Středa 23. června 2021, svátek má Zdeňka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 23. června 2021 Zdeňka

Pumptrackové dráhy jako nový fenomén, stavět je začne i Brod a Polná

  11:47
Pumptrackové dráhy, tedy speciální okruhy pro kola, koloběžky, brusle či skateboardy, na kterých jsou skoky, klopené zatáčky nebo vlny, jsou fenoménem posledních let. Na Vysočině jich přibývá. Minulý týden se dráha otevřela v Jihlavě, stavbu chystá i Polná a Havlíčkův Brod.

Jihlavský pumptrack v areálu Český mlýn už je zkolaudován a přístupný veřejnosti. Jako zatím jediný v republice nabízí milovníkům adrenalinu dvě paralelní dráhy. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Město Polná má u rybníka Peklo pozemek, který by chtělo využít na vybudování koupaliště. Zadávací řízení na výběr zhotovitele projektové dokumentace však bylo zastaveno z důvodu koronavirové pandemie a s tím souvisejícího zhoršení ekonomické situace. Náklady na vybudování koupaliště totiž byly odhadovány na částku převyšující 60 milionů korun.

„A lze předpokládat, že ani v příštích letech nebude na vybudování koupaliště dostatek finančních prostředků. Je proto vhodné řešit využití prostoru pro jiný typ volnočasového vyžití,“ stojí napsáno v materiálu, který dostali polenští zastupitelé.

Nápadem je tedy využít část pozemku pro koupaliště na vybudování pumptrackového okruhu. Město má k dispozici základní studii s návrhem možné dráhy a její umístění.

Podle studie by pumptrack měl mít rozměry 33 na 42 metrů s asfaltovým povrchem. Měl by být rozmanitého charakteru tak, aby jej mohli využívat jak pokročilejší jezdci, tak začátečníci i děti.

O záměru měli zastupitelé rozhodovat již v květnu. Nakonec starosta Jindřich Skočdopole návrh na vybudování pumptrackové dráhy v areálu U Pekla z jednání stáhl s tím, že ještě bude dopracován.

Pumptrack nesmí ohrozit budoucí koupaliště

„Musíme totiž nejdříve zpřesnit umístění dráhy a zabývat se lokalitou jako takovou. Nyní nebylo jasné, zda pumptracková dráha nebude zasahovat do stavby budoucího koupaliště, na jehož výstavbu teď není ani nálada, ani peníze, ale do budoucna o něm město uvažuje. Bylo by velmi hloupé, kdybychom zjistili, že musíme měnit projekty na koupaliště kvůli tomu, že tam stojí pumptracková dráha. Než k tomu dáme souhlas, musí se nejprve zpřesnit návrh hřiště a vymezit přesně místo, kde bude pumptrack stát,“ vysvětlil Miloš Kvasnička, zastupitel a předseda finančního výboru (KDU-ČSL).

K tématu by se zastupitelé mohli vrátit na některém z nejbližších zasedání.

„Nyní již došlo k zákresu pumptrackové dráhy do studie koupaliště. Ukázalo se, že z původního záměru koupaliště by se kvůli pumptracku musela ubrat jenom polovina dětského hřiště. Koupaliště by výstavbou dráhy nebylo ohroženo. Po vybudování pumptracku by tam zůstal prostor pro bazén, kurt na plážový volejbal a menší dětské hřiště,“ uvedl místostarosta Polné Luboš Kousal (Poleňáci pro Polnou).

Podle odhadu studie by polenská pumptracková dráha měla stát 2,2 milionu korun. Město by na ni rádo čerpalo krajskou dotaci z projektu Cyklodoprava a cykloturistika, který nabízí až padesátiprocentní dotaci. Pokud by program zůstal zachován ve stávající podobě a Polná by byla úspěšná, tak by se na spolufinancování dalo získat až 1,1 milionu korun.

Cyklisté si lokalitu v Brodě sami našli

Podstatně blíž k vybudování pumptrackové dráhy má Havlíčkův Brod. Ten se k městům s tímto okruhem přidá na sklonku léta. O adrenalinovou atrakci nejen pro cyklisty chce radnice rozšířit sportovní areál v Plovárenské ulici na břehu Sázavy. Na investici za dva miliony korun přispěje polovinou Kraj Vysočina.

Pumptracková dráha má vyrůst za hřištěm s umělou trávou směrem od centra města. Tuto lokalitu už si podle místostarosty Libora Honzárka cyklisté našli a zkoušeli tam jezdit v přírodním terénu. „Tak jsme si řekli, že by možná stálo za to vzít to trochu komplexněji,“ uvedl.

Budování dráhy umožní schválení krajské dotace. Stavební práce na ploše celkových 920 metrů čtverečních by měly začít v červnu, dráha by se prvním cyklistům měla otevřít v průběhu září.

„Dráhu obdélníkového tvaru bude tvořit malý a velký okruh a skokové sekce. Základním stavebním materiálem bude hlína a štěrk, finální povrch pokryje asfaltobeton,“ popsala mluvčí městského úřadu Alena Doležalová.

Okruh (nejen) pro cyklisty každého věku

„Bude to uzavřený, uměle vytvořený okruh pro jízdu a kole, který je možné projíždět bez šlapání. Okruh bude tvořený vlnami a klopenými zatáčkami, které umožňují udržovat a zvyšovat rychlost,“ vysvětlil vedoucí odboru rozvoje města Josef Beneš.

Princip pumptracku spočívá v tom, že kolo je poháněno setrvačností. Jezdec mu pomáhá pohybem těla a střídavým tlakem na přední a zadní kolo, takzvaným „pumpováním“.

„Je navržen tak, aby byl zábavný a zároveň bezpečný pro všechny typy uživatelů,“ podotkla Markéta Míšková z městského oddělení řízení projektů.

Dráha bude určena hlavně pro cyklisty každého věku včetně malých dětí. „Kromě vhodných cyklistických kol je možné pumptrack využít pro jízdu na skateboardu, longboardu, koloběžkách i bruslích,“ dodala Míšková.

  • Nejčtenější

Na křižovatce u Havlíčkova Brodu zemřeli další lidé, místní požadují radary

Tři lidé zemřeli během pěti týdnů na silnici 38 z Havlíčkova Brodu na Jihlavu na křižovatce u Svatého Kříže. V úterý...

Tome, ten půlmaraton poběžíme spolu. Iva Součková o dětství svého syna

Premium Jsou to paradoxy. Už dvakrát si Tomáš Souček domů přivezl korunu pro krále fotbalového Česka, jenže co hraje v Anglii...

Chladno dalo včelám zabrat, med je lukrativním zbožím a jeho cena roste

Letošní studené jaro a start léta nesvědčily včelám medonosným. Ty do nezvykle chladného počasí vylétaly jen minimálně....

Pošta v Jihlavě chce odejít ze sídlišť do polí za městem, lidé protestují

Česká pošta v Jihlavě plánuje radikální změny. Státní podnik chce od listopadu uzavřít dvě pobočky v nejobydlenějších...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Starosta Humpolce čelí další výzvě k rezignaci, na autory podá žalobu

Na radnici v Humpolci to vře. Starosta Karel Kratochvíl z ODS za poslední měsíce obdržel dvě výzvy k rezignaci a ustál...

Kdo staví dům, musí si připlatit. Kvůli prudkému nárůstu cen nestačí hypotéky

Premium Martin Hájek buduje v lokalitě Loukovec v Příhrazských skalách v Českém ráji dům, do kterého se nejspíš s rodinou nikdy...

Ralsko 30 let poté. „Český Černobyl“ je skanzenem sovětské okupace

Premium Zem je tu děravá jako ementál, naládovaná střelivem a nasáklá ropnými látkami. Co krok, to azbukou vyrytý nápis. Tu na...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

  • Další z rubriky

Historickým městem roku 2020 se stal Havlíčkův Brod, dostal milion korun

Historickým městem roku 2020 se dnes stal Havlíčkův Brod. Cenu udílenou za nejlepší péči o památky a odměnu milion...

Přibyslav vymění slavné skleněné průčelí kulturního domu, filmy musí jinam

O celou sezonu přišel kvůli proticovidovým opatřením přibyslavský filmový klub. A už nyní tuší, že je ohrožena i ta...

První rychlovlak z Prahy do Brna vyjede za 11 let, slibují železničáři

Zahájení stavby v roce 2028 a zprovoznění v roce 2032. Takové termíny slibují manažeři a inženýři Správy železnic v...

Pacienti s lupénkou se mohou s lékaři jihlavské nemocnice spojit na dálku

Pacienti v době pandemie koronaviru odsouvali návštěvy u specialistů i prohlídky u praktických lékařů. V jihlavské...

TESTUJEME: Ušetří vám sous-vide masa čas a starosti s každodenním vařením?
TESTUJEME: Ušetří vám sous-vide masa čas a starosti s každodenním vařením?

Otestovaly jsme za vás čtyři nové druhy masa od Krahulíka z řady sous-vide. Masa jsou bez lepku, „éček“ a velmi pomalu vařená, aby si zachovala co...

Primark v Praze otevřel: fronta až od koně, hasiči lidi ve vedru kropili

S ročním zpožděním způsobeným koronavirovými restrikcemi se na Václavském náměstí otevřela pobočka irského řetězce s...

Nabídka lokálních potravin za hranicemi vyrazí dech, v Česku rozhoduje cena

Je všední letní den v bavorském příhraničí na německé straně Šumavy. Česká rodina si právě nakoupila v supermarketové...

Dojemné parte Šafránkové. Nikde mě nehledejte, jsem všude, také tedy ve vás

Pozůstalí po herečce Libuši Šafránkové ve čtvrtek zveřejnili netradiční smuteční oznámení. Dominuje mu černobílá...

Václav Kopta se pochlubil dcerami. Obě jsou pescetariánky

Václav Kopta se coby pyšný tatínek pochlubil dcerami Františkou a Janou. Společně dorazili do primácké Show Jana...

Kdo vám dovolil fotit? A my, že jsme tady doma. Takhle odcházeli Sověti

Před třiceti lety odešli z bývalé ČSFR poslední sovětští vojáci. Jejich odchod zachytila ale jen hrstka dokumentaristů....