Lesníci obnoví Perninské rašeliniště, unikátní oblast otevřou i lidem

  17:25aktualizováno  17:25
Udržet v krajině vodu a vrátit do ní typickou vegetaci i živočichy. Takový je záměr státní organizace Lesy České republiky při obnově Perninského rašeliniště na Karlovarsku. Práce na projektu, které vyjdou na 7,7 milionu korun, začaly 1. srpna.

Perninské rašeliniště. | foto: Vladimír Melichar

Správci lesů obnovují rašeliniště na osmašedesáti z celkových téměř sta hektarů plochy. „Na sklonku minulého století je silně poškodila nešetrná těžba, frézování někde zasahovalo až do sedmimetrové hloubky,“ uvedla Eva Jouklová, mluvčí Lesů ČR.

Těžba skončila v roce 2000. „Perninské rašeliniště bylo v roce 2015 vyhlášeno evropsky významnou lokalitou v soustavě Natura 2000 a je chráněnou přírodní památkou,“ uvedl Miroslav Rozner, ředitel Krajského ředitelství Lesů ČR v Karlových Varech.

Jedním z důležitých kroků podle jeho slov je zamezit odtoku vody. „Rašeliniště totiž vzniká pouze na trvale zamokřeném území. Nejdříve tedy odstraníme náletové a nevhodně vysazené dřeviny. Poté se rašeliniště přehradí,“ popsal rozsah prací Rozner.

Správci lesa mají v úmyslu oblast zpřístupnit i veřejnosti. Přes mokřiny povedou dřevěný povalový chodník, vybudují pozorovatelnu a molo s informačními tabulemi. Podobný záměr měla v minulosti i perninská radnice. Naplnit se jej ale nepodařilo.

Po ukončení těžby rašeliny se totiž radnice o pozemek ucházela u pozemkového úřadu. „Naším záměrem bylo vybudovat u lokality parkoviště a z dotačních peněz zřídit naučnou stezku,“ představila někdejší plány starostka Perninku Jitka Tůmová.

Z projektu ale sešlo, protože rašeliniště dostaly do své správy Lesy ČR. „Nejdřív jsme z toho byli smutní, ale pak přišli lesáci s ideou vybudovat zde i námi zamýšlenou naučnou stezku. To nám v konečném výsledku vyhovuje. Peněz na rozvoj zase není tolik, kolik bychom potřebovali,“ podotkla Tůmová.

Přínos projektu vidí společně s abertamským starostou Zdeňkem Lakatošem v dalším oživení cestovního ruchu. „Budeme jedině rádi, když budeme moct nabídnout turistům a ostatně i místním něco navíc. Naučné stezky v posledních letech lidi lákají,“ shodují se oba.

Dalším rozměrem obnovy rašeliniště je ovšem i příroda sama. V minulosti zanikly lokality s výskytem vzácných druhů rostlin. Současnou vegetaci tvoří například klikva bahenní, kyhanka sivolistá či plavuň pučivá.

Perninské rašeliniště je ovšem i lokalitou výskytu vzácných druhů motýlů. Zejména vymírajícího žluťáska borůvkového nebo bekasina otavního.

„Rašeliniště jsou unikátním ostrůvkem severské přírody ve střední Evropě. Potoky pramenící v živých rašeliništích nevysychají ani za největšího sucha,“ vyzdvihl přínos těchto ekosystémů přírodovědec Vladimír Melichar, který se dlouhodobě rašeliništi zabývá a po odborné stránce dozoruje i revitalizaci toho perninského.

Perninské rašeliniště je zmenšenou podobou toho známějšího na Božím Daru. Naučná stezka je v této oblasti, která má výměru téměř 930 hektarů, už od roku 1977. I zde se ve velkém těžila rašelina. Těžba ale skončila už před druhou světovou válkou. Naučná stezka měří 3,2 kilometru a má celkem dvanáct zastávek.

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Majiteli vozu se zdála vysoká cena za opravu, automechanik jej zbil

Ilustrační snímek

Pracovník autoservisu na Karlovarsku zbil majitele auta za to, že se zdráhal zaplatit vysokou částku za opravu vozu....

Vojenská škola neotevře ani na druhý pokus, žáci pohořeli u přijímaček

Mezi středoškoláky budou v Sokolově nově také budoucí absolventi vojenské školy.

Ani na druhý pokus se zřejmě nepodaří otevřít vojenskou střední školu v Sokolově. Loni udělali přijímačky pouze dva...

Chystaná stezka v oblacích na Klínovci budí nadšení i velké obavy

Stezka v oblacích

Velkou diskuzi vyvolal investorský plán, postavit na Klínovci na Karlovarsku stezku v oblacích podobnou té, která...

Protesty nezabraly, letiště ve Varech podepsalo smlouvu se školou pilotů

Odpůrci zřízení pilotní základny F Air na karlovarském letišti protestovali...

Karlovarské mezinárodní letiště uzavřelo smlouvu se společností F Air, která na něm chce školit piloty civilních...

Příprava parkovacích domů v Sokolově vázne, jeden z nich lidé odmítají

Parkovací dům (ilustrační foto)

Více než 1,5 milionu korun zaplatí sokolovská radnice za projekt velkého parkovacího domu za supermarketem Penny....

Další z rubriky

Řešení pro Sokolov, nová služba by opilce vozila ze záchytky zpět domů

Úklid na sokolovské záchytné protialkoholní stanici.

Zřídit službu na odvoz klientů sokolovské protialkoholní záchytné stanice zpět do místa bydliště. Takové by podle kraje...

Vojenská škola neotevře ani na druhý pokus, žáci pohořeli u přijímaček

Mezi středoškoláky budou v Sokolově nově také budoucí absolventi vojenské školy.

Ani na druhý pokus se zřejmě nepodaří otevřít vojenskou střední školu v Sokolově. Loni udělali přijímačky pouze dva...

Příprava parkovacích domů v Sokolově vázne, jeden z nich lidé odmítají

Parkovací dům (ilustrační foto)

Více než 1,5 milionu korun zaplatí sokolovská radnice za projekt velkého parkovacího domu za supermarketem Penny....

Najdete na iDNES.cz