Západomoravská vysoká škola v Třebíči.

Západomoravská vysoká škola v Třebíči. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Vysoká škola v Třebíči je znovu v ohrožení, nemá studenty ani šéfa

  • 7
Západomoravská vysoká škola v Třebíči zůstává zavřená. Letošní akademický rok ani nezahájila. Vzdělávacímu zařízení, které podle původních plánů mělo touto dobou zažívat restart, v současné chvíli nechybí pouze posluchači, ale i rektor. V problémech je škola po několik posledních let.

Je všední den odpoledne, chvíli před třetí hodinou. Podle webových stránek Západomoravské vysoké školy (ZMVŠ) by touto dobou měly být na jejím studijním oddělení úřední hodiny.

Západomoravská vysoká škola v Třebíči

  • Soukromá vysoká škola byla založena v roce 2003. První absolventi z ní vycházeli v roce 2006. V době největšího rozkvětu se zde vzdělávalo až 600 studentů.
  • Škola se dostala do finančních potíží poté, co kvůli pochybení při realizaci projektu v letech 2009 až 2011 musela vrátit dotaci a zaplatit penále téměř sedm milionů korun.
  • Před úplným uzavřením ji v roce 2016 uchránil vstup společnosti Red Signal Invest.

Když však návštěvník přijde k budově, v níž kromě vysoké školy sídlí i jedna z místních základních škol, a zmáčkne tlačítko zvonku s nápisem „Studijní“, odpovědi se nedočká. Zvonek sice zvoní, ale to je vše.

„Zhruba 99,9 procenta času tam nikdo není,“ říká žena, která shodou okolností vychází ven s dětmi.

Vysoká škola sídlí v prvním patře. A hned na první pohled je vidět, že sem mnoho lidí nechodí. Ve stojánku v mezipatře se nachází stoh letáků lákajících ke studiu. Je však neurovnaný a na papírech je znát, že zde už jsou delší dobu.

V chodbě, kde se nacházejí učebny, studijní oddělení i kanceláře pro vyučující, leží na zemi velké výkresy dětí ze základní školy v přízemí.

Dveře do kanceláří jsou zamčené, včetně těch od studijního oddělení. O tom, že by zde panoval čilý ruch, nesvědčí ani nástěnka, na níž jsou papíry, které upozorňují například na to, jak bude probíhat výuka od února 2017.

Přitom teď zde mělo být živo.

Kvestorka odešla, rektor získal práci jinde a složil funkci

Škola, která přežila svou klinickou smrt, hodlala v tomto akademickém roce otevřít dva akreditované obory zaměřené na kulturněhistorická studia a na udržitelný rozvoj regionu. Jenže z plánů sešlo a na škole zatím nikdo nestuduje.

„Je to škoda. Svého času měla ZMVŠ kolem 600 studentů. A někteří absolventi zde zůstali a neodešli do Prahy, Brna nebo Olomouce, jak to někdy mladí absolventi vysokých škol dělají. To byla hlavní motivace města, proč pomáhat škole v těžších chvílích,“ říká místostarostka Třebíče Marie Černá.

Ta zároveň figuruje ve správní radě školy. Jak ale zdůrazňuje, je tam pouze jako soukromá osoba. S radnicí není ZMVŠ nijak majetkově svázaná, městu proto nevzniká žádná přímá finanční nebo majetková škoda. Od Třebíče má vysoká škola pouze pronajatou budovu, kde hradí provozní náklady.

Podle Marie Černé je současný stav způsobený personální krizí školy. „Co mám zprávy, odešla kvestorka a také rektor Tomáš Zídek složil svou funkci. Získal někde jinde jiné angažmá a práci rektora by už nestíhal,“ pronesla Černá.

Jeden kontaktní telefon nefunguje, druhý nikdo nezvedá

Jaká bude další budoucnost ZMVŠ, nedovede říct. A prý to nemá moc kde zjistit.

„Myslela jsem, že bude svolaná správní rada, na které se dozvíme nějaké konkrétní kroky. Většinou však nebyl dostatek členů, aby rada byla usnášeníschopná. A momentálně ani žádné datum nemáme stanoveno,“ dodala místostarostka.

Zjistit, jaký je současný stav přímo na škole, je složité. Na její oficiální stránce jsou v sekci Kontakty uvedena dvě čísla na mobilní telefony. Jedno bylo neustále nedostupné, druhé sice fungovalo, ale hovor nikdo nepřijímal.

„Máme podobné zkušenosti,“ řekla žena vycházející z budovy.

Tím, že se neotevřel akademický rok, by však neměli být ohroženi žádní studenti. Ti, kteří už na ZMVŠ studovali, měli dokončit svá studia v minulém akademickém roce a žádní jiní studenti by na škole už být neměli.

Našli jsme díru na trhu se vzděláním, pochvaloval si majitel

ZMVŠ je soukromou školou. Od poloviny loňského roku ji provozuje společnost Red Signal Invest Radka Šnábla. Převzala ji ve chvíli, kdy škole hrozil faktický zánik. Lokální vzdělávací instituce měla pouhých 20 studentů a její tehdejší zřizovatelé - město, okresní hospodářská komora a společnost Vivat Academia - se rozhodli pro její řízený útlum.

„Byl jsem osloven známými v Praze, jestli by mě to zajímalo. A já si řekl: Proč ne? Hibernace školy skončila. Myslím, že jsme našli díru na trhu se vzděláním. Chceme se zaměřit především na dospělé lidi ve věku 35 let a vyšším, kteří mají chuť a motivaci se dovzdělat v oboru myslivost a zemědělství. Máme zájem i o magisterský stupeň, ne jen o bakalářský,“ pronesl tehdy Šnábl (o vstupu souzených „Kalouskových“ úřednících do školy čtěte zde).

V dubnu letošního roku pak vyhlásil, že letos na podzim chce přijmout nové studenty. K tomu však zatím nedošlo.