Další etapa božídarské Cínové stezky spojila Ježíškovu cestu s Myslivnami

  17:21aktualizováno  17:21
Téměř tři kilometry dlouhý úsek takzvané Cínové stezky dali v úterý do předčasného užívání na Božím Daru. Druhá etapa stezky určené pro lyžaře, cyklisty, pěší a v jedné části i lesáky, spojuje začátek Ježíškovy cesty s osadou Myslivny.

„Do předčasného užívání dáváme stavbu kvůli tomu, aby na stezku mohly už v následující zimní sezoně vyrazit stroje na úpravu stop,“ vysvětlil Marcel Petr, který měl nad stavbou dozor.

Další možnost pro vyžití kvitují i sami sportovci. „Jsem ráda, že se v okolí Božího Daru rozrůstá síť běžeckých tras. Tu novou už jsem si prošla a těším se, až na ni v zimě vyrazím na běžkách,“ komentovala novinku lyžařka Jana.

Vznik nové trasy ovšem nebyl zdaleka bezproblémový. „Kvůli nestabilitě jsme museli sanovat část podloží. Použili jsme lomový kámen z nedalekého Německa,“ popsal jeden z problémů Marcel Petr.

Podle starosty Božího Daru Jana Horníka se nestabilita podloží projevila i při zakládání mostků. „Ty jsou proto o asi metr a půl výš, než předpokládal projekt,“ řekl Horník.

I proto se cena za stavbu z původních 11 milionů vyšplhala na konečných téměř 15 milionů korun včetně DPH. Partnerem projektu financovaného z evropských peněz byla německá obec Breitenbrunn. Na německé straně díky přeshraniční spolupráci vyrostla naučná stezka mapující faunu a flóru regionu i jeho hornickou historii. V plánu na rok 2020 je ještě obdobná atrakce zaměřená na děti.

Cínová stezka na české straně hranice ještě není definitivní. Boží Dar má v plánu ještě dvě další etapy, které ji zavedou až na okraj katastru. Třetí etapa počítá se spojením Mysliven a Ryžovny, poslední pak lyžaře vyvede až k Bludné.

Zatímco třetí etapa je zatím pouze ve fázi úvah a plánů, druhá už má hotový projekt a je vysoutěžený dodavatel. Bohužel stavět se zatím nemůže. Překážky tentokrát nestaví příroda, ale úřady.

Fotogalerie

„Na Ryžovně jsou jak státní, tak soukromé pozemky. Jenomže na některé státní jsou vydané žádosti o vydání. Těmi se v současné době zabývá soud a my musíme počkat až na skončení soudního jednání,“ vysvětlil podstatu problému božídarský starosta Horník.

Předčasné užívání aktuálně dokončeného úseku Cínové stezky potrvá až do března příštího roku. Pak přijdou na řadu dokončovací práce. Ty skončí 30. května. Stezka je 2 337 metrů dlouhá a široká dva až 4,5 metru. Jsou na ní dva mostky přes potok Černá. Jeden je 6,8 metrů dlouhý, druhý se pak klene nad potokem 9,5 metru. Součástí projektu je i 99 metrů dlouhá propojka stezky Boží Dar - Špičák.

První část Cínové stezky slouží veřejnosti od října roku 2015.

Nejčtenější

Matka se musela ptát, jestli smí uklízet. Syn ji týral od patnácti let

Ilustrační snímek

Od patnácti let týral svou matku nyní již třiadvacetiletý muž z Kraslic na Sokolovsku. Trýznil ji hlavně psychicky,...

Žárlivá studentka zbila na plese dívku, se kterou tančil její přítel

Ilustrační snímek

Svou žárlivost nedokázala ovládnout osmnáctiletá studentka z Chebu. Na maturitním plese zbila dívku, s níž tančil její...

Soud projednává po jedenácti letech vraždu mladíka uvláčeného za autem

Bývalý policista Martin Novotný (vlevo) a Aleš Šepták u Krajského soudu v...

Krajský soud v Plzni začal projednávat případ mladíka uvláčeného k smrti za osobním autem. Z téměř 11 let staré vraždy...

Utajeného svědka zkoušeli advokáti z Bible, o vraždě promluvil po letech

Bývalý policista Martin Novotný (vlevo) a Aleš Šepták u Krajského soudu v...

Před plzeňským krajským soudem vypovídal utajený svědek, který před 11 lety podle svých slov míjel na silnici u Aše na...

Na karlovarský festival přijede Julianne Moore. Vrací se Casey Affleck

Julianne Moore (Cannes, 18. května 2017)

Karlovarský festival letos uvítá herečku Julianne Moore, která uvede v rámci zahajovacího večera snímek Po svatbě. Na...

Další z rubriky

Lázeňský trojúhelník představuje skutečný altánkový ráj, říká fotograf

Fotograf, zakladatel a praporečník rekreačního realismu Ladislav Šolc se dvěma...

Fotograf, tvůrce kalendářů, někdejší dlouholetý šéfredaktor zubařského časopisu. Ale i autor dvou obrazově-textových...

Studuje umělou inteligenci a láká ji medicína. Obojí chce propojit

Michaela Mrázková, bývalá studentka chebského gymnázia, začala v zahraničí...

Přestože je jí teprve dvacet let, už toho má hodně za sebou. Michaela Mrázková začala studovat na chebském gymnáziu,...

Ostrovský zámek vystavuje meč, který nejspíš patřil katu Mydlářovi

Kurátorka výstavy Miluše Kobesová s mečem z počátku 17. století, který údajně...

Pozoruhodný exponát je k vidění na zámku v Ostrově na Karlovarsku, kde se koná výstava Schlikové a mincování. Její...

Najdete na iDNES.cz