Pondělí 26. října 2020, svátek má Erik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 26. října 2020 Erik

Emoce v Chotěboři stoupají, městem se šíří petice proti výstavbě na Koubku

  12:08
Proti zvažované výstavbě v chotěbořské lokalitě Koubek sepsali obyvatelé sousedních ulic petici. Už přes týden se šíří v papírové verzi i na internetu. Její autoři chtějí přesvědčit radnici, aby na zelené ploše zřídila park.

Koubek je podle vedení města nejcennější lokalita v Chotěboři. Už desítky let ji však tvoří prázdná louka. Radnice ji už roky plánuje zastavět, ke konkrétním krokům se ale odhodlala až v posledních měsících. Její zastavění však naráží na odpor místních. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Okolo Koubku planou v Chotěboři emoce už minimálně od jara. Vedení města chce naplnit svůj údajný dlouholetý plán a rozlehlou louku uprostřed sídliště rodinných domů poblíž centra města zastavět. Naopak sousedé zvyklí mít přes ulici zelenou plochu jsou proti.

Napětí mezi oběma stranami eskalovalo v květnu, kdy zastupitelé dostali návrh na zastavění plochy a měli zahájit zrychlené pořízení změny územního plánu. Stavět chtěla firma napojená na společnost SeneCura, která na východním okraji pozemku buduje domov pro seniory.

Veřejnosti ani části zastupitelů se představený návrh nezamlouval. Řada občanů začala volat po tom, nechat louku i nadále prázdnou, případně na ní zřídit park. Někteří z nich ji spontánně překřtili na chotěbořský Central Park a dočasně vyzdobili lavičkami a květináči.

Naopak podle starosty Tomáš Škaryda jde o nejcennější pozemek v Chotěboři a jeho zastavění považuje za jeden z důležitých bodů rozvoje města.

Odpůrci se odvolávají i na Evropskou úmluvu

„Protestujeme proti výstavbě bytových domů v této lokalitě. Žádáme, aby v lokalitě Koubek byla zachována možnost budoucího využití pro veřejnou infrastrukturu a byl zde vybudován městský park s navazující městskou zahradou,“ píší nyní v úvodu petice její autoři.

Těmi jsou Pavel Klepetko, Leoš Jelínek, Lenka Polívková a Jiřina Kavalírová. Všichni čtyři bydlí v rodinných domech přes ulici přímo naproti louce.

„Koubek je rodinnou zástavbou. V části pozemku je stavěn domov pro seniory. Nesouhlasíme s tím, aby do této lokality byla umístěna bytová zástavba, která by výrazně narušila a omezila práva nejen obyvatel této lokality, ale i klientů nově vzniklého centra,“ tvrdí iniciátoři petice.

Ti rovněž namítají, že město vlastní několik jiných stavebních pozemků a že by další výstavbou na Koubku byla dotčena vlastnická i jiná práva majitelů již stojících nemovitostí.

„Radnice rozhoduje o pozemku v centru města, aniž by svůj záměr předložila k diskusi veřejnosti. Tím jsou občanům upírána práva spolurozhodování tak, jak je deklarováno Evropskou úmluvou o krajině, na kterou se v petici odvoláváme,“ tvrdí autoři.

Kvůli blízkosti další občanské vybavenosti považují louku vhodnou pouze k umístění parku. „Ten po uzavření zámeckého parku ve městě citelně chybí,“ píší.

Musí rozhodnout zastupitelé, odmítá petici starosta

Jejich argumenty ale chotěbořský starosta Tomáš Škaryd odmítá. „Lokalita je dlouhodobě plánovaná k zástavbě. To není věc, která by někoho měla ohrožovat. Je třeba si uvědomit, že se jedná prakticky o centrum města,“ konstatuje Škaryd.

Podle něho není z urbanistického hlediska ani pro rozvoj města do budoucna vhodné nechávat tak velkou plochu ladem. Opakuje, že parků a zelených ploch má město dostatek. Co však v Chotěboři chybí, jsou byty.

Starosta Škaryd považuje petici za zbytečnou věc, která nic nevyřeší. „Kdo kde vymyslí jakoukoli petici, vždycky nasbírá nějaké podpisy. Ale toto je oblast rozvoje města, o které musí rozhodnout volení zastupitelé,“ zdůrazňuje.

Petice zatím nasbírala několik stovek podpisů. Přibližně padesátku na internetu, daleko víc jich ale je na papírových arších. Ty jsou mimo jiné v lékárně, cukrárně, na čerpací stanici nebo v ordinacích čtyř lékařů.

Autoři chtějí podpisy sbírat do zasedání zastupitelstva v polovině září, případně do voleb na počátku října.

Mohl by sloužit pro sportovní aktivity, říkají lidé

„Koubek je ideálním místem pro vybudování městského parku. Navíc sousedí i se sportovním zázemím zimního a letního stadionu a v budoucnu by tak šlo park využít i pro další sportovní aktivity,“ doprovodil komentářem svůj podpis pod peticí například Josef Sabol.

„Jedná se o jednu z mála ploch, kde lze vybudovat větší park, který by lidé z okolí mohli využívat pro rekreaci. Myslím si, že i pro budoucí dům seniorů bude lepší park než bytové domy,“ přidal se Jan Ninger.

Architektonická kancelář napojená na společnost SeneCura přišla s návrhem na Koubku vedle domova pro seniory postavit čtyři bytové domy s celkem až sto padesáti byty. Mezi nimi by byla velká uzavřená zahrada. Projekt má být POdle vizualizací plný zeleně a stromů.

Chotěbořský Koubek na záběrech z letošního května:

3. června 2020

Chotěbořští zastupitelé na svém posledním jednání schválili záměr pořízení změny územního plánu, která by výstavbu umožnila. To je však proces, který obvykle trvá i déle než rok. Radnice ho teprve započala, v rámci řízení se k němu budou vyjadřovat všechny příslušné instituce.

„Zadání zpracování změny územního plánu je úplně první krok, který ani nemusí vést k cíli. Ač i já mám k představené studii výhrady, je krajně nezodpovědné diskusi utnout hned v zárodku,“ byl v květnu pro i místostarosta David Šafránek.

Pokud by byla změna územního plánu dokončena a lokalita připravena k výstavbě, chce vedení města posoudit více návrhů a nabídek investorů. Vybrat pak chce ten, který se mu bude zdát pro město nejlepší.

Central Park nechali strážníci z Koubku odstranit

Lidé jsou proti další zástavbě na Koubku v Chotěboři. Na louce také v...

Na přelomu května a června se část louky na chotěbořském Koubku začala měnit na Central Park. Nazvali ji tak občané žijící v této části Chotěboře. Umístěním uprostřed zástavby i svým tvarem připomíná oázu zeleně v New Yorku.

Lidé na louku začali donášet židličky, sedátka a stolečky. Nechyběly dekorace ani květináče s květinami. Přibyla i zahradní houpačka a lidé se tu začali spontánně scházet.

„K naší velké radosti to nebyly jenom maminky s dětmi, školní družina, přírodovědecký kroužek nebo studenti gymnázia, ale také senioři, kteří zde našli klidné místo k večernímu povídání,“ popisuje spoluautorka petice Lenka Polívková.

Jenže netrvalo dlouho a vše muselo zmizet. K vyklizení pozemku kvůli sečení trávy iniciátory vyzvala městská policie. „Ve středu jsme vše uklidili a odnesli. V pátek louku posekali a my jsme v sobotu znovu všechny věci vrátili zpět,“ popisuje Polívková.

Jen o den později volali z městské policie znovu. Pokud lidé předměty z pozemku neodstraní, bude s nimi zahájeno správní řízení, vzkázali autorům myšlenky strážníci. Město by pak náklady na vyčištění louky po majitelích výzdoby vymáhalo.

O výzvě strážníků vedení města údajně nic nevědělo. „Naopak, panu místostarostovi připadalo naše vyjádření sympatické. Naše instalace nikomu nevadila, nikdo její odstranění nepožadoval, přesto jsme museli vše natrvalo odstranit,“ pokrčí rameny Polívková. Podle pozdějšího vyjádření starosty Tomáše Škaryda neměli autoři výzdoby vyjednán zábor veřejného prostranství.

Lenka Polívková se ale nevzdává. Oficiální úřední cestou si zažádala o pronájem části louky na Koubku, aby mohla dekorace instalovat potřetí. Nyní bude několik týdnů čekat, jak její žádost městští radní posoudí.

  • Nejčtenější

Po jedné rvačce měl Špinar život naruby. Bojovník MMA přišel o kariéru

Slušný člověk z učitelské rodiny, který měl dobře našlápnuto v práci i ve sportu. Matěj Špinar, šestadvacetiletý MMA...

Dukla má v bance nulu, přiznává kouč Ujčík. Brzy nebude koho trénovat

Svůj odmítavý názor na nošení roušek nikterak netají, naopak, osobně se zúčastnil i demonstrace proti vládním...

Na Jihlavsku se srazily traktory. Jeden řidič pil, druhý nemá oprávnění

Kuriózní dopravní nehoda se stala na Jihlavsku. V jedné ze vsí se v úterý odpoledne srazily dva traktory s přívěsem....

Archeologové našli na třebíčském náměstí historický vodovod a zaniklou pec

Centrum Třebíče v současnosti obsadili archeologové. Provádějí záchranný výzkum v souvislosti s celkovou rekonstrukcí...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Centrem Brodu už se jezdí jednosměrně, problémem bude křižovatka U Lorety

Jedna z nejkomplikovanějších dopravních uzavírek na Vysočině je minulostí. Po několikaměsíční rekonstrukci se v...

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

  • Další z rubriky

Krajská koalice na Vysočině si rozdělila posty, smlouvu podepíše v pondělí

Na nové podobě krajské rady se na Vysočině domluvilo všech pět koaličních stran. Z návrhu vyplývá pravděpodobné...

Senátní volby vzaly Žďáru místostarostu, Klementa střídá dětská lékařka

Zvolení žďárského místostarosty Josefa Klementa (za KDU-ČSL) do Senátu vyvolalo přesuny na radnici. Dosud druhý muž...

Humpolec bude brzy bez lékařů, benefity netáhnou. Město hledá spojence

„Hledáte lásku na celý život? My hledáme vás. Dejme to dohromady.“ Tak zní slogan z kampaně, kterou město Humpolec k...

Centrem Brodu už se jezdí jednosměrně, problémem bude křižovatka U Lorety

Jedna z nejkomplikovanějších dopravních uzavírek na Vysočině je minulostí. Po několikaměsíční rekonstrukci se v...

Hledáte zdravou svačinku? Sáhněte po kapsičce od Sunaru, která je komplet BIO včetně obalu
Hledáte zdravou svačinku? Sáhněte po kapsičce od Sunaru, která je komplet BIO včetně obalu

Když se řekne Sunar, co se vám jako první vybaví? Chutné sušené mléko? Není se čemu divit. Sunar a jeho kojenecká výživa tu je pro naše miminka už...

Cukrářka Iveta Fabešová se rozvádí. Přišla o své provozovny

Cukrářka Iveta Fabešová (36) se na sociálních sítích svým fanouškům svěřila, že se s manželem rozvádějí. Kvůli tomu...

Česko dál padá do covidové propasti. Má nejvíce případů i úmrtí na světě

Česko se pevně usadilo na špičce světových koronavirových statistik. Již delší dobu jsme mezi zeměmi, které mají...

V 47 letech zemřela herečka Daniela Krhutová, pohádková Marie Růžička

Po dlouhé nemoci zemřela herečka a zpěvačka Daniela Krhutová, bylo jí 47 let. Její nejznámější rolí byla Marie Růžička...

N-word jsem měla vypustit, omluvila se z rasismu nařčená Čvančarová

Jitka Čvančarová (42) se ocitla pod palbou kritiky mnoha uživatelů sociálních sítí. Při imitování raperky Cardi B v...

Na porod jsem se těšila, ale všechno bylo jinak, říká Míša z Malých lásek

Za jedenáct let pomohla porodní asistentka Michaela Malotinová na svět asi sedmi tisícům dětí. První minuty života...