Učitelka hudby brojí proti nočnímu klubu nedaleko žďárské radnice

  19:10aktualizováno  19:10
Do radničních novin ve Ždáru doputoval nezvyklý dopis. Pisatel, podepsaný jako Marie Laušmanová, učitelka hudby si v něm si stěžuje na noční klub, který sousedí se Starou radnicí. Vedení města se ale brání, že podnik plní veškeré své zákonné povinnosti. Klub kvůli stížnosti alespoň odstranil červené lucerny.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

„V těsné blízkosti krásné žďárské radnice, kde se každý víkend uzavírají s nadšením sňatky novomanželů, stojí jistě s blahosklonností města dům s červenými světly, který rodiny a lidské vztahy rozkládá,“ píše mimo jiné ve svém dopise, adresovaným radním Žďáru, Laušmanová, učitelka hudby.

A v dopise, který nechala otisknout i ve Žďárských novinách, radní vyzývá, zda budou v souvislosti s nočním klubem „nečinně přihlížet jeho vlivu a existenci ještě dalších 10, 20 let.“

MF DNES se pokusila pisatelku přímo kontaktovat, nebyla ale úspěšná. S ženou ale podle místostarosty Ždáru Jaromíra Brychty osobně problém již diskutovala starostka obce Dagmar Zveřinová.

A ta se brání, že vedení radnice sestížností i kdyby chtělo, nic nezmůže. „My jsme se touto záležitostí už několikrát zaobírali, už to v minulosti bylo projednáváno. Byly tady určité podněty a na jejich základě tam průběžně provádíme kontroly,“ uvedla Zvěřinová.

Místostarosta Brychta sice připouští, že nedaleko od klubu je poměrně vysoký frekvence městských akcí.  „Máme tam na Staré radnici svatby, koncerty, chodíme kolem často. Ale nikdy jsem neviděl nikoho vejít tam, ani ven,“ dodal jedním dechem.

Město navíc nemá v ruce ani žádné stížnosti či třeba pohledávky vůči provozovateli. „Musím říci, že  to zařízení opravdu dodržuje striktně veškerá nařízení zákona. Z pozice poplatků daní vůči městu jsou platby vždy vyrovnány a není tam nikdy prodlení. Živnostenský úřad tam našel jen jedno drobné pochybení, které bylo neprodleně odstraněno," uvedla starostka.

Noční klub Ricco v Radniční ulici provozuje Leoš Filippi. „Podnik je ve Žďáře, který má dvacet tisíc obyvatel, deset let. Nikdo s ním problém nemá, kromě jedné paní,“ okomentoval stížnost majitel nočního podniku.

Podle něj by zavření podniku situaci ve Ždáře naopak zhoršilo. „Chlapi nejstarší řemeslo vyhledávali a vždycky vyhledávat budou. Chodí mi tam doktoři, právníci i policajti, podnik je na úrovni a nemůžu si dovolit žádný problém. A jestli to nebude u mě, tak budou baby postávat na ulicích, před školama a fungovat na privátech, nebo v autech, na mnohem horší úrovni,“ dodal Filippi. Jeho noční klub je nyní jediný svého druhu ve městě.

Omezit zákazem i ostatní provozovny? Nepřipadá v úvahu

Podle vedení města nepřichází v úvahu ani varianta, že by se v Radniční ulici, kde se noční klub Ricco nachází, omezil noční provoz.

„Varianta, kdy by v této konkrétní ulici byl omezen provoz nočních provozoven, to nemůžeme připustit. Jsou tam i jiné provozovny pohostinského typu, konají se tam i svatby a ty by musely končit v deset hodin večer, to nepřipadá v úvahu, abychom kvůli jednomu zařízení výrazně omezili činnost dalších podnikatelů,“ dodala starostka.

Stížnosti na podnik podle starostky nemají ani strážci pořádku. „Ani městská a státní policie nemá signály, že by tam docházelo k narušování veřejného pořádku, nočního klidu, znečišťování veřejného prostranství v bezprostředním okolí či se odehrávala hlučná činnost,“ dodala s tím, že městská policie tu lokalitu nadále monitoruje.

Kompromis: Červené lucerny z ulice zmizely

A radnice se proto s provozovatelem podniku dohodlo alespoň na kompromisu. "Snažili jsme se v rámci smířlivé cesty apelovat na provozovatele, aby alespoň červené lucerny byly odstraněny," dodala první žena Žďáru.

„Za deset let provozu podniku tam byly dvě červené lucerničky, které už tam nejsou,“ upřesnil místostarosta Brychta. „Teď, když už jsou ta dvě červená světla odebraná, řešíme naprosto umělý problém,“ dodal Brychta.

Podle majitele klubu Filippiho tak nyní zvenčí vůbec není patrné, že jde o night club. „Lucerničky byla jediná reklama, která tam byla. Dnes i když na ulici čeká zákazník, tak stojí před domem a volá mi že neví, kde to je,“ dodal Filippi s tím, že je provozovna označená pouze názvem Ricco bar.

Dům má podle svých slov v pronájmu od soukromé osoby. „Předtím se tam vystřídalo asi deset nájemců, kteří neplatili. Jsem jediný, který tam deset let platí nájem, chtěl bych paní stěžovatelku vidět, jak by ona v dnešní době nějak využila nějaký podnájem,“ dodal Filippi.

Učitelce hudby Laušmanové se však nelíbí ani inzerce podniku v místních tiskovinách. „Ani v této věci nejsme schopni nějakým způsobem zasáhnout,“ dodala starostka Žďáru Zvěřinová, které se naopak nepozdává forma stížnosti Laušmanové prostřednictvím radničních novin.

„Říkám si, jestli tahle reakce je nejšťastnější forma, je to skoro ta nejlepší reklama. Zastavují mě lidé a říkají, konečně už vím, kde ten podnik je,“ dodala starostka Zvěřinová.

Nejčtenější

Podnikatel z Brodu zabil svoji ženu, pak ji nahlásil jako pohřešovanou

V místě nálezu utonulé poblíž rybníka nedaleko Habrů v pátek 2. srpna dopoledne...

Obviněným z vraždy osmačtyřicetileté ženy z Havlíčkova Brodu, jejíž zmizení na konci července nahlásil manžel, je podle...

Zavražděná z Havlíčkova Brodu pachatele dobře znala, obviněný je ve vazbě

V místě nálezu utonulé poblíž rybníka nedaleko Habrů v pátek 2. srpna dopoledne...

Vysočinským kriminalistům se podařilo dopadnout muže, který na konci července zavraždil osmačtyřicetiletou ženu z...

Chomutov začal první ligu vítězně, uspěly i Budějovice. Vsetín doma padl

Václav Čejka (vlevo) z Třebíče atakuje Jana Veselého z Českých Budějovic.

Chomutovští hokejisté po konci v extralize vstoupili do první ligy výhrou nad nováčkem Sokolovem 4:1. Další neúspěšný...

V Jihlavě vzniklo obří datové centrum, skladují v něm 10 petabajtů

Specialista Pavel Pokorný vytahuje šuplík jedné ze skříní ve speciální...

Nenápadná místnost v suterénu jedné z budov v areálu krajského úřadu na Žižkově ulici v Jihlavě skrývá technologický...

První liga: Budějovice vyhrály i potřetí, zatím neztratila ani Poruba

Českobudějovický útočník Radek Prokeš (vlevo) se snaží uniknout Lukášovi...

Hokejisté Českých Budějovic a Poruby potupili ve třetím kole první ligy soupeře devíti góly a vládnou tabulce se...

Další z rubriky

Kůrovec omezuje i houbaře, ve zbylých lesích se pletou strojům při těžbě

Zbytky lesů na Vysočině jsou plné těžké techniky, která se snaží likvidovat...

Lesů je letos na Vysočině zase o velký kus méně, ale houby rostou. Houbařské sezona se opět potkává s likvidováním...

Vyhlášený měřínský betlém letos skončí, pořadatelé postrádají nástupce

Čtrnáctý ročník živého betlému v Měříně (24. prosince 2017).

Živý betlém v Měříně přitahuje rok co rok na Štědrý den pozornost tisíců diváků. Přesto hrozí, že letošní šestnáctý...

Smrt si vás najde jako moji dceru. Kaskadéři školili personál nemocnice

I když při cvičení zdravotníků v novoměstské nemocnici byly některé situace...

„Otevři dveře! Smrt si vás najde jako moji dceru,“ vyhrožoval muž hrající útočníka s pistolí. Do nemocnice v Novém...

Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení
Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení

Policisté na Královéhradecku zahájili trestní stíhání tří lidí a jedné firmy, kteří údajně nesou odpovědnost za tragédii. Ta se odehrála před dvěma lety, jejímž následkem osmiletý chlapec po operaci mandlí upadl do kómatu.

Najdete na iDNES.cz