Diskuze

Jako za starých časů. Rybníku ochránců přírody V seči prospělo letnění

Tisíce pulců a stovky dospělých žab jsou v těchto dnech k vidění v rybníku V seči na Jihlavsku. Hektarová vodní plocha, již před třemi lety odkoupil Český svaz ochránců přírody, se dostal do nebývalé kondice. A to mimo jiné i díky téměř zapomenuté technologii. Ochránci přírody zde totiž vyzkoušeli takzvané letnění.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
Foto

Invazivní druhy byly vždy nebezpečné. Proto je třeba před nimi českou přírodu i obyvatelstvo chránit. Nám nejvíce vadí tmavý španělský slizoun bez domečku, ten jde na zeleninu v zahrádce.

Popisované štěstí prožíváme na začátku léta i my, u Blatné. Na posledním výběžku Brd máme lesní hospodářství, kde byl i rybníček. Ten jsme před 20 roky vybagrovali a nově přehradili. Bylo to nutné, v celé ploše bahna tam rostly náletové stromy a nějaká vodní plocha už nebyla vidět.

Už první rok se objevili ve větším počtu čolci, žáby, brouci potápníci a vážky. Máme štěstí, ta lesní tůň o průměru asi 15 m je zásobována vodou z podzemního pramene, asi o 50 m výše, který je vydatný i za velkého sucha. Nad námi je jenom les, tam se nehnojí ani nestříká, proto máme zcela původní živočichy i rostliny Blatenska.

Krásně tu přírodu popisuje pan Sekera ve své knize o rybnících Blatenska.

Poté, co naše kapříky a líny sežraly vydry, vysazuji zachráněné drobné rybky z výlovu okolních rybníků. Daří se jim dobře, mezi lekníny a vysokým rákosem s čibuky je mohu pozorovat - dokonce i okouni plavou spolu s těmi mřenkami- obraz míru a pohody.

1 0
možnosti

Fascinuje mne, jak se s úžasem objevuje objevené. Naši předci věděli proč to dělají, museli žít v souladu s přírodou, neb na tom záviselo jejich přežití.

1 0
možnosti