Asijské tržiště v synagoze skončí, po rekonstrukci tu bude koncertní sál

  16:55aktualizováno  16:55
Nápis Centrum levného nákupu se zatím skví na Nové synagoze ve Velkém Meziříčí. Zástupci radnice se dohodli s židovskou obcí na převodu do majetku města. Z asijského obchodu se má stát nová kulturní scéna.

Nápis Centrum levného nákupu se zatím skví na Nové synagoze ve Velkém Meziříčí. Z asijského obchodu se má stát nová kulturní scéna. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Bude to po mnoha letech a řadě kritických hlasů velká změna. Zástupci Velkého Meziříčí se s Židovskou obcí Brno dohodli na dalším využití a převodu Nové synagogy na město. V objektu, který potřebuje zásadní rekonstrukci, je nyní asijská tržnice. To vadí mnoha lidem.

Obyvatelé Velkého Meziříčí synagogu zařadili v anketě mezi desatero problémů města. „Na pondělním jednání se zástupci Židovské obce Brno jsme přednesli náš záměr, že chceme využít Novou synagogu jako koncertní sál základní umělecké školy,“ prozradil po jednání zastupitel Tomáš Rapušák, který patří do pracovní skupiny pověřené jednáním. Využití vidí například i pro další kulturní akce nebo ve spolupráci s Židovským muzeem v Praze.

Třiadvacetičlenné zastupitelstvo letos v červnu jednomyslně souhlasilo s tím, aby zástupci města jednali s židovskou obcí o předání či odkoupení Nové synagogy. V pracovní skupině jsou kromě starosty Josefa Komínka (ČSSD) a Tomáše Rapušáka (Meziříčské fórum) ještě další zastupitelé Pavel Blažek (ČSSD) a Pavla Kamanová (KDU-ČSL).

Fotogalerie

„Náš záměr využít synagogu pro kulturu se zástupcům židovské obce líbil. Jde jim o to, aby tam nebyla například hospoda,“ uvedl Rapušák. Podle tohoto zastupitele, který před časem jednání inicioval, jde zatím o ústní dohodu. „Všechno dáme oficiálně na papír, domluvíme se – nechci to zakřiknout – na odprodeji za symbolickou cenu, pokud splníme tyto věci,“ dodal.

I opozice reaguje na tento krok pozitivně. „Je to skvělý počin, mám z toho radost, i když zaznívají i hlasy, že to budou vyhozené peníze a že by to měla řešit židovská obec,“ reagoval na výsledky pondělního jednání zastupitel a projektant Tomáš Bílek z hnutí Společně VM.

„Existuje i diplomová práce jednoho místního architekta, podle které by šel ze synagogy udělat pěkný kulturní prostor,“ dodává.

Po válce skladiště

Synagoga postavená v letech 1868–1870 jako novogotická stavba s maurskými prvky z červených cihel v posledních letech nepůsobí zrovna jako památka, kterou by se město mohlo chlubit. Stojí v ulici Novosady u frekventované silnice, z druhé strany teče řeka Oslava.

Židovská obec pro svůj objekt nemá využití, peníze z pronájmu dává na nejnutnější opravy. Po holokaustu za druhé světové války objekt sloužil jako skladiště, nyní jako vietnamská tržnice s nápisem Centrum levného nákupu.

Vyjádření z židovské obce, konkrétně jejího předsedy Jáchyma Kanarka, se nepodařilo získat. V úterý totiž začínal svátek Jom kipur, který patří mezi nejvýznamnější dny v židovském kalendáři.

Architekt Jaroslav Klenovský, který je zodpovědný za obnovu a údržbu židovských památek na Moravě, už dříve odhadl nutné opravy Nové synagogy asi na dvacet milionů korun. „Židovská obec několikrát neúspěšně žádala o evropské dotace. Kritiku současného využití synagogy vnímá, je ale podle ní lepší, když se v budově větrá a topí, než kdyby byla zcela bez využití,“ uvedla v červnu agentura ČTK.

„Městu ani židovské obci nedělá dobré jméno, když je v objektu tržnice,“ míní Tomáš Rapušák.

„Nejdůležitější bude zbavit se trhovců a objekt opravit,“ přitakává Tomáš Bílek.

S rekonstrukcí pomůže nadace hokejisty Nového

Klíčové tedy bude po převodu vyřešit financování rekonstrukce. S tím už dříve přislíbila pomoc Nadace CAPS 66 bývalého hokejisty Milana Nového. Zástupci nadace už informovali o tom, že mají v Německu vyhlédnutou firmu, která dodá cihly na opravu za režijní náklady.

„Finance řešíme, vizi máme, na většinu oprav peníze sehnat jdou. Ale ještě to nebudeme blíže komentovat,“ odmítl prozradit podrobnosti Rapušák.

Hned vedle Nové synagogy stojí ještě Stará synagoga ze 17. století, ve městě je také židovský hřbitov.

Rapušák by celou záležitost rád vyřešil do konce roku. „Chceme kout železo, dokud je žhavé. Není důvod nad tím spekulovat. Pevně věřím, že to dotáhneme do konce,“ ujišťuje.

Autor:
  • Nejčtenější

Kurz 430, že dá gól. A on ho dal. Sázejícím tak vystřelil desítky tisíc

V souboji s Třebíčí vstřelil gól, který prakticky nic neřešil, ovšem hned v několika domácnostech po celé republice je...

Před pěti lety útočnice zabila studenta u šaten, jeho otec cítí zlost

Roky běží, emoce zůstávají. Na den přesně před pěti roky se odehrál krvavý útok ve žďárské střední obchodní škole....

Chomutov deklasoval Porubu, Budějovice udolaly Frýdek Místek

Sedm zápasů 12. kola měla na programu první hokejová liga. Lídr z Poruby zavítal na led Chomutova, odkud si odvezl...

Řidiči našli u silnice mrtvého chlapce, jeho smrt vyšetřuje policie

Policisté na Havlíčkobrodsku zjišťují okolnosti smrti šestnáctiletého mladíka, kterého našli řidiči v sobotu nad ránem...

Premium

Zranila nás stejným nožem. Na smrtící útok ve škole myslí vyjednavač často

Tři centimetry hluboká rána na hlavě, tři široká, na tři stehy. Takové zranění si policejní vyjednávač Petr Gruber...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Jihlavská nemocnice má nové přístroje, magnetickou rezonanci a ultrazvuk

Přivolání těžké techniky, a dokonce i jeřábu si vyžádala úterní instalace nové magnetické rezonance v budově jihlavské...

Takový zájem jsem ještě nezažil, říká prodejce Gottových desek v Jihlavě

Hynek Gerbrich prodává v centru Jihlavy hudební nosiče už více než čtvrt století. Týden po úmrtí Karla Gotta se ale...

Festival dokumentů se letos zaměří i na 30. výročí sametové revoluce

Do zahájení 23. ročníku Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava 2019 zbývá týden a stejně jako se začátek...

OZS-400 Vepříkov. Nenápadným domkem procházely hovory Varšavské smlouvy

Když nedávno v malé obci Vepříkov na severu Havlíčkobrodska dělali výkopy pro kanalizaci, lžíce bagru dvakrát o cosi v...

Advantage Consulting, s.r.o.
SERVISNÍ MECHANIK S AJ

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina, Jihomoravský kraj
nabízený plat: 34 000 - 40 000 Kč

Najdete na iDNES.cz