástupci kraje nyní pracují na využití budovy, a to prostřednictvím takzvaného poptávkového řízení. Císařské lázně rozdělili na část A, kde je Zanderův sál, který by chtělo využívat město i kraj k reprezentaci a slavnostním účelům.

„Byli bychom rádi, kdybychom našli nějakého provozovatele nebo nájemce části B. Objekt byl využívaný k lázeňským účelům, k léčbě a takového provozovatele bychom rádi v budoucnosti našli,“ řekla hejtmanka.

Zmínila přitom, že kraj zřizuje několik muzeí nebo galerií a Císařské lázně jsou nejnavštěvovanější, přestože nejsou opravené. Měsíčně je navštíví tři tisíce turistů.

Fotogalerie

Návrhy, jak by mohl vypadat koncertní sál v Císařských lázních, mají Karlovy Vary tři, čtvrtý je obecný námět architekty Evy Jiřičné.

„K tomu, abychom se mohli vůbec posunout, jsme potřebovali schválit memorandum a dostat zmocnění, abychom to mohli dále rozpracovávat,“ uvedl primátor Petr Kulhánek.

Vedení města podle něj předpokládá, že stejně ještě vyhlásí architektonickou soutěž. „Možná bude vyzvaná, nikoli otevřená, abychom zkrátili čas, ale návrhů se určitě může sejít ještě více,“ řekl.

Jen za sál Karlovy Vary vydají 150 milionů korun, s čímž souhlasili jejich zastupitelé již dříve. Pokud vše dobře půjde, chtěl by se kraj do opravy pustit začátkem příštího roku.

Koncertní sál má příznivce i odpůrce

Vestavba vyhovujícího sálu pro Karlovarský symfonický orchestr má ve městě své příznivce i odpůrce. Plán vítají například členové spolku Koncertní sál pro Vary. Ti již řadu měsíců upozorňují, že tak významným lázním, jako jsou právě Vary, chybí odpovídající koncertní prostor pro symfoniky.

Naopak sdružení ArchaVary, ve kterém působí zejména stavaři, architekti a urbanisté, je zásadně proti tomuto řešení vedoucímu ke zničení památky prvořadého významu. Plán podle nich není schopen plně využít potenciál budovy a okolí. Upozorňují, že památka by z velké části byla lidem přístupná pouze na několik hodin týdně v době konání koncertů, což vidí jako zmařenou příležitost.

Domnívají se, že plnohodnotný koncertní sál vylučuje řadu aktivit, které by bylo možné v objektu provozovat stále. ArchaVary má i návrh řešení zázemí pro symfoniky. O všem chce jednat s novým vedením města, které vzejde z podzimních voleb.

Provozní náklady opravených Císařských lázní by měl nést kraj s městem padesát na padesát. Primátor i hejtmanka chtějí tuto dohodu potvrdit stejně, jako je tomu v případě memoranda.

„Nechci se plést do vztahu Karlových Varů a kraje, jsem rád, že spolupráce funguje a výsledkem je memorandum, s nímž souhlasím. Věřím, že bude zastupitelstvo stejně vstřícné i v případě, kdy budeme chtít opravovat kulturní památku v Chebu,“ řekl zastupitel Petr Navrátil.

  • Nejčtenější

Pes bránil ženu před útočníkem, ten zvířeti zasadil smrtelné rány nožem

Smrtí psa skončil incident, který se odehrál v pátek večer v Kraslicích na Sokolovsku. Zvíře totiž bránilo ženu před...

Karlovy Vary porazily Litvínov v prodloužení, rozhodl Koblasa

Hokejisté Karlových Varů porazily v předehrávce 9. kola Tipsport extraligy tým Litvínova 4:3 v prodloužení. V čase...

Žena se ubránila znásilnění. Vytáhla řezací nůž a útočníka mlátila kabelkou

Znásilnění se dokázala ubránit žena, kterou útočník přepadl po cestě domů v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku. Na...

VIDEO: Lupičky bez maskování přepadly benzinku, kde každý den nakupovaly

Dvojice lupiček přepadla čerpací stanici v Mokřinách na Chebsku s pomocí makety pistole a elektrického paralyzéru....

Strážníci vrátili ženě psa a našli manžela. Odměnila se jim koláčky

Dvakrát radost v jednom dni udělali karlovarští strážníci místní starší ženě, které vrátili zaběhnutého psa, a poté i...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Řidičům v Chebu se konečně uleví, do Pivovarské ulice se vrátí provoz

Začátkem listopadu by se měla motoristům plně otevřít jedna z hlavních dopravních tepen v Chebu, Pivovarská ulice. Její...

Strážníci vrátili ženě psa a našli manžela. Odměnila se jim koláčky

Dvakrát radost v jednom dni udělali karlovarští strážníci místní starší ženě, které vrátili zaběhnutého psa, a poté i...

Mariánskolázeňský miniaturpark má další přírůstek, zmenšený zámek Lednice

Park Boheminium v Mariánských Lázních představil novou miniaturu. Tou je model zámku Lednice včetně skleníku, zmenšený...

Silnici z Varů na Plzeň uzavřela nehoda náklaďáku, spadl do řeky Teplé

Nehoda nákladního auta naloženého sutí uzavřela hlavní silniční tah z Karlových Varů do Plzně. Vozidlo po havárii sjelo...

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.

Najdete na iDNES.cz