Úterý 27. července 2021, svátek má Věroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 27. července 2021 Věroslav

Základna v Náměšti má staronového velitele se zkušeností v Afghánistánu

  17:18
Základna vrtulníkového letectva v Náměšti nad Oslavou má nového velitele. Přesněji staronového. Přibližně na rok se jím stal plukovník Miroslav Svoboda, který prošel i několika zahraničními misemi. Na post velitele přichází z pozice jeho zástupce. A ve své kariéře již podruhé.

Poprvé Svoboda náměšťské základně velel z pověření v letech 2014 až 2016, kdy ho nahradil Petr Čepelka. Ten byl nyní po dvou a půl letech odvelen na ministerstvo obrany.

V armádě slouží Miroslav Svoboda už třicet pět let. Mimo jiné má za sebou i dvě mise v Afghánistánu. Tu poslední v roce 2016.

„Funkci velitele základny přebírám dočasně. Bude to krátkodobé velení - předpokládám na jeden rok, než bude vybrán nový velitel. Ale i toto období považuji za důležité. Zároveň to bude důstojné završení mé pětatřicetileté vojenské kariéry,“ netají se záměrem ukončit profesní dráhu u armády.

Fotogalerie

Čeho chcete za rok v pozici velitele základny dosáhnout?
Ambicí je udržet a předat takřka dokonalou základnu svému nástupci. Na 22. základně nejsem žádným nováčkem. Sloužil jsem zde postupně od roku 1994 a jsem ve funkci zástupce velitele sedm let. Na všech projektech se podílím, mám velice dobrý přehled o tom, kam základna směřuje. Pouze se z muže v pozadí teď dostávám do pozice muže v popředí.

Co je vaším nejdůležitějším úkolem pro příští měsíce?
Je to personální stabilizace v rámci základny. Nejenom velitel se posouvá výš. Armáda je poměrně široký organismus a spousta lidí teď odcházela i z rozhodujících pozic.

Dá se hovořit o personální krizi?
To vůbec ne. V tuto chvíli jsou to odchody, které přináší běžný život. Personálně jsme naplněni na poměrně vysoké procento.

Co tedy základnu v nejbližší době čeká?
Ambicí je dokončit projekty, které máme rozpracované, a zahájit nové. Je to například plánovaná výstavba multiskladu a haly pro opravy. Plánované jsou také velké investice do infrastruktury. A pak je to záležitost pořízení nových víceúčelových vrtulníků, na které se všichni těšíme. S tím souvisí i to, že se základna bude muset připravit na změny ve výcviku.

Cvičení Dark Blade

  • Uskuteční se příští rok v květnu v Náměšti nad Oslavou a zaměří se na taktický výcvik posádek vrtulníků.
  • Předběžně svou účast potvrdily Německo, Slovinsko, Belgie, Maďarsko a Itálie.
  • Hlavním operačním prostorem cvičení bude náměšťské letiště.
  • Počítá se ale i s využitím dalších prostor, jako jsou letiště Prostějov, Pardubice a Bechyně nebo vojenské újezdy Libavá, Boletice a Dědice.

Vy jste dvakrát působil na misi v Afghánistánu. Co vám tato zkušenost dala?
Poprvé jsem tam byl v roce 2009 a naposled před dvěma lety. Působil jsem tam jako velitel 13. úkolového uskupení v misi Resolute Support Mission. Obě mise mi daly spoustu zkušeností a zážitků, se kterými se v mírovém prostředí nesetkáte. Jsou to věci naprosto běžné, které tady přehlížíme nebo nevnímáme. Jsou to i zkušenosti, které se promítají do osobního i kariérního života, do přístupu k lidem, do způsobu rozhodování. Ne všechna rozhodnutí musí být bezpodmínečně správná, ale důležité je uvědomit si, jak ta rozhodnutí působí, kde člověk má limity, kde může či nemůže ovlivnit výcvik příslušníků, kteří do misí přicházejí.

V Afghánistánu v krátké době zemřelo několik českých vojáků. Jak to dolehlo na personál náměšťské základny?
Jsou to kolegové. Je jedno, ze kterého útvaru jsou. Samozřejmě každý voják vnímá smrt svého kolegy velice citlivě. Ale víme, že to k té práci prostě patří a riziko tam je. Naším úkolem jako velitelů je vytvořit takové podmínky, abychom je připravili na možné hrozby. A poskytli jim takový výcvik, abychom si sami zodpovědně mohli říct, že dostali to nejlepší, co mohli, aby dokázali z krizových situací vyjít živí. Některé okolnosti nelze předvídat, ale to už je záležitost osudu a náhod.

V příštím roce se v Náměšti chystá velké mezinárodní vrtulníkové cvičení Dark Blade. O co půjde?
Bude to první cvičení vrtulníkových jednotek pod záštitou Evropské obranné agentury. Shodou okolností jsem ředitelem tohoto cvičení. Věřím, že to bude cvičení důstojné této základny, schopností těchto lidí a i mým důstojným rozloučením s vojenskou kariérou.

Kolik států by se ho mělo účastnit?
Jedná se o státy, které jsou členskými státy NATO, ale i státy mimo alianci. Je to v plenkách, jsme po přípravné konferenci a čekají nás hlavní plánovací konference. Situace se mění každou minutu, ale momentálně jsme na čísle deset.

Na který termín je cvičení naplánováno?
Mělo by se uskutečnit v květnu příštího roku.

Končící velitel Čepelka: Rodina je na prvním místě

Slavnostní nástup vojáků 22. základny vrtulníkového letectva v Náměšti nad...

Slavnostní nástup vojáků 22. základny vrtulníkového letectva v Náměšti nad Oslavou u příležitosti 100. výročí vzniku samostatného československého státu. Jeho součástí byl i ceremoniál předání bojového praporu jednotky novému veliteli.

Po dvou a půl letech ve funkci velitele 22. základny vrtulníkového letectva Sedlec, Vícenice u Náměště nad Oslavou odchází plukovník Petr Čepelka do Prahy. Od dnešního dne bude zastávat post zástupce ředitele sekce rozvoje sil na ministerstvu obrany.

Tato sekce řeší mimo jiné i nákup nových víceúčelových vrtulníků, které by měly nahradit bojové vrtulníky Mi-24.

„Budu plnohodnotným novým členem projektového týmu, který bude nést zodpovědnost za zdárnou realizaci tohoto projektu. Projekt je stále živý, velmi intenzivním způsobem probíhají jednání a různé diskuse. Věřím, že vybereme kvalitní vrtulník, se kterým budeme dlouhodobě spokojeni nejenom na vrtulníkové základně v Náměšti, ale v celé republice,“ poznamenal Čepelka. Dodal, že by byl rád, kdyby v roce 2022 mohly být na základnu přivezeny první nové víceúčelové vrtulníky.

K ceremoniálu předání bojového praporu jednotky a tím i funkce velitele základny došlo ve středu v rámci slavnostního nástupu u příležitosti 100. výročí vzniku samostatného československého státu.

„Profese vojáka z povolání je poslání. Věnujte jí maximální pozornost. Nicméně uvědomte si, že rodina je na prvním místě. Rodina jsou lidé, kteří při vás stáli, když jste vstupovali do armády, a pouze vaši blízcí budou s vámi i po skončení aktivní služby v armádě. Bylo mi ctí s vámi sloužit,“ rozloučil se s nastoupenými vojáky Petr Čepelka.

Při slavnostním nástupu udělila základna také svůj pamětní odznak pětaosmdesátiletému Svatopluku Jakšovi z nedalekého Budkova za správu a uchování dokumentů o českých legionářích.

Zástupci Kraje Vysočina pak předali krajskou pamětní medaili za příkladnou spolupráci a šíření dobrého jména kraje plukovníkům Petru Čepelkovi, Miroslavu Svobodovi a Aloisu Matýzkovi.

Na závěr přítomní uctili minutou ticha padlé vojáky v Afghánistánu a zazněla česká státní hymna.

  • Nejčtenější

Zeman se o víkendu na Vysočině opět projel ve člunu. Ruce mi slouží, řekl

Pár obyvatel Nového Veselí, zvědaví turisté či hlídkující novináři nepřišli ani letos o tradiční podívanou. Prezident...

Řidič převrátil autem přívěs odbočujícího traktoru, na místě zemřel

Při střetu s odbočujícím traktorem zemřel ve středu nedaleko Brtnice na Jihlavsku osmadvacetiletý řidič mercedesu....

Mytím v nádrži upozornil Maročan na další migranty u D1

Hlídka cizinecké policie v pátek zpozorovala muže, který se myl v nádrži na vodu v blízkosti lesa kolem 111. kilometru...

Hasiči na Vysočině evakuovali dětský tábor. Kvůli počasí měli desítky výjezdů

Hasiči na Vysočině kvůli toku rozvodněnému po bouřce evakuovali v noci na úterý dětský tábor v Bácovicích na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

S tříkolkou na vlek. Na svazích sjezdovek na Vysočině to žije i v létě

Vyrazit na svahy sjezdovek uprostřed léta není už ani na Vysočině nic nemožného. Někteří jejich provozovatelé, zvláště...

KOMENTÁŘ: Cesta do elektromobilního pekla. Auta přináší víc problémů než výhod

Premium Nová doba elektromobilní nás vrátí o půlstoletí zpátky: auto bude luxus, mobilita taky a draze to zaplatíme všichni. I...

Mlčeti zlato. Profesionální vyjednavač vysvětluje, jak jednat s dětmi či šéfem

Premium Každý člověk vyjednává v průměru pětkrát za den. Doma s partnerem, s dětmi, v práci se šéfem, s podřízenými. Radim...

Český vlk z Wall Street jde k soudu. Hlavní roli v kauze Via Chem má miliardář Sisák

Premium Schyluje se k dlouho očekávané soudní bitvě, v níž je hlavní postavou známý český finančník a miliardář Petr Sisák...

  • Další z rubriky

Jihlava otevře očkovací centrum pro neregistrované na čtyři dny v týdnu

K očkování neregistrovaných zájemců o vakcínu proti covidu-19 se připojuje i Kraj Vysočina. Očkování bez objednání...

Špunti na cestě, prázdninové putování Roburem se natáčelo na Šlakhamru

Šlakhamr, bývalý Brdíčkův mlýn u Hamrů nad Sázavou na Žďársku, obsadili o uplynulém víkendu filmaři. V areálu památky...

Řidič převrátil autem přívěs odbočujícího traktoru, na místě zemřel

Při střetu s odbočujícím traktorem zemřel ve středu nedaleko Brtnice na Jihlavsku osmadvacetiletý řidič mercedesu....

Zeman se o víkendu na Vysočině opět projel ve člunu. Ruce mi slouží, řekl

Pár obyvatel Nového Veselí, zvědaví turisté či hlídkující novináři nepřišli ani letos o tradiční podívanou. Prezident...

LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen
LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Sdílejte svoje oblíbená místa, hodnoťte tipy ostatních, hrajte o...

Královská rodina znovu pohromadě. Palác ukázal společné foto

Členové švédské královské rodiny se po delší době opět setkali. Snímek, na kterém je král Carl XVI. Gustaf (75) s...

Dabéři Naked Attraction: Byli jsme v šoku, že něco takového může vůbec existovat

Nahota je televizní evergreen a stále dokáže diváky přikovat u obrazovek. Počátkem devadesátých let to bylo Tutti...

Představujeme Amouranth, sexuální ikonu hráčů počítačových her

Sedmadvacetiletá Amouranth je jednou z nejpopulárnějších streamerek na světě. Od vysílání průchodů počítačovými hrami...

Mlčeti zlato. Profesionální vyjednavač vysvětluje, jak jednat s dětmi či šéfem

Premium Každý člověk vyjednává v průměru pětkrát za den. Doma s partnerem, s dětmi, v práci se šéfem, s podřízenými. Radim...

Neteř princezny Diany se vdala. Vzala si o 32 let staršího miliardáře

Lady Kitty Spencerová (30) se vdala. Neteř princezny Diany si vzala jihoafrického módního magnáta Michaela Lewise (62)....