ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Vychvalovaná žďárská laboratoř je ve ztrátě, hledá nového provozovatele

  • 0
Uznávaná laboratoř, kterou provozuje žďárská poliklinika pro potřeby lékařů, veterinářů i veřejnosti z celého regionu, se několik let marně pere se ztrátovým hospodařením. Za prodělkem stojí růst nákladů, ale i nedorozumění s některými lékaři na poliklinice. Ti posílají své vzorky ke konkurenci.

Nepříznivou situaci se příspěvková organizace města nyní rozhodla řešit nabídnutím laboratoře k takzvanému pachtu. Případní zájemci o její provozování tedy budou muset toto oddělení klinické biochemie a hematologie převzít ve stávajícím rozsahu nejen s jeho vybavením, ale také se zaměstnanci. Těch je celkem deset, z toho dva pracují na zkrácený úvazek.

Poliklinika ve Žďáře nad Sázavou.

Žďárská laboratoř je od roku 2017 ztrátová, a to i přesto, že je poměrně vytížená - denně odbaví až kolem dvou stovek žádanek na vyšetření od lékařů, kteří jsou přímo v podnájmu polikliniky, i od těch v sousední soukromé budově nebo z okolních obcí, například z Nového Veselí.

„Kromě laboratorních rozborů provádíme také odběry krve. Lékař tak nemusí dělat tento úkon v ordinaci, ale může poslat pacienta se žádankou na odběr a rozbor přímo k nám, čímž ušetří dost času. Rozbory provádíme rovněž pro samoplátce. Lidé tedy mohou přijít, sami si uhradit požadované rozbory bez doporučení lékaře a sledovat si svůj zdravotní stav,“ popsala činnost laboratoře ředitelka polikliniky Ilona Komínková.

Podle kontrolorů jde o jednu z nejlepších laboratoří

Oddělení klinické biochemie a hematologie se navíc pyšní uznávanými akreditacemi a úspěšně prochází audity.

„Laboratoř se řadí k jedněm z nejlepších, ve kterých jsem měl možnost posuzovat, jak po stránce systémové, tak odborné,“ uvedl při poslední akreditaci letos v únoru Marek Vyskočil, vedoucí posuzovatel Českého institutu pro akreditaci.

„Veškerá dokumentace je nadstandardně zpracovaná a udržovaná, ani na obvykle slabších místech jsem nenalezl problémy. Během posuzování nebyla identifikována žádná neshodná práce. Věřím, že v nastaveném trendu bude laboratoř úspěšně pokračovat,“ dodal. Ani to však k výdělečnému či alespoň neztrátovému provozu oddělení nepostačuje.

Napravit staré křivdy se zatím nepodařilo

Situace se pro laboratoř začala horšit již v roce 2017, kdy se zvedly platy, ovšem snížil se i počet výkonů. Následující rok tato ztráta vyskočila až na částku 200 tisíc korun.

„V roce 2019 se nám podařilo tuto ztrátu snížit na zhruba 60 tisíc korun, a to i přesto, že výrazně narostly platy. Nasmlouvaly se nové výkony, které přinesly nárůst výnosů. Nicméně ani to bohužel nestačí na pokrytí ztráty,“ konstatovala Ilona Komínková.

Příčinu vidí ředitelka především v růstu nákladů, kdy stoupají ceny energií a služeb, i faktu, že oddělení je poměrně malé a nedosáhne tak na výraznější množstevní slevy, například u dodávek nutného zdravotnického materiálu nebo při úhradě kontrol kvality a jakosti a za akreditace.

Svoji roli hraje rovněž silná konkurence dalších externích laboratoří. Někteří lékaři, kteří jsou v objektu žďárské polikliniky v pronájmu, posílají totiž své vzorky raději jinam.

„Často je to z důvodu nějakých minulých křivd, které se jim staly za bývalých vedení a jež narušily vzájemné vztahy, nebo z různých osobních důvodů. I přes veškerou snahu se nám nedaří tyto křivdy napravit a urovnat,“ líčí ředitelka polikliniky.

Vedení města proti pachtu nic nenamítá

Věří však, že nový subjekt tato stará nedorozumění urovná a povede se mu obnovit narušenou spolupráci s některými lékaři. Několik zájemců o pacht laboratoře se podle jejích slov již ozvalo, jejich konečný počet však bude jasný až po vypsání záměru.

S propachtováním oddělení nemá problém ani město, zřizovatel polikliniky. „Na poliklinice laboratoř s kvalitním personálem potřebujeme, a tak to i zůstane. Musíme se však chovat ekonomicky a racionálně. Teď máme možnost se ze ztráty dostat do plusu a investovat pak vydělané peníze na poliklinice tam, kde dnes nejvíce chybějí,“ vyjádřil se k tomu žďárský starosta Martin Mrkos.

Zdůraznil také, že případný nový provozovatel bude muset zajistit, aby se kvalita a dostupnost služeb pro pacienty i pro lékaře nezhoršila. Cílem je také nepřipravit o práci zmiňovanou desítku zaměstnanců laboratoře.

„Naše laborantky jsou totiž kvalitní, mají odborné znalosti a vědomosti a budou pro nového pachtýře laboratoře velice důležité,“ dodala Komínková.