Před velkou vodou ochrání Třebíč nová protipovodňová opatření, s jejich budováním začne příští týden Povodí Moravy

Před velkou vodou ochrání Třebíč nová protipovodňová opatření, s jejich budováním začne příští týden Povodí Moravy | foto: Lumír Schulz, MF DNES

Třebíč proti velké vodě ochrání nová „barikáda“

  • 1
Vyšší nábřežní zdi a mobilní protipovodňové valy budou již brzy chránit obyvatele historického centra Třebíče. Ti už se tak nebudou muset bát velké vody, jaká ochromila město naposledy v roce 2006. Protipovodňové úpravy, s jejichž budování nyní začíná Povodí Moravy, mají být hotové na jaře 2012.

Náročná a složitá ochrana proti velké vodě zasáhne do života Třebíčanů žijících podél řeky Jihlavy v historickém jádru. Povodí Moravy coby správce toku spustí příští týden první část výstavby protipovodňových úprav. Ty ochrání obyvatele i historické centrum města před stoletou vodou.

Omezení kvůli stavbě

Omezení parkování
Sjezd do koryta bude vybudován v prostoru Zdislaviny ulice.

Zúžení vozovky
Řidiči musejí být opatrní v blízkosti toku na Havlíčkově nábřeží a u domů na protějším břehu

Zvýšený hluk a prašnost

"Práce dočasně zkomplikují život ve městě. Žádáme proto Třebíčany o spolupráci a shovívavost. Stavba se dotkne života ve městě. Staveništní doprava povede korytem toku se sníženou hladinou," upozornila mluvčí Povodí Moravy Eva Grodová. Lze očekávat zvýšený hluk kvůli dopravě a při suchém počasí i větší prašnost.

K dopravě materiálu musejí vodohospodáři využít okolní cesty. Jediným přístupem ke korytu pro větší vozidla je ulice Zdislavina. "Dopravní omezení budou nutná také na Havlíčkově nábřeží a u domů na protějším břehu," vzkázala Grodová.

"Předcházet bude snížení hladiny řeky Jihlavy sklopením vakového Homolkova jezu, které umožní přístup do koryta řeky. Sjezd do koryta bude vybudován v prostoru Zdislaviny ulice," doplnil Pavel Bíza z Povodí Moravy.

Zvýší se nábřežní zdi, v řece bude méně překážek

Ze záplav mají obavy zejména lidé z památkově chráněných Židů, což je čtvrť v seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

ochrana Třebíče

září 2010 – jaro 2012

1. etapa
Úsek na levém břehu od Podklášterského mostu až ke skále

2. etapa
Protější strana řeky ve stejném úseku

3. etapa
Od skály až k Homolkově jezu na levém břehu

4. etapa
Protější břeh

Co se bude dělat

Rozebrání a postavení nového kamenného valu na Havlíčkově nábřeží v Židech, zeď se připraví na instalaci mobilního hrazení

Pod Židy na levé straně od Kočičiny budou opraveny a zvýšeny stávající zdi

U Homolkova jezu v levobřežní části vyroste nová zeď, potáhne se až k Novodvorskému mostu

V horní pravobřežní části se počítá s navýšením stávajících zdí; ty ochrání Karlovo náměstí, níž po proudu poslouží coby ochrana historické hradby, u níž se plánuje vysprávka děr a zpevnění

Na pravé straně u Homolkova mlýna bude nová opěrná zeď

V Homolkově mlýně udělá Povodí taková opatření, aby velká voda nezaplavovala Hlavovu ulici

Místní vyčištění koryta řeky Jihlavy od Podklášterského po Novodvorský most

Vlasta Hrubešová z ulice Leopolda Pokorného v Židech zažila několik povodní. Tu největší v roce 1985, kdy měli Hrubešovi v domku metr hluboké jezero. A při poslední velké vodě na jaře 2006 to vypadalo, že prožijí stejnou hrůzu znovu. Třebíčí se podle čísel z měřidel v řece totiž hnala voda větší než při památné povodni v květnu 1985.

"My se tady obáváme každého jarního tání a větších přívalových dešťů. Chceme protipovodňová opatření. Nyní jsme dostali do schránek letáček s kontakty, na něž se máme obrátit kvůli podrobným informacím o stavbě. Vím, že mají začít každým dnem. Máme trošku strach, aby to tu nerozvrtali a nepřišla větší voda. Musím zjistit, jak přesně budou postupovat," reagovala Hrubešová.

Výstavba bude mít čtyři etapy. Začne v září a potrvá do jara 2012. "Všechny etapy na sebe budou plynule navazovat," zmínil se Bíza. Nyní budou navýšeny a upraveny nábřežní zdi na obou březích řeky v přibližně kilometrovém úseku mezi Podklášterským a Novodvorským mostem.

"Jejich koruna bude v exponovaných úsecích, především na Havlíčkově nábřeží a u zaústění Týnského potoka, uzpůsobena k případné montáži ochranného mobilního hrazení. Kromě výstavby pročistíme koryto, zpevníme svahy a upravíme přilehlé inženýrské sítě," popsala Grodová.

Radnice pořídí mobilní zábrany

Do obrňování proti zátopové vlně se zapojuje také radnice. Ta pořídí za zhruba osm milionů korun mobilní zábrany, které budou v momentě blížící se přívalové vlny namontovány na kamenný taras na Havlíčkově nábřeží.

"Na pravobřežní části také uhradíme kanalizační stoku v řádech milionů korun. Ochranu město potřebuje. Po dokončení stavby bude celé historické jádro ochráněno před povodněmi," konstatoval místostarosta Jan Karas.

Plánovaná ochrana by měla udržet v korytě stoletou vodu. Projektanti propočítali úpravy na průtok 260 kubíků vody za sekundu. Vycházeli ze záznamů o povodni, která Třebíč postihla v roce 2006. Tehdy se valilo řekou 174 kubíků vody za sekundu. Náklady se vyšplhají přes sto milionů korun.


Den otevřených dveří letiště Náměšť

Ve středu 1. května se na letišti Náměšť poprvé veřejnosti představí nové vrtulníky AH-1Z Viper a UH-1Y Venom. K vidění bude další letecká i pozemní technika.

Mohlo by se hodit