Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Výběrová řízení dopadla fantasticky, Brod může rozšířit dvě základní školy

  11:51
Budou to největší jednorázové investice do škol v historii města. Stavební práce na dva roky podstatně ovlivní chod dvou základních škol v Havlíčkově Brodě. A velkou mírou zasáhnou i do rozpočtu města. Zastupitelé přesto jednohlasně schválili rozšíření škol Konečná a V Sadech. V součtu za 165 milionů korun.
Takto by podle nejnovější vizualizace měl vypadat nový pavilon základní školy...

Takto by podle nejnovější vizualizace měl vypadat nový pavilon základní školy Konečná. Čtyřpodlažní budova s jedenácti třídami nahradí dávno dosloužilý provizorní dvoupatrový objekt. | foto: Městský úřad Havlíčkův Brod

Přes tři roky vedení města připravovalo tyto stěžejní investice. Na Konečné, kam chodí téměř 300 dětí, je dávno za svou životností pavilon budovaný před více než čtyřiceti roky jako provizorní. Sady s téměř 700 žáky pak bojují s absencí výtahu i nedostatkem prostor, když si škola musí pronajímat učebny.

Oba projekty se sešly v jeden čas. Přesto uspěly. „Podařil se nám husarský kousek, za nějž patří obrovský dík všem, kteří se na něm podíleli. Jako jediné město v republice jsme uspěli se dvěma projekty při žádosti o dotace,“ uvedl místostarosta Vladimír Slávka (ANO a Ženy za Brod).

Ačkoli vedení města původně čekalo více, na každou stavební akci se mu podařilo získat dotaci ve výši 40 milionů korun. To byla první podmínka jednomyslného rozhodnutí zastupitelů.

Tou druhou byly výsledky výběrových řízení. A ty Brodu výrazně nahrály. Zatímco náklady na vybudování nového pavilonu na Konečné byly autory projektu vypočteny na 151 milionů korun, cena se v soutěži nakonec snížila na 113 milionů. V případě Sadů se cenu z odhadovaných 80 milionů podařilo srazit na 52 milionů. Vše včetně daně.

Kdyby Konečná neprošla, Slávka by rezignoval

V součtu je tak z téměř čtvrt miliardy jen 165 milionů. Polovinu z toho navíc pokryje dotace. „Měl jsem s tím vnitřní problém. Ale vysoutěžilo se to fantasticky,“ vyzdvihl rozhodující faktor Slávka. „To jsou super ceny,“ přikyvoval i opoziční zastupitel za KSČM Milan Plodík.

„I tak to ale bude obrovský zásek do rozpočtu. Počítáme, že rozpustíme celou dvousetmilionovou rezervu. Nebudeme si nikde půjčovat, použijeme pouze vlastní peníze,“ přiblížil starosta Zbyněk Stejskal (ODS). Praxe bývá taková, že město uhradí veškeré náklady, dotace mu bude proplacena v případě včasné kolaudace až zpětně.

Na Konečné vyroste na místě původní dvoupatrové budovy zcela nový čtyřpodlažní pavilon. Místo v něm najde jedenáct tříd, kabinety, sborovna i ředitelna. Samozřejmostí bude příslušné zázemí. V půdní vestavbě v Sadech pak vzniknou odborné učebny včetně hudebního studia a kabinetů. Konečně přibude i výtah tažený středem dnešního širokého hlavního schodiště.

Pro radnici jsou to stěžejní investice. Dlouho je připravovala i slibovala. „Teď už to můžu říct nahlas, ale kdo u jednání byl, ten to věděl delší dobu. Pokud by Konečná zastupitelstvem neprošla, byl jsem rozhodnutý rezignovat,“ uvedl po hlasování Slávka. „Nechce někdo zpochybnit hlasování?“ ptal se pak pobaveně svých kolegů.

Dvě třídy se přestěhují do centra města

Práce podle vedení města začnou takřka okamžitě. Obě akce totiž musí být dokončené a zkolaudované do začátku školního roku 2025/2026. Jen tak město získá přislíbené miliony z dotací. Už v říjnu se má stavební ruch rozjet naplno.

Chod škol práce citelně ovlivní. Zvláště v případě Základní školy Konečná, kde se bude nejprve jeden pavilon bourat, aby se na jeho místě postavil nový. Vše se bude dít za provozu školy.

„Dotčené třídy přestěhujeme do odborných učeben a dalších vhodných prostor ve škole. Na dvě ani tak místo nezbude, ty budou po dva roky situované v budově AZ Centra ve středu města,“ přiblížila ředitelka školy Jana Beránková. Půjde o čtvrtou a pátou třídu. Budou v azylu i se svými učiteli.

„Nechtěli jsme stěhovat malé děti a kvůli docházení učitelů na jednotlivé předměty ani druhý stupeň,“ vysvětlila. Třídy se přestěhují na začátku října, škola kvůli tomu vyhlásí ředitelské volno.

V areálu školy vznikne provizorní jídelna

Děti z obou detašovaných tříd budou docházet na obědy do Základní školy V Sadech. Na Konečné pak bude stravování řešeno v provizorní jídelně sestavené z kontejnerů. „Sestavena bude do začátku října,“ podotkla Beránková.

V AZ Centru bude fungovat i družina a školní klub. Vychovatelky tam budou děti přes sídliště a park doprovázet.

To v případě Sadů bude zkombinování stavby s běžnou výukou podstatně jednodušší. Nové třídy budou vznikat v půdních prostorách, omezení se tak dá očekávat víceméně pouze kvůli uzavření schodiště v době stavby výtahu.

„Organizačně se to v případě Sadů dá zvládnout mnohem lépe. Na výuku nebudou mít práce takový vliv. Nepříjemný může být snad jedině hluk, kterému se nevyhneme,“ dodal starosta Zbyněk Stejskal. Vedení města očekává, že ty nejtěžší práce, včetně třeba bourání pavilonu na Konečné, se budou odehrávat o víkendech a v době, kdy nebude vyučování.

Celkové náklady na obě investiční akce ve výši 165 milionů korun nebudou finální. Na další miliony přijde následné vybavení nových prostor. A do ceny rovněž není zahrnuto vybudování nové výdejny obědů na Konečné, která se taktéž bude stavět, ale není součástí nového pavilonu. Stát má sedm milionů.

22. května 2023

  • Nejčtenější

Policie na Vysočině zastřelila útočícího stafordšírského bulteriéra

Policisté na Vysočině zastřelili v sobotu odpoledne psa, který na ně podle nich útočil. Se stafordšírským bulteriérem byl u hřiště v Mostišti na Žďársku opilý muž, jenž se choval nevhodně,...

21. července 2024  7:40

Semafory u podjezdu v Pelhřimově selhaly, řidiči po lijáku uvázli v laguně

Jakmile začne nad Pelhřimovem víc pršet, nejen tamní řidiči okamžitě zpozorní. Dá se totiž očekávat, že pod železničním viaduktem na silnici 34 může vzniknout zrádná laguna. Naposledy se to stalo o...

17. července 2024  10:54

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Stříbrný dům v Jihlavě láká. Jako první v něm přespal architekt

Od slavnostního otevření Stříbrného domu v Jihlavě uplynuly přibližně dva měsíce, zájem lidí o prohlídku přitom neupadá, spíše naopak. Do krajského města Vysočiny míří s cílem prohlídnout si právě...

21. července 2024  10:19

Zavřená silnice je strašákem, omezení v Brodě potrvají až do konce října

Řidiči v Havlíčkově Brodě mají zase těžkou hlavu. Může za to rozhodnutí Ředitelství silnic a dálnic uzavřít Lidickou ulici sloužící jako výpadovka na Jihlavu. Omezení potrvá až do konce října....

17. července 2024  8:45

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nový jihlavský hotel ještě neotevřeli, Mádl už tu ale natáčel videoklip

V Komenského ulici v Jihlavě, kde začne brzy fungovat nový hotel, se v neděli kolemjdoucím naskytla nevšední podívaná. Sledovat mohli natáčení videoklipu k nové písničce Andrey Kalousové a Marie...

22. července 2024  15:52

Nový jihlavský hotel ještě neotevřeli, Mádl už tu ale natáčel videoklip

V Komenského ulici v Jihlavě, kde začne brzy fungovat nový hotel, se v neděli kolemjdoucím naskytla nevšední podívaná. Sledovat mohli natáčení videoklipu k nové písničce Andrey Kalousové a Marie...

22. července 2024  15:52

Jihlavská nemocnice buduje další parkoviště. Práce lze sledovat přes internet

Před pár dny začaly stavební práce na novém parkovišti v areálu jihlavské nemocnice. Zázemí tam po dokončení najdou bezmála dvě stovky aut. Veškeré dění na staveništi lze sledovat online. Z pohodlí...

22. července 2024  12:07

Litinový kříž opět zdobí Vysokou skálu, lezci ho stihli vztyčit před bouřkou

Na vrchol padesátimetrové Vysoké skály u Štěpánova nad Svratkou na Žďársku se opět vrátil litinový kříž. Monument nechal v roce 1876 ve štěpánovských železárnách odlít a na paměť prvního výstupu na...

22. července 2024  8:49

Stříbrný dům v Jihlavě láká. Jako první v něm přespal architekt

Od slavnostního otevření Stříbrného domu v Jihlavě uplynuly přibližně dva měsíce, zájem lidí o prohlídku přitom neupadá, spíše naopak. Do krajského města Vysočiny míří s cílem prohlídnout si právě...

21. července 2024  10:19

Advantage Consulting, s.r.o.
SPECIALISTA VÝROBNÍCH PROCESŮ (38-55.000 KČ)

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 38 000 - 55 000 Kč

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Piju každý den. Dřív nebo později se upiju k smrti, líčí bývalý fotbalista Fenin

Fotbalista Martin Fenin (37) neprožívá nejlepší období. Nejen, že mu nevyšlo manželství s policistkou Beatou, se kterou...

John Deere už nechce být woke. Podlehl tlaku konzervativců a řadí zpátečku

Přední americký výrobce zemědělských strojů John Deere se rozhodl ustoupit od svých iniciativ v oblasti podpory...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...