V Třebíči má Kňažko natáčecí program na déle než týden, tudíž ho tam nyní lidé mohou vídat, jak v pro Mondla typické buřince vyšetřuje případ sériové vraždy mladých důstojníků.
Na první pohled se zdá, že jde o vraždy rituální. „Ve svém věku už mám točení filmů jako hobby. Moc to nedělám a pečlivě si vybírám, do čeho půjdu. Tady jsem kývl na nabídku rád. Beru to i jako jistou možnost dostat se mezi lidi. Moc jsem se na natáčení těšil,“ prozradil Kňažko perfektní češtinou.
Zárukou jsou pro něj osvědčené kvality režiséra Svobody, renomovaný kameraman Vladimír Smutný i scénárista Vladimír Körner. „Je jasné, že výsledek nebude tuctový,“ ujišťoval.
Příběh je ukotvený do období 1. světové války. A Kňažkův Mondl se dostává k případu, který mu osudově zasáhne do života.
„Hrdina, kterého hraju, je zralý muž, který prošel a prochází těžkými situacemi. Limitními, v nichž je neustále střet života a smrti. Stojí na straně pravdy a spravedlnosti. Muž s pevně usazeným charakterem, který to v téhle pohnuté době nemá jednoduché. Je konec války a lidé jsou zvlčilí, existují nevyřešená traumata z minulosti,“ popsal svou roli slovenský herec.
Když vraždám přichází na kloub, zjišťuje, že rozhřešení nebude tak jednoznačně správné. „Má morální dilema, jeho rozhodnutí vyústí v tragický konec. Zdá se, že už prošel vším, nicméně jeho rozhodnutí je o to těžší, protože už o životě hodně ví,“ doplnil Kňažko.
Jiří Svoboda je pro něj jedním ze stěžejních režisérů, se kterými se v kariéře potkal. „Naše spolupráce začala v roce 1983, kdy mi nabídl roli českého vynálezce Františka Křižíka. Tam jsme se blíž poznali,“ uvedl.
V Třebíči točí Milan Kňažko podruhé, poprvé se zúčastnil loňské práce na snímku Jan Hus. „Už jsem tu taky hrál divadlo s Vilmou Cibulkovou v Picassovi. A byl jsem tu rovněž soukromě jako turista,“ zmínil.
Svědky vyslýchá ve Zlaté hvězdě
Kňažko a filmový štáb bydlí v hotelu Grand. Ulice židovské čtvrti jsou v těchto dnech bez aut, dopravních značek a zbavené detailů, běžných pro dnešní dobu. Technici přelepili i takové drobnosti, jako jsou plechová dvířka od elektřiny a plynu. A tak je iluze dokonalá. Stačí postříkat kamennou dlažbu, přidat trochu dýmu a syrový příběh má tu správnou atmosféru.
Ve čtvrtek se dotáčela scéna, při které židovská žena v podání herečky Kláry Trojanové, veze na trakaři svého mrtvého muže. Domnělého vraha, kterého myslivci zastřelili v lese. Křehká Trojanová v tu chvíli v příběhu ví, kdo ve skutečnosti vraždí.
Bledá, v doprovodu čtyř malých dětí veze jejich otce. Půjde o jeden z nejsilnějších momentů filmu. Natáčel se v Blahoslavově ulici nedaleko zadní synagogy. Vhodné interiéry poskytl i dnes zavřený Travellers Hostel, ve filmu přejmenovaný na Hotel Zlatá hvězda. V něm komisař Mondl vyslýchá svědky událostí.
V dalších rolích televizního filmu Zádušní oběť se objeví také Eva Josefíková, Agi Gubiková, Igor Bareš, Adrian Jastraban, Vilma Cibulková nebo Petr Vaněk. Snímek uvidí televizní diváci na svých obrazovkách v příštím roce.