Neděle 24. ledna 2021, svátek má Milena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 24. ledna 2021 Milena

Nevděční nebyli, spíš zmatení, vzpomínají na uprchlíky manželé Fiedlerovi

  11:14
Více než dva měsíce žili pod drobnohledem médií a různých organizací. Manželé Dana a Radim Fiedlerovi z jihlavského Centra multikulturního vzdělávání se starali o integraci několika desítek iráckých křesťanů, které Nadační fond Generace 21 přivezl na začátku roku do České republiky.

Manžele Dana a Radim Fiedlerovi se starají o integraci cizinců v České republice. Kromě iráckých křesťanů pomáhali s asimilací například i rodinám z Kazachstánu. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Jak se s odstupem dvou měsíců dívají na dobu, kdy obětovali většinu svého času lidem, z nichž velká část pak řekla Česku sbohem a vydala se hledat štěstí do Německa?

„Byla to hektická doba. Několik měsíců jsme pracovali od šesti hodin ráno do dvanácti v noci, neměli jsme čas kouknout se do novin nebo si pustit televizi. Dokonce jsme nebyli schopní si ani dojít koupit ledničku, která nám v té době doma odešla,“ vzpomíná Radim Fiedler.

„Teď už je to s časem lepší. I když v práci stále dodělávám resty, které mi během těch tří měsíců vznikly,“ doplňuje jeho manželka Dana.

Fotogalerie

Proč to bylo tak hektické období? Kvůli tomu, že šlo o početnou skupinu lidí se specifickými požadavky, nebo proto, že byl projekt pod větším drobnohledem veřejnosti než jiná vaše práce?
Dana Fiedlerová: Hlavně přišel hrozně narychlo. Vláda o přijetí Iráčanů rozhodla v prosinci a už přes Vánoce jsme museli vybrat objekt, kde je ubytujeme. Čas na přípravu byl velmi krátký. Ale samozřejmě byla na irácké křesťany upřena větší pozornost, nejen médií, ale i úřadů. A skupina byla specifická i tím, že tam bylo víc požadavků, než jsme čekali.

Jakých požadavků?
Radim Fiedler: Byly to určité nároky, které jsou zřejmě dány prostředím, z něhož vycházejí. Například jsme nepočítali s tím, že by nepili vodu z kohoutku, kterou pijeme my, proto jsme museli neustále kupovat balenou. Je to sice drobnost, ale takových drobností bylo víc. Nadmíru například využívali lékařských služeb. Třeba i s rýmou jsme jeli do nemocnice.
Dana Fiedlerová: Nechtěli jsme nic podcenit, protože jsme nevěděli, co s jejich imunitou udělá naše obyčejná viróza.

Kdy jste začali pozorovat, že ve skupině Iráčanů začíná panovat nálada, že pobyt v Česku nemusí být tím, co chtějí?
Radim Fiedler: Byli jsme připraveni na to, že by něco podobného mohlo nastat. V rámci integrace cizinců je prokázáno, že zhruba kolem dvou měsíců pobytu začnou řešit otázky, zda měli vůbec odejít. Zlom přišel ve chvíli, kdy se měli nastěhovat do městských bytů a nastal rozhodující okamžik, jestli do toho půjdou, či ne. Týden předtím jsme začali vnímat, že váhají, zda se nastěhují a zůstanou. Na jednu stranu deklarovali, že chtějí zůstat v Česku, ale zároveň chtějí být svobodní a nebýt pod žádným projektem.
Dana Fiedlerová: Ale to nedeklarovali všichni. V jejich kultuře se hodně hledí na zájem celku, rodiny, nikoli jedince. Pokud tatínek řekne, že půjdeme jinam, jeho děti, i kdyby chtěly zůstat, stejně půjdou s ním. Takže my víme, že zejména ty mladší rodiny nechtěly odejít, chtěly se nastěhovat do bytů, říkaly, že se jim tady líbí. Ale rodinná rada rozhodla jinak. Myslíme si, že ji vedl i člověk, kterému říkáme Zpěvák a který nám byl přidělen mimo výběr Nadačního Fondu Generace 21. Bylo to z rozhodnutí mezinárodních organizací, které se zabývají integrací cizinců. Nebylo v naší moci to nějak ovlivnit.

Kdo byl zmíněný Zpěvák?
Dana Fiedlerová: Byl to bratr jednoho z lidí, kteří sem přišli v projektu Generace 21. Ten muž byl postižený a podle jakéhosi nařízení musel tento Zpěvák jet s ním, i když z pohledu Generace 21 potřebu opustit domov neměl. A právě tento člověk měl v rodině pravděpodobně jakési rozhodovací slovo a z mého pohledu se podílel na odvelení rodiny pryč z Česka. Myslím si to, protože on se radoval, když jim ministerstvo vnitra vrátilo pasy zpátky. Ostatní vypadali spíš zničeně.

Centrum multikulturního vzdělávání Jihlava

  • Organizace funguje od roku 2007, jejím cílem je pomáhat cizincům s integrací v České republice. Kromě toho nabízí třeba tlumočení do jazyků, jako je například vietnamština či arabština. Pro cizince zajišťuje i výuku češtiny. Dále sestavuje také pracovní materiály pro pedagogy pracující s cizinci pro celé Česko.
  • Počet zaměstnanců je proměnlivý podle právě realizovaných projektů. Pracovní smlouvu má tak 7 až 10 zaměstnanců, dalších 20 až 30 lidí pro centrum pracuje na dohodu.
  • Organizace každoročně osloví průměrně tisíc cizinců, pravidelně se stará zhruba o 50 z nich, přičemž pravidelná péče je věnovaná hlavně dětem.
  • Dana Fiedlerová je ředitelkou centra, její manžel Radim jejím zástupcem.
  • Letos se od ledna do začátku dubna pracovníci centra starali o více než třicetičlennou skupinu iráckých křesťanů, která žila v rekreačním zařízení Okrouhlík u Jihlavy. Z této skupiny zůstaly v Česku pouze dvě rodiny. Jedna – ta nejpočetnější – odmítla český azyl a na vlastní pěst se vydala do Německa.

Vysvětlovali jste jim, co je čeká, když odejdou z programu?
Radim Fiedler: Jistě. To nebyly hodinové, ale desetihodinové rozhovory. Ale oni mají v mentalitě, že radši budou věřit i iráckému nepříteli než českému příteli. Pořád si mysleli, že jim neříkáme pravdu. Chtěli, aby jim to řeklo ministerstvo vnitra, co je čeká, co bude.

Ale oni přece v kontaktu s ministerstvem vnitra byli.
Dana Fiedlerová: Nejprve jsme s nimi hodněkrát hovořili my. Potom přijeli zástupci Generace 21, kteří jim přivezli písemně zpracovaný materiál, kde měli napsáno, co je všechno čeká, pokud se rozhodnou z programu vystoupit. Nakonec přijel úředník z ministerstva vnitra, který jim přes svého i našeho tlumočníka řekl postupy, které jsou. A přesto tomu nevěřili.
Radim Fiedler: Pak jsme s nimi jeli do Prahy pro vydání jejich pasů, při němž se zřekli mezinárodní ochrany, což proběhlo velmi rychle. A najednou měli sedm dní na vystěhování... Viděli jsme jejich emoce, když najednou procitli a zjistili, že spadla klec a že musejí odejít. Sami nemáme do detailu rozklíčované jejich myšlení, ale zdálo se nám, že chtěli pořád vyjednávat, a najednou zjistili, že už nemůžou.

Byla situace mezi vámi a skupinou uprchlíků během jejich pobytu v České republice nějak vyhrocená?
Dana Fiedlerová: Mám pocit, že jsme se vždycky při jednáních shodli. Měli například požadavek, aby si mohli nakupovat sami, aby jim nevybíral potraviny náš pracovník. My jsme jim řekli: Dobře, ale musíte se vejít do rozpočtu. To odsouhlasili a fungovalo to dobře. Sice to dojednání trvalo pět hodin, protože jejich styl komunikace je z našeho pohledu velmi zdlouhavý, ale domluvili jsme se.

Jaký byl váš další plán poté, co jste museli celou skupinu vystěhovat z Okrouhlíku a neměli jste zajištěné městské byty?
Dana Fiedlerová: Nechtěli jsme, aby na Okrouhlíku dál pobývali, říkali jsme si, že určitá změna pro ně bude prospěšná. Proto jsme objednali ubytovnu, která byla zamluvená na čtrnáct dní, kdy měli čas se rozhodnout, co dál. A my měli možnost požádat radu města o přidělení městských bytů, nebo najít byty v komerční sféře. Tohle všechno bylo ve hře, stejně jako odstěhování do jiného města.
Radim Fiedler: V ten moment jsme nevěděli, že si požádali o vrácení pasů. Zřejmě, jak jezdili na nákupy, tak se dostali do města a sepsali žádost.

A kdy jste se o této jejich aktivitě dozvěděli?
Dana Fiedlerová: V den, kdy jsme je vystěhovávali z Okrouhlíku. Převezli jsme je sem, do Centra multikulturního vzdělávání. Teprve v ten moment nám zavolali z ministerstva vnitra, že ještě ten den máme s nimi přijet do Prahy, aby si vyzvedli pasy. Byla to hrozná smršť.

Jak jste tu chvíli prožili, když vám zavolali z ministerstva?
Radim Fiedler: To byl nejtěžší okamžik celého projektu. A nejen pro nás, pro všechny lidi, co se na něm podíleli. Jedna kolegyně se tady rozbrečela, druhá začala volat: To snad není pravda, to není možný... A my si s manželkou říkali, že musíme zůstat klidní. Ale v té chvíli na nás ještě nedopadlo, že je to zlom.
Dana Fiedlerová: Spíš jsme nevěděli, jak to vyřešit. Měli jsme tady 25 lidí s dětmi, někteří z nich byli nemocní, a požadavek z ministerstva byl, aby okamžitě jeli do Prahy. Všude kolem byli novináři, my byli unavení, ti lidé byli unavení... Situace byla velmi stresující, oni to nebrali tak, jako že je všechno fajn. Ale museli jsme se o ně postarat, sehnat jim jídlo, pití, domluvit rychle autobus, abychom s nimi mohli jet do Prahy. I proto si myslím, že náš tým je profesionální, protože zvládl takovou krizovou situaci.

Říkáte, že si o vrácení pasů zažádali bez vašeho vědomí. S tím jim ale někdo musel pomoct, říct jim, co mají udělat.
Radim Fiedler: To asi jo. Oni pořád telefonovali, nejspíš přes viber, a my jsme vůbec nevěděli komu. Teprve později jsem se dozvěděl, že volali do Iráku, že mají právníka ve Švédsku... Takže někdo jim musel pomáhat, ale dodnes jsme se nedozvěděli, kdo to byl. Stále taky nevíme, kdo jim objednal ten autobus, kterým pak odjeli do Německa. Byli pospojováni s různými lidmi.

Nenapadlo vás, že už to všechno bylo domluveno dopředu? Že jim někdo už před příletem do Evropy slíbil, že je dostane do Německa a Česko bude pouze tranzitní zemí?
Dana Fiedlerová: To víte, že nás to napadlo, ale jestli to tak bylo, nebo ne, nedokážu říct. Pokud deklarovali, že chtějí žít v České republice, a dělali řadu kroků k tomu, aby zde zůstali, těžko odhalíme, zda mají v hlavě něco jiného.

Ptám se proto, že to, co se stalo v Jihlavě, se podle velmi podobného scénáře později opakovalo s další skupinou i v Brně. Také tam se skupina lidí rozhodla, že chce žít v Německu.
Dana Fiedlerová: Co máme informace, brněnská skupina, když ji vrátili z Německa zpátky, se svěřila, že byla obětí nějakých fám a nesprávných informací, které jim někdo podával. Někdo jim údajně řekl, že projekt Generace 21 bude zrušen a že oni tady zůstanou naprosto bez prostředků.

Ostatně vy jste se starali i o brněnskou skupinu. Napadlo vás, že to tam bude mít stejný scénář jako v Jihlavě?
Radim Fiedler: Vůbec ne. Ani tlumočníci, které jsme si najímali a kteří byli například rodilí Syřané, to nerozklíčovali.

Zmínili jste, že v jejich kultuře se hodně dá na rodinu, že rozhoduje jakási rodinná rada. Kdo v ní zasedá? Je mužská, ženská či smíšená?
Dana Fiedlerová: To jsme právě úplně nezjistili. Osobně jsem si to otipovala, že pravděpodobně o věcech v rodině rozhodovala matka. Od tlumočnice jsem sice měla informaci, že se tady ženám líbí, šlo však hlavně o mladé ženy. Ale matka celé rodiny mohla mít názor opačný. A pak si mohly ty mladé holky myslet, co chtěly, ale pokud maminka měla jiný názor, rozhodlo se podle ní.

Jakým přívlastkem byste tu skupinu lidí popsali. Nevděční? Vypočítaví? Naivní?
Dana Fiedlerová:
Já bych asi řekla zmatení.
Radim Fiedler: Těch přízvisek je tam hodně, ale nejvíc se dá použít to zmatení. Určitě bych neřekl, že byli nevděční. Jejich vděk se projevoval jinak, než jsme v Česku zvyklí.

Na nevděk se ptám proto, že tady dostali příležitost začít nový život, ale sami se té možnosti zřekli.
Radim Fiedler: Těžko můžeme moralizovat. Měl jsem samozřejmě na jazyku, větu: Víte, že kvůli vám bude celý ten projekt zastaven a nikdo další nebude moct přijít? Ale to jim nevysvětlíte, oni si neuvědomovali, že tím rozhodnutím zasáhnou širší okruh lidí, než jsou oni sami.

A řekl jim to někdo?
Dana Fiedlerová:
Tyto věci jsme s nimi samozřejmě řešili. Všechno jsme jim vysvětlovali, na toto téma jsme s nimi měli několikahodinové rozhovory, mluvili s nimi zástupci Generace 21, pak s nimi mluvili i úředníci na ministerstvu vnitra. Věděli, že můžou způsobit problémy dalším lidem, kteří se sem pak nedostanou. Ale v situaci, kdy člověk řeší vlastní existenci, nehledí na nikoho jiného. A jestli byli vděční, nevděční... To těžko říct, protože vděčnost projevovali, i když jinak. Můžeme se taky bavit o těch dvou rodinách, které v Jihlavě byly, v České republice zůstaly a spokojeně tady žijí. Mají prostě jiná měřítka než ti, kteří odjeli do Německa, nemůžeme je házet do jednoho pytle.

Když jsme zmínili objednání autobusu, ten si museli sami zaplatit. Víte, jak byli movití?
Radim Fiedler:
Nevěděli jsme, kdo kolik má peněz. A navíc jsme s nimi nemohli pracovat stylem: vy vypadáte, že máte finance, tak si zaplaťte letenku, vy vypadáte chudě, vy nemusíte... My jim nechtěli ekonomicky pomáhat, hlavní bylo vyvést je z ohrožení. Od Generace 21 bylo jasně dané, že na všechny musíme brát stejný metr. Samozřejmě, že jsme viděli, že někdo nějaké prostředky má. Věděli jsme taky, že mezi nimi byli i zadlužení lidé.

Projevila se anabáze kolem iráckých křesťanů na grantech a darech pro Centrum multikulturního vzdělávání?
Radim Fiedler:
Kupodivu jsme se více sblížili jak s magistrátem, tak s krajem. Víc se o nás dozvěděli a myslím, že nám fandí. Ten, kdo viděl, co všechno jsme tomu dali, nám spíš projevoval lítost, že to takhle dopadlo. A leckdo nám dal i najevo, že si nás váží.
Dana Fiedlerová: Pokud máte sto lidí, kteří tvrdí, že potřebují zachránit, a je mezi nimi jen jeden jediný, který to opravdu potřebuje, a vy ho zachráníte, tak jste udělali velkou práci. Potom ta práce byla úspěšná. To je můj pohled na veškerou činnost, kterou v životě dělám. Takže pokud bychom zachránili jen jednoho jediného člověka, tak to stálo za to.

Jarní prázdniny

Týdenní jsou na základních a středních školách rozloženy v termínech od 1. února do 14. března. Přinášíme úplný přehled prázdninových termínů podle okresů. Jednodenní pololetní prázdniny jsou v pátek 29. ledna.

  • Nejčtenější

Ostřílený pirát silnic se po D1 řítil dvoustovkou, hrozí mu další zákaz

Téměř dvousetkilometrovou rychlostí se v úterý odpoledne řítil po D1 na Vysočině řidič luxusního mercedesu. Přistihla...

Otužilec překonal světový rekord v půlmaratonu. Polonahý, bos a na sněhu

Padesátiletý otužilec a učitel duchovních nauk Josef Šálek z jihočeských Vodňan v neděli v Pelhřimově vytvořil nový...

Plánovaná cyklostezka „odnikud nikam“ by měla začínat uprostřed lesa

Dlouhých patnáct let to trvalo, než Chotěboř konečně uspěla. Po nekonečných jednáních s armádou a několika ministerstvy...

Subtropický ráj na Vysočině. Mezi kopci rostou pomeranče i mandarinky

Premium Jeho skleníky jsou nyní zasypané sněhem. V nich se však ukrývá subtropický ráj, jaký se v Česku u soukromých pěstitelů...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Studium herectví musel přerušit, komunistický režim ho poslal kopat uhlí

Nejznámější rolí herce Aloise Liškutína byl chalupář Kos v komedii Na samotě u lesa, jenž si najal zedníka Lorence,...

Poslali jste životopis a marně čekáte na reakci. Proč jiným odpovědí, ale vám ne

Premium Jak žádají o práci bílé límečky a jak ty modré? Na koho nasazují personalisté robota? A proč se zájemcům o práci z...

Malý stěhovák pro rodinu. Měřili jsme, který kombík je ten nejlepší

Premium Ve velkém testu jsme srovnali tři kompaktní kombíky, které mohou být alternativou populární octavie. Navíc nejsou tak...

Jak bude za času Vodnáře? Býci se dočkají lásky, dařit se bude Pannám

Premium Vládu na nebi si jednotlivá znamení zvěrokruhu předávají podle toho, jak do nich vstupuje Slunce, což bývá vždy kolem...

  • Další z rubriky

Jako by měl rok 14 měsíců. Žehů v jihlavském krematoriu výrazně přibylo

Od začátku pandemie covidu-19 zemřelo na Vysočině v souvislosti s nákazou 654 lidí. Jen za pondělí a úterý přibylo...

Subtropický ráj na Vysočině. Mezi kopci rostou pomeranče i mandarinky

Premium Jeho skleníky jsou nyní zasypané sněhem. V nich se však ukrývá subtropický ráj, jaký se v Česku u soukromých pěstitelů...

Na Vysočině rapidně stoupá počet lidí, kteří se chtějí léčit ze závislostí

V adiktologických ambulancích na Vysočině přibývá klientů. Lidé ve stále větší míře chtějí řešit potíže se závislostí...

Studium herectví musel přerušit, komunistický režim ho poslal kopat uhlí

Nejznámější rolí herce Aloise Liškutína byl chalupář Kos v komedii Na samotě u lesa, jenž si najal zedníka Lorence,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Analytik: Evropa byla od blackoutu setiny. Bez ČR by to Rakousko nezvládlo

8. leden 2021 se mohl stát skutečným „černým dnem”. Evropě totiž hrozil blackout, tedy masivní výpadek dodávek...

Dalibor Janda leží ve vážném stavu v nemocnici na koronární jednotce

Dalibor Janda (67) byl hospitalizován v pražské Fakultní nemocnici Královské Vinohrady. Zpěvák leží ve vážném stavu na...

Vytetovaná sexuální instrukce zaráží i mého gynekologa, líčila dívka

Nesedí k ní, ale onen vulgární sexuální povel má na podbřišku opravdu vytetovaný. Vznikl jako rozpustilá, hrdá,...

Žiji s manželem v polyamorii. Jen o sex nejde, říká Těžká z dokumentu V síti

Terezu Těžkou (25) znají diváci jako jednu z hlavních představitelek náctiletých dívek v dokumentu o sexuálních...

Hráč vytvořil v Minecraftu Everest v měřítku 1:1, na vrchol lezl čtyři hodiny

S využitím skutečných geografických dat vytvořil streamer G0ularte virtuální kopii nejvyšší hory na Zemi a poté vylezl...