Bahnitý rybník ve Svratce změnila oprava v ráj pro živočichy i rekreanty

  • 0
Tůně pro obojživelníky, ostrůvek pro ptáky, rozdělovací hráz se stavidlem, obtokové koryto i nový vakový jez. Město Svratka na Žďársku nechalo obnovit bahnem zanesený čtyřhektarový rybník. Nyní bude vhodný i ke koupání. Práce vyšly na 29 milionů korun. Díky dotacím město zaplatí jen sedm milionů.

K napuštění rybníka stačilo díky intenzivním dešťům pár dní. „Rybník je plný, voda už teče retenčním přelivem, na Cikánce dokonce máme druhý povodňový stupeň,“ hlásil v polovině týdne starosta Petr Řádek.

Rybník Svratka, místními nazývaný také Štičí, vznikl na stejnojmenné řece v letech 1973 až 1983. Během let voda přinesla spoustu bahna, projekt počítal s odtěžením celkově 8 100 kubíků sedimentů z plochy 2,5 hektaru.

Zastupitelé začali před časem řešit revitalizaci rybníka hlavně kvůli dosluhujícímu vakovému jezu, který výrazně přesáhl svoji životnost. „Odbahnění, které by ale samo o sobě moc neřešilo, by stálo 5 až 7 milionů korun,“ poznamenal Řádek.

Objem prací byl však nakonec mnohem větší. Své si prosadilo Povodí Moravy i Agentura ochrany přírody a krajiny prostřednictvím Správy CHKO Žďárské vrchy.

„Došlo ke kompromisu s CHKO a Povodím Moravy. Podmínka byla vybudovat obtokové rameno s rybím přechodem, který umožní migrovat rybám kolem vakového jezu,“ zmínil starosta.

Největší přínos? Otevření Svratky pro ryby

„Největším přínosem projektu je zprůchodnění tohoto úseku řeky Svratky zejména pro ryby. Díky vytvoření obtokového koryta navazuje tok přímo na čerstvě zrevitalizovaný úsek řeky Svratky mezi obcí Herálec a městem Svratka,“ vyzdvihuje Petra Doleželová z regionálního pracoviště Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

„Pro vodní a mokřadní ptáky byl vytvořen ostrůvek tvořený převážně zbytkovými štěrkopískovými sedimenty. Toto podloží zamezí rychlému zarůstání a vytváří tak nový prostor pro hnízdění a úkryt. Na přítoku rybníka byly vytvořeny čtyři tůně, které jsou bezpečnějším biotopem pro rozmnožování obojživelníků,“ bilancuje Doležalová.

Na přítoku vznikla rozdělovací hráz, kde je stavidlo k napouštění rybníka a kousek vedle začíná obtokové rameno. To vede po pravém břehu a měří 440 metrů. Kopíruje jej také mlatová pěšina, kterou už využívají místní i turisté k procházkám nebo vyjížďkám na kole, koryto přemosťuje osmimetrová lávka.

Podle starosty bude rybník plnit i rekreační funkci. Bude vhodný i pro děti, maximální hloubka je zhruba 1,7 metru.

„Na levém břehu ještě připravíme pláž, kterou zatravníme a budeme udržovat. Herálec má rozjetou čistírnu odpadních vod, Povodí Moravy vytvořilo meandry mezi Herálcem a Svratkou, voda sem přichází velmi čistá, dříve sem šlo bahno,“ porovnává starosta. Dno u pláže bude písečné.

Rybáři z obnoveného rybníku radost nemají

Naopak ostrouhají rybáři. V nejbližších letech bude voda, u níž dříve vysedávali a chytali trofejní štiky a kapry, kvůli dotačním podmínkám bez ryb.

Revitalizace začala výlovem v dubnu před dvěma roky. Následně město vypsalo výběrové řízení, práce však nakonec začaly se zpožděním. Výběrové řízení vyhrála firma, která však nedoložila stanovené podmínky, mezi nimiž byly i dvě realizované akce na území CHKO. Když se pak odmítnutá firma odvolala, trvalo několik měsíců, než mohlo město uzavřít smlouvu s další firmou v pořadí.