Pelhřimov je jediným z bývalých okresních měst, kde se čtyřletý maturitní obor, který vzdělává zdravotní sestry, nikdy nevyučoval. Zároveň je pelhřimovská nemocnice jediná v kraji, jež nemá po svém boku školu, která by jí vychovávala zdravotní sestry, a tedy budoucí zaměstnance.
To se má od příštího roku změnit. Střední průmyslová škola a střední odborné učiliště Pelhřimov (SPŠ a SOU Pelhřimov) ve spolupráci s Krajem Vysočina a Nemocnicí Pelhřimov chtějí od září 2024 otevřít maturitní obor praktická sestra.
„Při výběrovém řízení na nového ředitele školy vyvstala otázka vyváženosti nabídky oborů pro chlapce a dívky. Mým záměrem bylo posílit dívčí obor. Společnou interakcí mezi zřizovatelem a nemocnicí jsme se rozhodli pro tento obor. Snažíme se tím také vyplnit díru na trhu,“ vysvětlil Lukáš Tříska, ředitel SPŠ a SOU Pelhřimov, jak se stalo, že primárně technická škola začne vzdělávat budoucí zdravotníky.
Pelhřimovská nemocnice v tom vidí velký přínos pro budoucí personální obsazení. Ve zdravotnickém zařízení aktuálně pracuje 332 zdravotních sester. „Zřízení maturitního oboru praktická sestra by bylo efektivním nástrojem pro zvýšení počtu kvalifikovaných zdravotních sester nejen u nás, ale v celém regionu,“ uvedl ředitel pelhřimovské nemocnice Jan Mlčák.
Po slibu ministerstva začne náborová kampaň
Hlásit se ke studiu tohoto oboru v Pelhřimově budou mít možnost už letošní deváťáci. „Máme podanou žádost na ministerstvo školství. Nepředpokládáme žádné obstrukce. Jakmile budeme mít příslib od ministerstva, zahájíme náborovou kampaň a začneme oslovovat cílové skupiny,“ poznamenal Tříska.
Studenti tohoto maturitního oboru musejí absolvovat klasické přijímací řízení. „Dále od nich očekáváme pozitivní vztah k oboru spolu s empatií a snahou pomáhat druhým,“ dodal ředitel SPŠ a SOU Pelhřimov.
Absolventi najdou uplatnění ve zdravotnických službách lůžkového i ambulantního typu, ale i v sociálních službách, jako jsou například domovy pro seniory nebo domovy se zvláštním režimem.
„Podle našich vnitřních analýz předpokládáme, že o tento obor bude zájem. Máme také kladné vyjádření z úřadu práce i od potenciálních zaměstnavatelů, kterými jsou vedle nemocnice i sociální ústavy,“ řekl Tříska.
Odborné předměty budou vyučovat externisté
Kapacita třídy je stanovena na 24 žáků v ročníku. Odborné teoretické učebny a učebny s vybavením pro praktickou výuku by měly být jak v prostorách školy, tak v pelhřimovské nemocnici, kam budou žáci docházet na praxi.
„Výuku všeobecně vzdělávacích předmětů budou zajišťovat naši kmenoví učitelé. Výuku odborných předmětů, jako je například somatologie či ošetřovatelství, by měli v gesci externisté z pelhřimovské nemocnice, kteří splňují odbornou i pedagogickou způsobilost,“ popsal ředitel školy.
Nutný bude také vznik odborných učeben. „Na počet studentů, které předpokládáme, bude třeba mít minimálně dvě odborné učebny. Zpočátku nám bude stačit jenom jedna. Její vznik a vybavení nás vyjde přibližně na 1,5 milionu korun,“ dodal Lukáš Tříska.
23. října 2022 |