Sehnat klasické lyže jasanky je dnes takřka neřešitelný problém

  • 4
Do dřevních dob českého lyžování se vrátily v sobotu krušnohorské Abertamy. Za rekordního zájmu se zde uskutečnil 11. ročník neoficiálního mistrovství světa v jízdě na historických lyžích. Právě letité ski byly vedle dobového oblečení jednou z podmínek účasti na závodech.

Sehnat dnes staré jasanky je podle závodníků obrovský problém. „Občas je možné na ně narazit v bazarech, ale už jenom zřídka. Se vzrůstajícím zájmem o historické lyžování si je jejich majitelé náležitě opatrují,“ potvrzuje Jan David, člen týmu z Hřebečné. Sám má doma dvoje historické lyže. Jedny dostal od kamaráda, který je podědil po svému dědovi, druhé si vlastnoručně vyrobil dědeček kamarádky. „Ty jsou ale tak těžké, že závodit na nich je hodně náročné,“ podotýká. 

Styl jízdy na historických lyžích se od moderního značně liší. Už jenom proto, že se široké skluznice jasanek nevejdou do standardních běžeckých stop. „Staré lyže nedrží směr, na sněhu doslova plavou. A na nějaké bruslení můžete zapomenout. Nemají hrany,“ popisuje nástrahy historického lyžování David.

Podobné peripetie se sháněním historických lyží měl i Pavel Křížek, člen štafety Spolku podkrušnohorských velocipédistů Ostrov. Jeho jasanky kdysi našel u kontejneru manžel sousedky. „Byly bez vázání, ale to jsem doma naštěstí měl, takže se mi je podařilo zkompletovat,“ popsal historii svých lyží Křížek. Stejně jako ostatní si je hýčká. 

„Počítám, že budou takových 60 až 70 let staré. I když jsou těžké a špatně se na nich jezdí, v historickém lyžování je kus nostalgie. A tak láká do bílé stopy čím dál tím víc lidí,“ vyznává se ze svého vztahu k tomuto originálnímu sportu.

Tato nostalgie v poslední době oslovuje čím dál více lidí. Bylo to ostatně vidět i na startu abertamského závodu. Na něj se postavilo 23 desetičlenných týmů, a to je historický rekord. „Netuším, kde lidé berou lyže,“ komentuje Pavel Kříž startovní pole.

I když sice v České republice existuje výrobce, který jasanky dělá podle osvědčených postupů, většina příznivců historického lyžování dává přednost originálním kusům. A ty docházejí. Když má někdo štěstí, objeví dřevěný poklad na půdě horské chalupy. Když nemá, musí si poradit pěkně počesku. Tedy pospravovat, jak se dá.

11. ročník abertamského závodu byl připomenutím 111. výročí založení Spolku zimních sportů Abertamy. Vedle borců z české strany hranice se na start postavily i dva týmy z Německa.