Sobota 13. srpna 2022, svátek má Alena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 13. srpna 2022 Alena

Matka s dcerou oblékají panenky do ručně vyráběných tradičních krojů

  14:17
Více než tři stovky panenek oblékly do vlastnoručně vytvořených dobových replik lidových krojů Marie Žilová a její dcera Eva Jurmanová. Autorky z Nového Veselí na Ždársku, jež jsou držitelkami ocenění Mistr tradiční rukodělné výroby Kraje Vysočina, svá díla vystavují v Regionálním muzeu města Žďáru nad Sázavou.

Eva Jurmanová (vlevo) a Marie Žilová s panenkou v horáckém kroji. | foto: Jiří Bárta, 5plus2.cz

Tvorbě přesných replik krojů s využitím původních materiálů a pracovních postupů se obě ženy začaly věnovat v roce 2001. Přispěl k tomu dárek - panenka, kterou tehdy jednadvacetiletá Eva Jurmanová dostala k narození syna.

„Začala jsem panenky sbírat, ale byla jsem doma na mateřské, takže peněz nebylo nazbyt a do sbírky toho moc nepřibývalo. Tehdy mi maminka navrhla, že si tedy nějakou panenku vystrojíme a oblékneme samy,“ líčí dvaačtyřicetiletá Eva Jurmanová, jež pracuje jako učitelka v mateřské škole.

V dětství a dospívání ji ruční práce, k nimž ji i její sestru maminka vedla, tolik nezajímaly, k šití a vyšívání se tak dostala až později.

„Naše první panenka byla Anička. Oblékly jsme ji do třebíčského kroje, ten byl tehdy jediný, k němuž jsme měly přesný popis - narazila jsem na něj při své práci v archivu. Aniččina sukně je ušitá z látky, která pochází z hedvábné sukně kroje mé pratety,“ vzpomíná pětasedmdesátiletá Marie Žilová.

Panenka stojí několik stovek i desítky tisíc

Obě ženy dnes na své prvotině sice vidí řadu nedostatků, ale nechaly už její kroj takový, jaký je. „V té době jsme ji udělaly, jak nejlépe jsme uměly. Máme k ní srdeční vztah,“ tvrdí autorky.

Panenky, jež matka s dcerou odívají, mají keramické ruce, nohy a hlavu. Tělo je šité, díky čemuž se s ním dobře pracuje. „Dost lidí si myslí, že jsou panenky porcelánové, tam se ale ceny pohybují úplně někde jinde,“ vysvětlují tvůrkyně. I za keramickou pannu, zmenšeninu obvykle v měřítku 1:4 či 1:5, vydají kolem 400 korun, v případě porcelánové ale ceny začínají třeba na 10 tisících.

O tom, jaký kroj pak panenky obléknou, rozhoduje řada okolností. Autorky popisují, že musejí mít především dostatek podkladů, jak kroj v daném období, jež si stanovily - třeba kolem roku 1870, vypadal.

K tomu slouží studium odborných publikací, etnografických bádání či historických vzorů, ale někdy se stane podnětem k dalšímu shánění informací i zmínka v dobové beletrii. Dále je nutné mít pro vybraný oděv vhodný materiál a v neposlední řadě musí být vytvoření kroje a jeho mnohdy velmi složitých detailů technicky zvládnutelné.

Vyrobit všechny kroje? O tom ani neuvažují

„Zpočátku jsme si říkaly, že zpracujeme kroje z Horácka a Českomoravské vrchoviny, ale ukázalo se právě, že ne na vše budeme mít dost podkladů či materiálu,“ popisuje Eva Jurmanová důvod, proč jsou mezi jejich exponáty nakonec kroje ze všech koutů republiky.

Kam za krojovanými panenkami vyrazit

Regionální muzeum města Žďáru nad Sázavou, Tvrz

  • Půvab krojovaných panenek E+M (do 15. 8. 2021)
  • úterý - neděle: 9.00 - 12.00, 12.30 - 17.00
Knihovna Nové Veselí, Na Městečku 58

  • otevřeno celoročně při provozu knihovny
  • čtvrtek: 9.00 - 11.00, 13.00 - 17.00

Že by někdy zvládly úplně všechny, o tom ani neuvažují. „Krojových oblastí je 76 a typů krojů ještě mnohem víc, protože každá oblast, často i jen samotná vesnice, má specifika a odchylky,“ vysvětluje Žilová.

Za svá nejkomplikovanější díla považují obě ženy kroj mladoboleslavský a litomyšlský, ač se to na první pohled nemusí zdát. „Jsou to naše skvosty, co daly hrozně moc práce a vyzkoušely jsme si u nich řadu zvláštních a náročných technik. Přitom většina lidí obdivuje spíš kroje z Kyjova nebo Rakvic, jelikož jsou zdobné, barevné a líbivé,“ přibližují tvůrkyně.

Činnosti nemají rozdělené striktně, třeba na šití se podílejí obě. Eva Jurmanová se pak více věnuje drobnějším pracím, jako jsou výšivky, síťování či technice uzlíčkové výšivky. Marie Žilová zase častěji pere, škrobí a žehlí.

Jednodušší kroje jsou za den, složité trvají roky

„Maminka je také velmi zdatný obuvník,“ připomíná dcera fakt, že panenky, mezi nimiž nechybí i mužské modely, je třeba rovněž obout. K tomu slouží jako materiál koženka, prošití kůže by bylo při ryze ruční práci a „velikosti“ botiček bez použití techniky velmi náročné.

Jednoduché mužské či pracovní a polopracovní kroje zaberou ženám zhruba dvanáct až čtrnáct hodin práce. Složitější panny však mnohdy čekají na dokončení i dva roky.

„Pracujeme na nich po večerech a hlavně v zimě. Přes léto máme volněji, člověk si chce užít počasí a také je třeba se věnovat i domu a zahradě,“ říká Eva Jurmanová s tím, že ona ani její maminka nemají žádnou dílnu, svému koníčku se věnují doma v obýváku sedíce v křesle u speciální lampy.

Do jejich vášně jsou zapojeni i další členové rodiny. „Můj manžel nám například vyrábí dřevěné podstavce na panenky, ale i různé doplňky a rekvizity,“ dodává Marie Žilová.

Panenky tvoří ženy jak pro sebe, tak pro muzea. Každá z panen vlastní i svůj „rodný“ list s podrobnými informacemi, popisem vzniku a fotodokumentací.

Panenky jsou v expozici součástí dioramat

Pokud nejsou jejich krojačky „vycestované“ na výstavě, mají čestná místa v jejich domovech. Mužské a pracovní kroje mohou skončit dočasně v krabici, ostatní exponáty obsazují vitríny. Nejen doma, ale i na výstavách se totiž musí dbát, aby unikátní repliky krojů nepřišly k újmě.

„Nesmějí být na slunci, protože látkám to nesvědčí, a neměly by ani navlhnout. Místnost musí být tedy temperovaná, vytápěná. Ideální je, jsou-li umístěny za sklem. I tak po každé výstavě musíme všechny panenky prohlédnout a zhruba polovinu je třeba takzvaně zrekonstruovat,“ vypočítává Eva Jurmanová.

Ve žďárském muzeu udělaly autorky výjimku. Některé postavy v pracovních krojích tak nejsou za sklem, ale staly se součástí tematických dioramat. Diváky tak zavedou třeba do stodoly, hospody, obchodu F. L. Věka nebo třeba do pivovaru.

Výstavu „krojaček“ si zájemci na Tvrzi mohou zájemci prohlédnout až do 15. srpna. Stálou expozici pak mají tvůrkyně i v knihovně v domovském Novém Veselí.

Komunální a senátní volby 2022

Komunální volby se konají 23. a 24. září. Voliči budou vybírat nové členy zastupitelstev obcí, měst nebo městských obvodů. Tyto volby se spojí s volbami do třetiny Senátu, jejichž případné druhé kolo bude o týden později. V Kraji Vysočina se volí v obvodu Jihlava.

Miloš Vystrčil, Karolína Koubová, Jana Nagyová, Martin Mrkos, Pavel Pacal, Tomáš Nielsen

  • Nejčtenější

Ruské vlajky a nápis Smrt Ukrajině. Sporný pomník někdo počmáral

Neznámý vandal o víkendu poškodil pomník padlým v Přibyslavi. Křídou na něj nakreslil ruské vlajky a v azbuce vyvedl...

Obchod, který byl symbolem rušení venkovských prodejen, je opět zavřený

Před šesti lety se prodejna v Keřkově, místní části Přibyslavi, stala symbolem. Neprosperovala a provozovatel ji...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Cena haly vyvolala v Jihlavě paniku. Vyhlašme referendum, žádá sdružení

Výstavba Horácké multifunkční arény v Jihlavě budí emoce a neutuchající diskuse nejenom mezi veřejností, ale stává se i...

Na arénu chybí Jihlavě půl miliardy. Najde investora, nebo projekt ukončí

Jihlava procitá z nepříjemného překvapení. Nabídky na stavbu nové Horácké multifunkční arény jsou o půl miliardy vyšší,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Druhá liga: Karviná v deseti otočila zápas s Vlašimí, Dukla prohrála v Opavě

Brzy šli do vedení, jenže zhruba po půlhodině hry přišlo vyloučení záložníka Málka a soupeř ještě před poločasem vývoj...

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

  • Další z rubriky

Veřejné toalety pod Priorem končí, na WC se v Jihlavě chodí do restaurací

Už před lety za primátora Jaroslava Vymazala (ODS) plánovalo vedení jihlavské radnice, že zruší veřejné toalety pod...

Humpolec staví novou školku, řeší tak letitý problém s malou kapacitou

S nedostačujícím počtem volných míst v mateřských školách se dlouhodobě potýkají v Humpolci. Vedení města se proto...

Řešení havárie vodovodu v Jihlavě potrvá, musí se vyměnit 30 metrů potrubí

Oprava vodovodního potrubí v Žižkově ulici v Jihlavě se protáhne minimálně do konce příštího týdne. Havárii na...

Cena haly vyvolala v Jihlavě paniku. Vyhlašme referendum, žádá sdružení

Výstavba Horácké multifunkční arény v Jihlavě budí emoce a neutuchající diskuse nejenom mezi veřejností, ale stává se i...

Advantage Consulting, s.r.o.
MECHANIK/ MONTÉR (30-35.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč

Češka vyhrála soutěž krásy v Africe. Všichni si na mě chtěli sáhnout, říká

Sarah Horáková (18) odletěla do Afriky reprezentovat Česko na světovou soutěž krásy. Když první vicemiss České...

Budu znovu chodit a tančit, věří Vendulka z Básníků a vybírá peníze na léčbu

Herečka Eva Jeníčková (58), která se proslavila coby Vendulka utěšitelka ze série o Básnících, řeší zdravotní problémy....

Díky Stiflerově mámě jsem měla sex s nejmíň 200 lidmi, vzpomíná herečka

Americká herečka Jennifer Coolidge (60) ve filmech Prci, prci, prcičky hrála Stiflerovu mámu Jeanine, která měla...

Stav herečky Anne Heche je téměř beznadějný. Má vážně poškozený mozek

Herečka Anne Heche (53) s největší pravděpodobností nepřežije nehodu, při níž autem narazila do dvoupodlažní budovy v...

Rýn během pátku přestane být splavný. Ekonomické dopady pocítí celá Evropa

Hladina řeky Rýn v německé oblasti Rheingau podle úřadů v pátek klesne na kritickou úroveň, na klíčovém místě naměří už...