Vypadají jako živé. Reborn panenkami si některé sběratelky nahrazují dítě

  16:18aktualizováno  16:18
Kdo je zvyklý na tradiční dětské panenky, utrpí při spatření kolekce rebornovaných miminek šok. Cílem tvůrců těchto panenek totiž je, aby jejich výtvory vypadaly jako skutečné malé děti. Jejich autorky si daly sraz na zámku ve Velkém Meziříčí. Tam je nyní kolekce realistických panenek vystavena.

Hlavními organizátorkami velkomeziříčské výstavy jsou matka a dcera, Monika a Nikol Chmelařovy z Polešovic u Uherského Hradiště.

„Jako sběratelky a autorky máme 1 400 panenek, tady jich vystavujeme asi 400. Moje maminka už jich vyrobila kolem tří set,“ řekla Nikol Chmelařová.

Rebornované panenky původně vznikaly přibližně před patnácti lety jako zdravotní pomůcky ve Spojených státech. Postupně se kolem nich vyvinul kult sběratelek a autorek, usilujících o co největší dokonalost těchto napodobenin skutečných miminek.

Monika Chmelařová původně sbírala porcelánové panenky. Před sedmi lety ji však uchvátila jejich rebornovaná podoba.

„Panenky sbírám už 25 let. Jak jsem na internetu hledala další a další, dostala jsem se k rebornům a jako sběratelku mě to naprosto pohltilo. První dvě jsem si koupila, třetí už jsem si na základě absolvovaného kurzu vytvořila sama,“ popsala Monika Chmelařová.

Reborn panenky od počátku vzniku jejich kultu provází po celém světě diskuse, zda si na nich ženy nevytváří nezdravou závislost, kdy jim tyto dokonalé figurínky novorozeňat nahrazují skutečné dítě.

Fotogalerie

Často totiž autorky rebornované panenky vytváří podle fotografií skutečných malých dětí, ať už svých vlastních, či zakázku tvoří podle snímků dětí jiných rodičů.

„U nás je tím hlavním motivem sběratelství. Jsou i dámy, které si panenkami nahrazují dítě, ale je jich minimum. Dnes už i maminky pro své děti tyto panenky kupují,“ pravila Nikol Chmelařová.

„Pro mě je to pořád panenka, ale samozřejmě v ženě vždy je nebo by měl být mateřský cit k miminkům, takže i to je tam přítomno. Vracím se tím do doby, kdy byly mé děti malinké. Mé nejvzácnější panenky jsem dělala podle fotek dětí - mám tady například vnučku nebo syna,“ pověděla Monika Chmelařová, která je zřejmě největší tuzemskou sběratelkou rebornovaných panenek.

Hlavička má patnáct nátěrů, vlasy se napichují po jednom

Autorky panenky vyrábí z komponentů, které si objednávají ze zahraničí, například z Německa. Může to být třeba hlavička dítěte, kterých může být v sérii pro celý svět vyrobeno třeba jenom 500 kusů.

Pak autorka na hlavičku postupně nanáší speciální nátěry, aby její „pokožka“ dostala co nejpřirozenější pleťovou barvu, jakou má skutečné miminko. Nátěrových vrstev může být i patnáct. Každá vrstva se vypaluje v troubě, aby získala trvanlivost.

„Pak se píchají řasy, používá se závěrečný lak na ochranu před odřeninami a co nejrealističtější pokožku a napichují se vlásky, jeden po druhém, podle toho, jaký chcete vytvořit u panenky účes nebo kudrlinky,“ líčí Nikol Chmelařová.

Rebornované panenky nejsou výhradní doménou žen, i když je jich drtivá převaha. „Máme už i prvního rebornistu, který si udělal kurz,“ říká Monika Chmelařová.

Panenky nosí v náručí a dokonce s nimi jezdí venku v kočárku

Sběratelky své panenky nosí v náručí a vozí je venku v kočárcích, debatují mezi sebou, co jim obléci podle aktuálního počasí, v Meziříčí na víkend naplánovaly společnou vyjížďku.

„Jak na nás reagují lidé? Devadesáti procentům lidí se to líbí, ale je tam i procento lidí, kterým se to nelíbí vůbec. Nebo je to neoslovuje,“ řekla Monika Chmelařová.

Rebornované panenky mají realistickou hmotnost, některé vydávají i typické zvuky. Jejich cena se pohybuje od 8 tisíc korun, to jsou ty nejobyčejnější, až po 60 tisíc korun za kusy, které získávají ocenění na mezinárodních soutěžích.

Svým způsobem je to podobný koníček jako třeba sbírání známek či obrazů. Cení se unikáty, úroveň zpracování, výraz. „I když třeba děláte dvě panenky ze zcela stejného komponentu, nikdy nejsou úplně stejné, každá má svou vlastní osobnost,“ popsala Monika Chmelařová.

Nejsou to jen obyčejné panenky, říkají o nich sběratelky

Je to pohoršující ženský kult? Je to úlet žen, které chtějí zafixovat své vzpomínky na mateřství a stejně tak vytvořit i trvalou podobu novorozeňat, která kdysi měly, nebo naopak neměly, či o ně přišly? To jsou otázky, na které si musí každý odpovědět sám. V každém případě sběratelky rebornovaných panenek svým koníčkem nikomu neubližují, podobně jako třeba zmínění sběratelé známek.

Faktem ale také je, že rebornované panenky nejsou jen obyčejnými panenkami… A tak to chápou i jejich autorky a sběratelky.

„Tohle jsou naše novorozené panenky, které jsou dnes prvně venku,“ ukazovaly o víkendu Monika, Nikol a vnučka Elisabeth svá nová rebornovaná miminka...

Výstava reborn panenek v muzeu na velkomeziříčském zámku ještě několik týdnů potrvá. Skončit by měla 26. května.

  • Nejčtenější

Kurz 430, že dá gól. A on ho dal. Sázejícím tak vystřelil desítky tisíc

V souboji s Třebíčí vstřelil gól, který prakticky nic neřešil, ovšem hned v několika domácnostech po celé republice je...

Před pěti lety útočnice zabila studenta u šaten, jeho otec cítí zlost

Roky běží, emoce zůstávají. Na den přesně před pěti roky se odehrál krvavý útok ve žďárské střední obchodní škole....

Chomutov deklasoval Porubu, Budějovice udolaly Frýdek Místek

Sedm zápasů 12. kola měla na programu první hokejová liga. Lídr z Poruby zavítal na led Chomutova, odkud si odvezl...

Řidiči našli u silnice mrtvého chlapce, jeho smrt vyšetřuje policie

Policisté na Havlíčkobrodsku zjišťují okolnosti smrti šestnáctiletého mladíka, kterého našli řidiči v sobotu nad ránem...

Upomínka na Jakuba zavražděného pedofilem se i díky petici vrátí zpět

Do obnovené části havlíčkobrodského parku Budoucnost se vrátí pamětní deska Jakuba Šimánka. Vedení města už pro ni...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Před pěti lety útočnice zabila studenta u šaten, jeho otec cítí zlost

Roky běží, emoce zůstávají. Na den přesně před pěti roky se odehrál krvavý útok ve žďárské střední obchodní škole....

OZS-400 Vepříkov. Nenápadným domkem procházely hovory Varšavské smlouvy

Když nedávno v malé obci Vepříkov na severu Havlíčkobrodska dělali výkopy pro kanalizaci, lžíce bagru dvakrát o cosi v...

Jedinečný krov kostela se chystá na turisty, ozáří ho stovka svítidel

Střecha gotického chrámu sv. Jakuba Většího v Jihlavě už se leskne novotou. Po dvou letech generální opravy krovu a...

Moštárny mají extrémně špatnou sezonu. Není ovoce, a tak zejí prázdnotou

Jen velmi krátkou sezonu letos očekávají provozovatelé moštáren na Vysočině. Lidé si oproti extrémně úspěšnému loňskému...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz