Neděle 2. dubna 2023, svátek má Erika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 2. dubna 2023 Erika

Ve Žďáře učí lidi důkladněji třídit, svozů komunálního odpadu je méně

  12:02
Mezi města, která zavedla čtrnáctidenní svoz komunálního odpadu, se připojil také Žďár nad Sázavou. Loni se systém rozjel v místních částech, nyní i ve vytipovaných čtvrtích města. Radnice už sbírá reakce obyvatel i doklady pozitivního efektu novinky. Ta by měla motivovat k důkladnějšímu třídění.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Martin Stolař, MAFRA

Pokud město na této změně ušetří, nebude také nutné navyšovat lidem poplatek za komunální odpad, jenž činí 580 korun na hlavu a nezměnil se už od roku 2013.

Obyvatelé by se takto měli rovněž začít připravovat na plánovaný zákon zakazující skládkování nevyužitelného komunálního odpadu, který má platit od roku 2030 a pojí se s ním mimo jiné i razantní navyšování poplatků právě za uložení tohoto odpadu na skládkách.

„Pokud bychom do roku 2029 měli stejný objem odpadů na skládku, tak by to jen na poplatku stanoveném státem znamenalo dalšího zhruba 1,4 milionu korun na odpadové hospodářství města,“ uvedl mluvčí žďárské radnice Matěj Papáček s tím, že změna četnosti svozu je zatím ve zkušebním provozu, který bude vyhodnocen do konce letošního roku.

Není jen nadšení

Vývoz popelnic pouze jednou za dva týdny zatím funguje v několika žďárských čtvrtích, jako je Vodojem, Vysočany, Zámek či Klafar, kde převažují rodinné domy nebo menší bytovky. Ne všichni, jichž se to týká, jej však vítají s nadšením. 

„Přijde mi to trošku nefér. Aby se snížilo množství nevytříděného směsného odpadu všech obyvatel města, doplatí na to lidé z rodinných domů. Ti přitom mají v převážné většině případů své komposty na zahradě nebo kompostéry, kam odkládají vytříděný bioodpad,“ řekl Pavel Ševčík z lokality Vysočany.

Popelnici má jeho rodina přímo u domu, takže po čtrnácti dnech bez vývozu, zvláště pak v létě, se obává horší hygieny a zápachu - například z kostí od masa, zbytků jídla nebo prostě odpadu, jenž se nedá vyseparovat.

Stížnosti po rozjezdu novinky putovaly na radnici i od obyvatel některých bytovek z Vysočan a Vodojemu. Ti byli nakonec se svými podněty úspěšní. Po zjištění, že ve většině těchto domů lidé používají obvykle maximálně dvě popelnice na komunální odpad pro všechny domácnosti, se tam vrátil svoz opět k týdennímu intervalu. U rodinných domků ale zůstává systém nezměněn. 

„Uvědomujeme si, že to může být problém například v rodinách s menšími dětmi. Tam je ale možné, samozřejmě za předpokladu, že se i třídí, pořídit ještě druhou popelnici,“ konstatoval mluvčí Papáček.

Lidé také mohou požádat město o nádoby na bioodpad či o kompostéry. „Víme totiž, že až čtyřicet procent odpadu v popelnicích na komunální odpad tvoří právě bioodpady,“ uvedla žďárská místostarostka Ludmila Řezníčková.

Častější svozy papíru, plastu

Obecně však vedení města změnu hodnotí prozatím kladně. „Jsme rádi, že se lidé začali víc zajímat o třídění. V okamžiku, kdy jsme zavedli čtrnáctidenní svoz, začaly se rychleji plnit modré kontejnery na papír, což mě velmi těší,“ uvedla Řezníčková s tím, že na přeplněnost těchto nádob začala obratem upozorňovat i veřejnost. Proto město přistoupilo k vyvážení papíru dvakrát do týdne.

„Pokud by docházelo k dalšímu nárůstu množství tříděného odpadu, jsme připraveni počet jejich svozů ještě navýšit nebo případně přidat další kontejnery. Chystáme se také k častějšímu svozu nádob na plast,“ shrnula místostarostka.

Množství papíru, který Žďárští vyseparují, jde postupem let dolů. Minulý rok se jej vytřídilo 451 tun, předloni 478 a v roce 2017 to bylo dokonce 548 tun. Při nahlédnutí do čísel před několika lety, například do roku 2005, se ukazují i položky jako 693 tun vyseparovaného papírového odpadu za rok. Postupně naopak stoupá množství vytříděného plastu nebo skla.

Čtrnáctidenní svoz komunálního odpadu již na Vysočině funguje například v řadě obcí na Třebíčsku nebo v devítitisícové Chotěboři, kde systém změnili minulý rok. Podle městského odboru správy majetku sice vzhledem k vyššímu počtu nádob město na svozu neušetřilo, podstatně se ale zlepšilo třídění, a to hlavně bioodpadu. Množství odpadu vyváženého na skládku v Chotěboři kleslo po roce v přepočtu na jednoho obyvatele o 30 procent.

  • Nejčtenější

Na D1 bouralo přes třicet aut, dálnice po několika hodinách opět stála

Na dálnici D1 na Vysočině se během úterý stalo 16 dopravních nehod. Zranil se při nich lehce jeden člověk, což policie...

Ať si lidé myslí, co chtějí. Kulturistka o dopingu, přítelkyni i posměváčcích

Kulturistice se Věra Mikulcová věnuje zhruba od dvaceti let. Otevřeně říká, že bez dopingu se profesionální kariéra...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pohřeb jako sraz veteránů. Známý sběratel odešel do tatrováckého nebe

Stovky smutečních hostů a mezi nimi několik desítek veteránistů i se svými nablýskanými skvosty se sjely na sobotní...

Zlín postoupil do finále první hokejové ligy, Vsetín mečbol nevyužil

Zlínští hokejisté postoupili do finále první ligy a udělali další krok k návratu do extraligy, z které loni po 42...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Protržený jez ohrožuje historický most, opravu komplikuje rybochod

Premium Věžnice na Havlíčkobrodsku konečně může nechat opravit protržený jez, který ohrožuje cenný a památkově chráněný most U...

Starý dům už neprodáte. Unijní směrnice ale může být protiústavní, tvrdí právníci

Premium Zateplování, výměna kotle i oken, solární panely na střechu… Nechcete starý dům opravovat „po evropsku“? Rychle se jej...

Přežila Terezín i Osvětim. Bůh není, takové utrpení by nedopustil, říká

Premium Měla si užívat bezstarostné mládí, namísto toho si musela na kabát přišpendlit židovskou hvězdu. V 15 letech ji...

Hokej se změnil v jatka. Píše o nich i Wikipedie, extraliga se styděla

Premium Jen co se ve zlínském kamrlíku pro rozhodčí potkal Roman Polák s kolegy, hned měli jasno: „Pánové, dnes to může být...

Hrady a zámky na Vysočině připravily pro novou sezonu řadu novinek

Kromě státních hradů a památek, jako jsou zámky v Náměšti nad Oslavou, Jaroměřicích nad Rokytnou či hradu v Lipnici nad...

Ochotníci hrají Účastníky zájezdu, ikonické podšálky byly těžko k sehnání

Každý rok jedna premiéra. A co kus, to známý český film. Divadelní spolek Ochotníci z Novoměstska nastudoval další...

Protržený jez ohrožuje historický most, opravu komplikuje rybochod

Premium Věžnice na Havlíčkobrodsku konečně může nechat opravit protržený jez, který ohrožuje cenný a památkově chráněný most U...

Nejde nám to do hlavy. Fronty se znásobí, kritizují poštu starostové

Česká pošta by letos v pololetí měla na Vysočině zrušit devět poboček. Jejich seznam v pátek potvrdila. Některým...

SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu
SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu

Zapojite se do soutěže o 3 hodnotné vouchery a vybrte si správné spodní prádlo, které vám bude dělat radost. Jak na to?

PŘEHLEDNĚ: Pošta zveřejnila, které pobočky od léta zruší

Česká pošta zveřejnila seznam poboček, které v rámci úspor uzavře. Nejvíce jich je v Moravskoslezském kraji a v Praze....

Rozjívené fracky tu nechceme. Kde končí svoboda dětí ve veřejných prostorách?

Vlnu vášní vyvolalo vyjádření pražského bistra, které na sociálních sítích publikovalo pravidla, jak se mají chovat...

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

ČNB se propadla do obří ztráty 412 miliard, za rok je jedenáctinásobná

Česká národní banka (ČNB) loni vykázala rekordní ztrátu 411,9 miliardy korun. V roce 2021 měla ztrátu 37,7 miliardy...

Už jsem nechtěla mlčet. Jana Fabiánová o matce Nadě Urbánkové i Cimickém

Premium Měly komplikovaný vztah, ale pevné pouto mezi nimi se nikdy nepřerušilo. Začátkem února maminka Naďa Urbánková zemřela,...