Lesníci obnoví Perninské rašeliniště, unikátní oblast otevřou i lidem

  17:25aktualizováno  17:25
Udržet v krajině vodu a vrátit do ní typickou vegetaci i živočichy. Takový je záměr státní organizace Lesy České republiky při obnově Perninského rašeliniště na Karlovarsku. Práce na projektu, které vyjdou na 7,7 milionu korun, začaly 1. srpna.

Perninské rašeliniště. | foto: Vladimír Melichar

Správci lesů obnovují rašeliniště na osmašedesáti z celkových téměř sta hektarů plochy. „Na sklonku minulého století je silně poškodila nešetrná těžba, frézování někde zasahovalo až do sedmimetrové hloubky,“ uvedla Eva Jouklová, mluvčí Lesů ČR.

Těžba skončila v roce 2000. „Perninské rašeliniště bylo v roce 2015 vyhlášeno evropsky významnou lokalitou v soustavě Natura 2000 a je chráněnou přírodní památkou,“ uvedl Miroslav Rozner, ředitel Krajského ředitelství Lesů ČR v Karlových Varech.

Jedním z důležitých kroků podle jeho slov je zamezit odtoku vody. „Rašeliniště totiž vzniká pouze na trvale zamokřeném území. Nejdříve tedy odstraníme náletové a nevhodně vysazené dřeviny. Poté se rašeliniště přehradí,“ popsal rozsah prací Rozner.

Správci lesa mají v úmyslu oblast zpřístupnit i veřejnosti. Přes mokřiny povedou dřevěný povalový chodník, vybudují pozorovatelnu a molo s informačními tabulemi. Podobný záměr měla v minulosti i perninská radnice. Naplnit se jej ale nepodařilo.

Po ukončení těžby rašeliny se totiž radnice o pozemek ucházela u pozemkového úřadu. „Naším záměrem bylo vybudovat u lokality parkoviště a z dotačních peněz zřídit naučnou stezku,“ představila někdejší plány starostka Perninku Jitka Tůmová.

Z projektu ale sešlo, protože rašeliniště dostaly do své správy Lesy ČR. „Nejdřív jsme z toho byli smutní, ale pak přišli lesáci s ideou vybudovat zde i námi zamýšlenou naučnou stezku. To nám v konečném výsledku vyhovuje. Peněz na rozvoj zase není tolik, kolik bychom potřebovali,“ podotkla Tůmová.

Přínos projektu vidí společně s abertamským starostou Zdeňkem Lakatošem v dalším oživení cestovního ruchu. „Budeme jedině rádi, když budeme moct nabídnout turistům a ostatně i místním něco navíc. Naučné stezky v posledních letech lidi lákají,“ shodují se oba.

Dalším rozměrem obnovy rašeliniště je ovšem i příroda sama. V minulosti zanikly lokality s výskytem vzácných druhů rostlin. Současnou vegetaci tvoří například klikva bahenní, kyhanka sivolistá či plavuň pučivá.

Perninské rašeliniště je ovšem i lokalitou výskytu vzácných druhů motýlů. Zejména vymírajícího žluťáska borůvkového nebo bekasina otavního.

„Rašeliniště jsou unikátním ostrůvkem severské přírody ve střední Evropě. Potoky pramenící v živých rašeliništích nevysychají ani za největšího sucha,“ vyzdvihl přínos těchto ekosystémů přírodovědec Vladimír Melichar, který se dlouhodobě rašeliništi zabývá a po odborné stránce dozoruje i revitalizaci toho perninského.

Perninské rašeliniště je zmenšenou podobou toho známějšího na Božím Daru. Naučná stezka je v této oblasti, která má výměru téměř 930 hektarů, už od roku 1977. I zde se ve velkém těžila rašelina. Těžba ale skončila už před druhou světovou válkou. Naučná stezka měří 3,2 kilometru a má celkem dvanáct zastávek.

Nejčtenější

Vítr je tak silný, že se ani lyžovat nedá, říká náčelník horské služby

Náčelník Horské služby Krušné hory Miroslav Güttner.

Silný vítr, závěje sněhu a kalamitní stav nouze. Aktuální podmínky v Krušných horách odpočinku na běžkách či...

Inspekce se zastala Vietnamce, kterému neprodali víc zlevněného zboží

Ilustrační snímek

Stížnost Vietnamce na diskriminaci při nákupu většího množství zboží v obchodním řetězci. To byl jeden z...

Zaváté krušnohorské silnice jsou opět zavřené, v Božím Daru trvá kalamita

Velké problémy způsoboval sníh a vítr na silnicích v okolí Božího Daru na...

Silničáři ráno opět uzavřeli silnici na krušnohorský Boží Dar. Ve městě trvá kalamitní stav. Kvůli silnému větru hrozí...

Kolik že ti je? Když do hokejové extraligy naskakují ti nejmladší

Karlovarský brankář Jan Bednář si proti Třinci připsal extraligovou premiéru v...

V neděli si 16letý Jan Bednář v Chebu poskládal hokejovou výstroj a vlakem vyrazil přes celou republiku. Při zranění...

Policie hledá muže obviněného ze znásilnění, mohl by být na Sokolovsku

Milan Šivak

Policisté pátrají po padesátiletém muži z Hazlova na Chebsku, který je obviněný ze znásilnění. Kriminalisté...

Další z rubriky

Kopie relikviáře sv. Maura se podívá do rodiště památky v Belgii

Letos uplynulo 30 let od nalezení unikátního relikviáře svatého Maura v zámku...

V belgickém Florennes se chystá výstava mapující historii jedné z nejvzácnějších památek na území České republiky,...

Opilce rozčílilo, že mu servírka nechtěla nalít, hodil po ní stůl

Ilustrační snímek

Výtržnosti v chebské hospodě tropil opilý muž, kterého rozzlobilo, že jemu ani jeho kamarádům servírka už nechce nalít....

Na řadě běžkařských tras v Krušných horách stále leží spadlé stromy

Magistrála u Bublavy. (17. 1. 2019)

S kontrolou běžkařských tras po víkendovém sněžení a větru začali rolbaři, revírníci a zástupci společnosti První...

Najdete na iDNES.cz