Světlé nad Sázavou se po deseti letech podařilo zaplnit průmyslovou zónu

  8:43aktualizováno  8:43
Světlé nad Sázavou se podařilo prodat veškeré volné pozemky v průmyslové zóně poblíž skláren. Celých téměř deset hektarů využije pro svůj nový závod společnost ZOK System. Zprvu měla zájem o zhruba osm hektarů ploch.

Vizualizace nového podniku ZOK System ve Světlé nad Sázavou. Firma by zde chtěla vybudovat postupně tři výrobní haly i administrativní a logistické zázemí. | foto: YZO Světlá

„Firma nakonec využije veškerou volnou plochu. Jen podél silnice na Havlíčkův Brod nám zůstanou asi tři metry pro budoucí případný chodník či cyklostezku,“ informoval světelský starosta Jan Tourek.

Společnost ZOK System se zabývá výrobou a prodejem vybavení obchodů. Vyrábí nejrůznější regály, stojany, reklamní předměty či poutače. Spolupracuje s velkými řetězci, ale dodává i atypické doplňky menším prodejnám.

Firma od roku 1995 sídlí v Havlíčkově Brodě. V jeho místní části Perknov před lety přestavěla ke svým účelům bývalý zemědělský statek, za což v roce 2009 získala ocenění Podnikatelská nemovitost roku. Jenže areál už rozvoji podniku nestačí.

Vedení společnosti chce prostřednictvím dceřinné firmy YZO Světlá stavět celou novou fabriku s několika výrobními halami na zelené louce. Světelskou zónu považuje za ideální. Z Brodu by se měla firma odstěhovat.

Město kvituje, že jde o místní firmu bez agenturních pracovníků

„Hledali jsme nové prostory, kam bychom se mohli rozšířit. Shodou náhod jsme se dostali ke Světlé nad Sázavou. Je to celé zatím v plenkách, ale máme jasnou představu, a dokonce už i vizualizace, jak by areál mohl v budoucnu vypadat,“ řekl nedávno spoluzakladatel ZOK System Ladislav Olšbauer.

Fotogalerie

Podle Tourka námluvy dospěly ke svému konci, v minulém týdnu obě strany podepsaly kupní smlouvy.

„Jsme rádi, že to po tolika dlouhých letech tak dopadlo. Ceníme si hlavně toho, že jde o místní firmu, která zaměstnává místní lidi. Není to nadnárodní společnost, která by sem dovezla agenturní zaměstnance,“ pochvaluje si světelský starosta.

Za téměř desetihektarový pozemek firma zaplatí necelých 27 milionů korun. Město však z prodeje průmyslové zóny prakticky žádný zisk mít nebude.

Dvacet milionů z ceny totiž už odešlo na vyplacení Světlé z nevýhodných dotačních podmínek. Průmyslovou zónu město u výpadovky na Havlíčkův Brod totiž zřizovalo s dvacetimilionovým státním příspěvkem po krachu skláren v roce 2008. Státní peníze pomohly s výkupem pozemků i jejich přípravou, nepokryly však celou částku.

Splnit státní dotační podmínky bylo pro zájemce nemožné

Jenže ve smlouvě o dotaci byly tak striktní podmínky pro nově příchozí firmy, že si to všechny po prvních jednáních rozmyslely.

„Firmy se musely například zavázat, že po dobu nejméně pěti let budou zaměstnávat minimálně dvě stě lidí. Ale v podmínkách byly i takové detaily, jako kolik lidí má být na jednu linku či stroj. Splnit to ze strany firem se ukázalo jako nemožné,“ popsal Jan Tourek.

Městu se navíc velice rychle krátil čas, dokud měla dotační podmínky splnit.

Zaplněnou průmyslovou zónu měla mít nejpozději v roce 2020. „Prakticky nic jsme na obchodu nevydělali, ale také jsme moc neprodělali. Průmyslovou zónu jsme ovšem nevytvářeli kvůli zisku, ale kvůli tomu, aby lidé měli práci. A to by se mělo podařit splnit,“ vyjádřil se místostarosta Josef Hnik.

ZOK postaví tři výrobní haly i administrativní a logistické zázemí

Podle dřívějších předpokladů a vizualizací společnosti ZOK System by na ploše měly postupně vyrůst tři výrobní haly. Jejich součástí má být administrativní a logistické zázemí. Úpravou má projít i rozlehlá venkovní plocha, kde by měla být síť cest, parkoviště i zeleň.

Práci by zde měly najít až tři stovky lidí. V Havlíčkově Brodě jich firma momentálně zaměstnává polovinu. Ti všichni by měli, pokud budou chtít, do Světlé přejít.

  • Nejčtenější

Před pěti lety útočnice zabila studenta u šaten, jeho otec cítí zlost

Roky běží, emoce zůstávají. Na den přesně před pěti roky se odehrál krvavý útok ve žďárské střední obchodní škole....

Z Gebre Selassie je Vodná. Doma má syna a hokejistu, učí, stíhá i házenou

Na nudu si ligová házenkářka Anna Vodná v poslední době rozhodně stěžovat nemůže. Za poslední dva roky stihla porodit...

Řidiči našli u silnice mrtvého chlapce, jeho smrt vyšetřuje policie

Policisté na Havlíčkobrodsku zjišťují okolnosti smrti šestnáctiletého mladíka, kterého našli řidiči v sobotu nad ránem...

Premium

Zranila nás stejným nožem. Na smrtící útok ve škole myslí vyjednavač často

Tři centimetry hluboká rána na hlavě, tři široká, na tři stehy. Takové zranění si policejní vyjednávač Petr Gruber...

Až Gott dal chodníku slávy na Vysočině správný punc, teď tam hoří svíčky

Karel Gott má své velké pietní místo i na Vysočině. Změnil se v něj hvězdný chodník před vyhlášenou restaurací U Raušů...

Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Premium

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson přijede s nehudební show. Získejte vstupenky zdarma

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson se předvede v poněkud netradiční roli. V rámci večera mluveného slova představí svou...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Snižte nájemné, nebo odejdeme. Úřad práce zatlačil Přibyslav do kouta

Odpusťte nám nájemné, nebo u vás zrušíme pobočku. Takto ultimativně chápe radnice v Přibyslavi žádost, kterou jí zaslal...

Díky hradu je Lipnice po 170 letech opět městem, nejmenším na Vysočině

Na Vysočině přibylo nové město. Stala se jím Lipnice nad Sázavou na Havlíčkobrodsku. Až dosud byla obcí, předseda...

Jedinečný krov kostela se chystá na turisty, ozáří ho stovka svítidel

Střecha gotického chrámu sv. Jakuba Většího v Jihlavě už se leskne novotou. Po dvou letech generální opravy krovu a...

Premium

Zranila nás stejným nožem. Na smrtící útok ve škole myslí vyjednavač často

Tři centimetry hluboká rána na hlavě, tři široká, na tři stehy. Takové zranění si policejní vyjednávač Petr Gruber...

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.

Najdete na iDNES.cz