Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Sobota 27. listopadu 2021 Xenie

Aby studenti v budoucnu neopustili gastroobor, pomáhá škole dánská nadace

  10:03
Ačkoli se může zdát, že volbou střední školy se děti rozhodují i pro své budoucí povolaní, realita je často jiná. Žáci nemají v otázce uplatnění jasno ani po dokončení školy a obor opouštějí. Na tuto problematiku se zaměřila Střední škola obchodu a služeb ve Žďáře nad Sázavou, které s tím pomáhá dánský projekt.

Projekt, na nějž se škole povedlo získat přes milion eur, má zlepšit podmínky pro výuku a celkově pomoci s přípravou žáků na jejich budoucí uplatnění v praxi. Na starosti ho má Jana Rudelová. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Na žďárské Střední škole obchodní a služeb (SŠOS) situaci v odborném vzdělávání pozorují dlouhodobě. „Zaměřili jsme se teď tedy na to, aby mladí lidé měli po absolvování školy co největší šanci uplatnit se v praxi, a chceme jim tak pomoci na jejich cestě do života,“ popsala pedagožka Jana Rudelová, která na SŠOS působí již od roku 1984. Na starosti má nyní i projekt podpořený dánskou nadací The Velux Foundation, který významně pomáhá vize školy naplnit.

Jana Rudelová

 • Na Střední škole obchodní a služeb (SŠOS) ve Žďáře nad Sázavou působí inženýrka Jana Rudelová od roku 1984.
 • Její specializací jsou odborné ekonomické předměty.
 • Ve škole se od roku 2009 podílí na vzdělávání dospělých jako lektorka i jako metodik celoživotního vzdělávání.
 • Ve své pedagogické praxi se snaží uplatňovat nové přístupy, prošla i kurzy na trénování paměti.
 • Nyní je hlavně koordinátorkou vzdělávacích projektů školy.
 • Ta nabízí jak výuční obory (kadeřník, rekondiční a sportovní masér, kuchař-číšník, prodavač-specialista obchodu, interiérová a aranžérská tvorba), tak maturitní obory (podnikání, kosmetické služby, obchodní akademie).

Co školu přimělo, aby se více zaměřila na zlepšení budoucího uplatnění absolventů v praxi?
Už delší dobu je nám jasné, že s odborným vzděláváním se musí něco udělat a některé věci je třeba změnit. Musíme se aktivněji přizpůsobovat moderní době a zároveň bojovat s tím, že děti obecně do učebních oborů moc jít nechtějí. Problémem je i jejich následné odcházení z oborů, v nichž se vyučily a měly by v nich tedy být odborníky. Nejsme ale rozhodně jediní, kteří tyto potíže řeší, je to obecně problém nejen v České republice, ale i v zemích napříč celou Evropou.

S řešením této situace vám nyní pomáhá i dotace od dánské nadace The Velux Foundation, která se rozhodla podpořit i váš pětiletý projekt, a to více než milionem eur. Bylo náročné se žádostí uspět?
S nadací The Velux Foundation jsme přišli do kontaktu díky našim zkušenostem z krajských projektů. Zjistili jsme, že se v rozmezí let 2018 až 2028 věnuje a bude věnovat rozvoji středního odborného vzdělávání ve státech střední a východní Evropy. Oslovila české školy a vzdělavatele s tím, že chce podporovat tuto oblast vzdělávání i výměnu studentů. Dlouho jsme váhali, protože celý proces je velmi náročný a naprosto odlišný od běžných evropských projektů. Jelikož se jedná o soukromé peníze, veškerá rozhodnutí činí dozorčí rada známé firmy. Naše žádost byla zkoumána dlouhých osm měsíců. A uspěli jsme.

První změny jste provedli v září loňského roku. Jaké to byly?
V první etapě se jedná hlavně o materiální a stavební zlepšování podmínek výuky. Žákům už například slouží nový moderní bar, který svým vzhledem i výbavou supluje budoucím číšníkům prostředí, v němž by se po absolvování oboru měli pohybovat. Zakoupit tam lze studené i teplé nealkoholické nápoje nebo také menší občerstvení - i to je samozřejmě vyrobené přímo našimi kuchařskými učni. Pro ně vznikne brzy ve škole nové gastrocentrum. To nahradí dosavadní cvičnou kuchyň, která už byla téměř kompletně vybourána. Gastrocentrum bude vybavené špičkovými technologiemi a umožní tak žákům připravit se na jejich případné budoucí angažmá v kvalitních restauracích. Hotovo by mělo být letos v únoru či březnu.

Jaké další úpravy v budově školy máte ještě v plánu?
Během letošních letních prázdnin bychom rádi upravili největší učebnu ve škole. Vznikne tam moderní reprezentační audiovizuálně vybavený prostor pro besedy se zajímavými osobnostmi z praxe, setkávání s rodiči i akce pro veřejnost, které také pořádáme. Obecně bychom se na kontakt žáků s úspěšnými lidmi, kteří se již vypracovali ve svém oboru, rádi ještě více zaměřili, byť je to nyní kvůli koronaviru vše složitější. Besedy s takovými osobnostmi z praxe děti zajímají a jsou pro ně inspirující. Školu kromě toho čeká i kompletní obnova počítačového vybavení. To vše je potřebné základní materiální a stavební zlepšení podmínek výuky. Hlavním cílem projektu je však pomoc mladým lidem v jejich cestě do života.

Jak taková pomoc školákům vypadá v praxi?
Naším cílem je provázet je od prvního ročníku až do doby, co opustí školu. Chceme jim pomoci najít to, v čem jsou opravdu dobří a co je bude v životě skutečně bavit. Děti proto například mají k dispozici kariérového poradce. Ten jim pomáhá nejen poznat více sebe sama, najít správný směr v uplatnění, vytvořit si osobní portfolio, ale i zvládnout osobní prezentaci a první kroky v reálné praxi.

Daří se vám se žáky v tomto směru pracovat i v době protikoronavirových opatření?
Hledáme samozřejmě co nejefektivnější alternativní varianty. Zvolili jsme například otestování osobnosti, které si mohou žáci zkusit i doma, a zjistit tak, jaké mají předpoklady pro určitý druh činnosti. Dále vyplňují dotazníky, co se jim ve škole líbí a nelíbí, jaké jsou jejich vzory či jak vidí svoji budoucnost. Po vyhodnocení dotazníků kariérová poradkyně s každým individuálně pohovoří. Děti díky tomu mimo jiné uvidí, že se o ně opravdu zajímáme a chceme jim pomoci. Činnosti se pochopitelně liší i podle toho, o jaký ročník se jedná. Ve třetím ročníku se pak zaměřujeme hlavně na tvorbu osobního portfolia žáků.

V čem při jeho vytváření žáci nejčastěji chybují?
Je důležité, aby se děti naučily, že jakékoli školení, aktivitu, brigádu, dobrovolnickou činnost nebo i setkání s někým důležitým je potřeba si do osobního portfolia postupně skládat. Vytvářejí si tím přehled o své osobnosti, ukazují, kdo jsou a co umějí. Jejich úsilí vyvrcholí ve třetím ročníku v dubnu, kdy si každý zkusí svoji osobní prezentaci nanečisto. A budou jí přítomni nejen lidé ze školy, ale máme domluvené i personalisty z praxe, kteří naše studenty neznají, a mohou je tedy nezaujatě posoudit a zhodnotit.

Plánujete pomáhat žákům také poté, co školu úspěšně absolvují?
Pro ty, kteří opravdu chtějí nastartovat svoji kariéru, jsou připraveny granty - vždy pro dva podnikatelské záměry v každém roce. Zpracovat je mohou jak učni, tak i žáci ze studijních oborů. Když si je obhájí, získají podporu 50 tisíc korun. Tyto peníze jim v začátku mohou pomoci například s nákupem vybavení. Rádi bychom zapracovali rovněž na zlepšení zpětné vazby od našich absolventů. Nyní máme informace, kam se jejich kariéra po opuštění školy ubírala, bohužel pouze od zlomku z nich.

Součástí projektu jsou i výměnné studijní cesty do zahraničí, pro děti i pro učitele. Jak to s nimi vypadá nyní, v době pandemie covidu-19?
Až pomine současná nepříznivá situace, dvacítku školáků ročně napříč všemi obory čeká stáž v anglicky mluvící zemi, kde se mají věnovat tři týdny svému oboru na reálném pracovišti. O cesty kvůli covidu nepřijdeme, jen se přesunou do dalších let. Výstupem ze stáží by pak měl být i certifikát jasně potvrzující a zhodnocující, co se děti v dané pozici naučily. S nimi musejí samozřejmě vycestovat také naši učitelé, kteří s nimi budou na stážích. Je nezbytné, aby se pedagogové vzdělávali zároveň s dětmi a pohybovali se v reálné praxi. Na zdokonalování se v cizích jazycích už učitelé pracují nyní v rámci kurzů.

Jste ve spojení s dalšími školami, jež jsou do projektu zapojeny?
Ano, tento vzájemný kontakt je pro nás přínosem. Součástí systému je například i dánská Aarhus University, která se zabývá profesním růstem dětí a pedagogů. Zpracováváme pro ni naše plány, konzultujeme je s nimi, vyměňujeme si zkušenosti. Z dánské strany je znát velká podpora, pochopení a spolupráce s ní je skvělá. Zároveň je to ale pro nás i dost náročné. Všechno je totiž v angličtině - od dokumentů, rozpočtů a zpráv až po „přímá“ online setkávání. Rozhodně to ale za to stojí.

 • Nejčtenější

Odstup při předjíždění cyklistů naštval správce lesů, chce zakázat vjezd kol

Ranské polesí na severu Havlíčkobrodska bývá v létě častým místem výletů cyklistů. Hlubokými lesy vede síť zpevněných...

Pro česko-řeckou rodinu byl život v Jihlavě za komunismu plný překážek

Listopadové události v roce 1989 znamenaly velkou změnu v životě tehdy zřejmě jediné česko-řecké rodiny v Jihlavě....

Srážka šesti aut zablokovala D1 na Vysočině, jedno nákladní se převrátilo

Provoz na D1 ve směru na Brno stojí v úseku přes Vysočinu kvůli nehodě na 124. kilometru. Havarovalo tam celkem šest...

Zámek Brtnice prozkoumají archeologové, zájemci o koupi záměr opustili

V příštím roce má být zahájen archeologický průzkum zámku v Brtnici a v roce 2023 mají začít práce na odvodnění třetího...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Český výletník: proč je rekordním městem Pelhřimov a ne Trhové Sviny

Nic by určitě nebránilo tomu, aby se městem českých rekordů a kuriozit staly třeba Klatovy nebo Trhové Sviny. Ty druhé...

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

 • Další z rubriky

Střetů se zvěří na silnicích přibývá, účinnost ohradníků s časem klesá

Větší migrace zvěře za ubývající potravou, podzimní mlhy a dříve nastupující šero. To jsou hlavní faktory, které řadí...

Do nemocnic na Vysočině se vrátili vojáci, roste počet pacientů i karantén

Na pomoc zdravotníkům v jihlavské a havlíčkobrodské nemocnici se zvládáním péče o pacienty s koronavirem přijela...

Trh a dílničky se ruší, Žďár kvůli covidu přivítá advent online formou

Další města na Vysočině se rozhodla pro zrušení či výrazné omezení programu k zahájení adventu. Sváteční akce budou...

Odstup při předjíždění cyklistů naštval správce lesů, chce zakázat vjezd kol

Ranské polesí na severu Havlíčkobrodska bývá v létě častým místem výletů cyklistů. Hlubokými lesy vede síť zpevněných...

Jakub Vágner se oženil. S rybářkou Claudií si řekli ano na lodi

Populární rybář Jakub Vágner (39) se oženil. V sobotu po poledni si vzal svou německou přítelkyni Claudii, se kterou...

Neočkovaný herec Etzler je na kyslíku s oboustranným zápalem plic

Miroslav Etzler skončil s covidovou atakou a oboustranným zápalem plic v nemocnici. Své příznivce na sociálních sítích...

Vítěz Slavíka Ztracený zpíval o znásilnění. Píseň stáhnu, omluvil se

Vítěz letošního Českého slavíka Marek Ztracený čelí kritice kvůli textu jedné z jeho starších písní. Výkonná ředitelka...

Světem se kvůli mutaci valí lavina výprodejů. Padají akcie, ropa i bitcoin

Kvůli nové mutaci koronaviru, která byla detekována v Jihoafrické republice, klesly v pátek asijské akcie nejvíce za...

KOMENTÁŘ: Kterak raper Řezník přistřihl Českému slavíkovi křídla

Slavnostní ceremoniál Českého slavíka nejspíš na nějakou dobu rozvíří debaty o stavu české populární hudby – je-li...