Čtvrtek 24. září 2020, svátek má Jaromír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 24. září 2020 Jaromír

Emoce v Chotěboři stoupají, městem se šíří petice proti výstavbě na Koubku

  12:08
Proti zvažované výstavbě v chotěbořské lokalitě Koubek sepsali obyvatelé sousedních ulic petici. Už přes týden se šíří v papírové verzi i na internetu. Její autoři chtějí přesvědčit radnici, aby na zelené ploše zřídila park.

Koubek je podle vedení města nejcennější lokalita v Chotěboři. Už desítky let ji však tvoří prázdná louka. Radnice ji už roky plánuje zastavět, ke konkrétním krokům se ale odhodlala až v posledních měsících. Její zastavění však naráží na odpor místních. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Okolo Koubku planou v Chotěboři emoce už minimálně od jara. Vedení města chce naplnit svůj údajný dlouholetý plán a rozlehlou louku uprostřed sídliště rodinných domů poblíž centra města zastavět. Naopak sousedé zvyklí mít přes ulici zelenou plochu jsou proti.

Napětí mezi oběma stranami eskalovalo v květnu, kdy zastupitelé dostali návrh na zastavění plochy a měli zahájit zrychlené pořízení změny územního plánu. Stavět chtěla firma napojená na společnost SeneCura, která na východním okraji pozemku buduje domov pro seniory.

Veřejnosti ani části zastupitelů se představený návrh nezamlouval. Řada občanů začala volat po tom, nechat louku i nadále prázdnou, případně na ní zřídit park. Někteří z nich ji spontánně překřtili na chotěbořský Central Park a dočasně vyzdobili lavičkami a květináči.

Naopak podle starosty Tomáš Škaryda jde o nejcennější pozemek v Chotěboři a jeho zastavění považuje za jeden z důležitých bodů rozvoje města.

Odpůrci se odvolávají i na Evropskou úmluvu

„Protestujeme proti výstavbě bytových domů v této lokalitě. Žádáme, aby v lokalitě Koubek byla zachována možnost budoucího využití pro veřejnou infrastrukturu a byl zde vybudován městský park s navazující městskou zahradou,“ píší nyní v úvodu petice její autoři.

Těmi jsou Pavel Klepetko, Leoš Jelínek, Lenka Polívková a Jiřina Kavalírová. Všichni čtyři bydlí v rodinných domech přes ulici přímo naproti louce.

„Koubek je rodinnou zástavbou. V části pozemku je stavěn domov pro seniory. Nesouhlasíme s tím, aby do této lokality byla umístěna bytová zástavba, která by výrazně narušila a omezila práva nejen obyvatel této lokality, ale i klientů nově vzniklého centra,“ tvrdí iniciátoři petice.

Ti rovněž namítají, že město vlastní několik jiných stavebních pozemků a že by další výstavbou na Koubku byla dotčena vlastnická i jiná práva majitelů již stojících nemovitostí.

„Radnice rozhoduje o pozemku v centru města, aniž by svůj záměr předložila k diskusi veřejnosti. Tím jsou občanům upírána práva spolurozhodování tak, jak je deklarováno Evropskou úmluvou o krajině, na kterou se v petici odvoláváme,“ tvrdí autoři.

Kvůli blízkosti další občanské vybavenosti považují louku vhodnou pouze k umístění parku. „Ten po uzavření zámeckého parku ve městě citelně chybí,“ píší.

Musí rozhodnout zastupitelé, odmítá petici starosta

Jejich argumenty ale chotěbořský starosta Tomáš Škaryd odmítá. „Lokalita je dlouhodobě plánovaná k zástavbě. To není věc, která by někoho měla ohrožovat. Je třeba si uvědomit, že se jedná prakticky o centrum města,“ konstatuje Škaryd.

Podle něho není z urbanistického hlediska ani pro rozvoj města do budoucna vhodné nechávat tak velkou plochu ladem. Opakuje, že parků a zelených ploch má město dostatek. Co však v Chotěboři chybí, jsou byty.

Starosta Škaryd považuje petici za zbytečnou věc, která nic nevyřeší. „Kdo kde vymyslí jakoukoli petici, vždycky nasbírá nějaké podpisy. Ale toto je oblast rozvoje města, o které musí rozhodnout volení zastupitelé,“ zdůrazňuje.

Petice zatím nasbírala několik stovek podpisů. Přibližně padesátku na internetu, daleko víc jich ale je na papírových arších. Ty jsou mimo jiné v lékárně, cukrárně, na čerpací stanici nebo v ordinacích čtyř lékařů.

Autoři chtějí podpisy sbírat do zasedání zastupitelstva v polovině září, případně do voleb na počátku října.

Mohl by sloužit pro sportovní aktivity, říkají lidé

„Koubek je ideálním místem pro vybudování městského parku. Navíc sousedí i se sportovním zázemím zimního a letního stadionu a v budoucnu by tak šlo park využít i pro další sportovní aktivity,“ doprovodil komentářem svůj podpis pod peticí například Josef Sabol.

„Jedná se o jednu z mála ploch, kde lze vybudovat větší park, který by lidé z okolí mohli využívat pro rekreaci. Myslím si, že i pro budoucí dům seniorů bude lepší park než bytové domy,“ přidal se Jan Ninger.

Architektonická kancelář napojená na společnost SeneCura přišla s návrhem na Koubku vedle domova pro seniory postavit čtyři bytové domy s celkem až sto padesáti byty. Mezi nimi by byla velká uzavřená zahrada. Projekt má být POdle vizualizací plný zeleně a stromů.

Chotěbořský Koubek na záběrech z letošního května:

3. června 2020

Chotěbořští zastupitelé na svém posledním jednání schválili záměr pořízení změny územního plánu, která by výstavbu umožnila. To je však proces, který obvykle trvá i déle než rok. Radnice ho teprve započala, v rámci řízení se k němu budou vyjadřovat všechny příslušné instituce.

„Zadání zpracování změny územního plánu je úplně první krok, který ani nemusí vést k cíli. Ač i já mám k představené studii výhrady, je krajně nezodpovědné diskusi utnout hned v zárodku,“ byl v květnu pro i místostarosta David Šafránek.

Pokud by byla změna územního plánu dokončena a lokalita připravena k výstavbě, chce vedení města posoudit více návrhů a nabídek investorů. Vybrat pak chce ten, který se mu bude zdát pro město nejlepší.

Central Park nechali strážníci z Koubku odstranit

Lidé jsou proti další zástavbě na Koubku v Chotěboři. Na louce také v...

Na přelomu května a června se část louky na chotěbořském Koubku začala měnit na Central Park. Nazvali ji tak občané žijící v této části Chotěboře. Umístěním uprostřed zástavby i svým tvarem připomíná oázu zeleně v New Yorku.

Lidé na louku začali donášet židličky, sedátka a stolečky. Nechyběly dekorace ani květináče s květinami. Přibyla i zahradní houpačka a lidé se tu začali spontánně scházet.

„K naší velké radosti to nebyly jenom maminky s dětmi, školní družina, přírodovědecký kroužek nebo studenti gymnázia, ale také senioři, kteří zde našli klidné místo k večernímu povídání,“ popisuje spoluautorka petice Lenka Polívková.

Jenže netrvalo dlouho a vše muselo zmizet. K vyklizení pozemku kvůli sečení trávy iniciátory vyzvala městská policie. „Ve středu jsme vše uklidili a odnesli. V pátek louku posekali a my jsme v sobotu znovu všechny věci vrátili zpět,“ popisuje Polívková.

Jen o den později volali z městské policie znovu. Pokud lidé předměty z pozemku neodstraní, bude s nimi zahájeno správní řízení, vzkázali autorům myšlenky strážníci. Město by pak náklady na vyčištění louky po majitelích výzdoby vymáhalo.

O výzvě strážníků vedení města údajně nic nevědělo. „Naopak, panu místostarostovi připadalo naše vyjádření sympatické. Naše instalace nikomu nevadila, nikdo její odstranění nepožadoval, přesto jsme museli vše natrvalo odstranit,“ pokrčí rameny Polívková. Podle pozdějšího vyjádření starosty Tomáše Škaryda neměli autoři výzdoby vyjednán zábor veřejného prostranství.

Lenka Polívková se ale nevzdává. Oficiální úřední cestou si zažádala o pronájem části louky na Koubku, aby mohla dekorace instalovat potřetí. Nyní bude několik týdnů čekat, jak její žádost městští radní posoudí.

2. a 3. října se budou konat volby do krajských zastupitelstev a v některých okrscích i doplňovací volby do Senátu
Lidé v karanténě budou mít možnost volit 30. září a 1. října.

  • Nejčtenější

Žďárská gilotina nad řekou Sázavou se stala postrachem místních vodáků

Třicet metrů dlouhý most ve Žďáře nad Sázavou se příliš nepovedl a čeká ho oprava. Zábradlí na něm totiž bylo...

Za vjezd do centra se v budce vybere 2,5 milionu, rarita však brzy skončí

Ve větru, dešti a sněhu, ale i za horkých dnů. Marie Štěpánková vybírá za každého počasí desetikoruny za vjezd na...

Krize by přišla i bez covidu, bude trvat i příští rok, tvrdí šéf Žďasu

To nejhorší teprve přijde. Myslí si to generální ředitel jedné z největších a tradičních firem na Vysočině, žďárského...

Soud opět prověřuje tragické zřícení mostu. Projektant změnil výpověď

Kauza pádu vilémovského mostu, pod jehož troskami před šesti lety zahynuli čtyři dělníci, pokračuje před okresním...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Z D1 vyletěl osobní vůz s přívěsem, provoz dálnice na Vysočině stál

Provoz na D1 na Vysočině byl ve čtvrtek dopoledne na hodinu a půl zastaven. Potíže způsobila nehoda v zúžení na 156....

Sundej vlajku, nebo ti vypálíme dům. Agresivita demonstrantů v USA roste

Premium Demonstrace proti policejní brutalitě, jak to nazývají protestující i média, začínají být docela brutální i vůči...

Felák, flexit nebo chillovat. Slovník dnešní mládeže uvádí rodiče do rozpaků

Premium Ač to možná ani netušíte, nejspíš i kolem vás denně chodí shiperky, které flexí s teniskami nebo iPhonem, díky čemuž...

Prodlužte životnost filtru pevných částic. Stačí pár jednoduchých kroků

Premium Výměna filtru pevných částic stojí desítky tisíc korun, jeho čištění a renovace pět až patnáct tisíc korun. Těmto...

  • Další z rubriky

Kůrovec už silně ohrožuje i Žďárské vrchy, zasažena je polovina katastrů

Ačkoli letošní srážkově příznivé léto lesům pustošeným kůrovcem pomohlo, kalamitu postupující Vysočinou nezažehnalo....

Slib levnější vody Jihlavu nepřesvědčil, vodovody přejdou k městské firmě

Slib vodárenské společnosti VAS na vodu levnější o šest korun na kubík pro obyvatele a desítky milionů korun ročně pro...

Sportovní soutěže na Vysočině ničí covid-19, zápasů ubývá

Program soutěžních utkání napříč jednotlivými sportovními odvětvími nemůže brát letos nikdo vážně. Situace se totiž...

Sklář chce zachovat středověkou pec. Proč se zbavit auta, které jezdí? říká

Poslední tavbu uspořádalo na konci prázdnin Muzeum Vysočiny v replice středověké sklářské pece na okraji Havlíčkova...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Volali ji k večeři, ale nepřišla. Zemřela s ohořelým mobilem v ruce

Patrně neoriginální příslušenství si vybralo další z mnoha obětí. Stala se jí šestnáctiletá thajská školačka. Poté, co...

Vyzkoušeli jsme eRoušku 2. Podívejte se, jak může pomoci i vám

Největší nadějí na zpomalení šíření covidu-19, která navíc nikomu nezkomplikuje život, je malá aplikace pro chytré...

Blíží se katastrofa, jež zastíní pandemii covidu-19, říká princ Charles

Britský princ Charles (71) vyzval v pondělí ke zlepšení boje proti klimatickým změnám, jejichž dopad podle něj zastíní...

Počet úmrtí bude stoupat. Podívejte se, jaké měla křivka zpoždění jinde

Počet úmrtí s nemocí covid-19 u nás poroste. Byť ještě není jasné o kolik. Příklady z jiných zemí jasně ukazují, že...

V Česku zemřelo s covidem dvě stě lidí, to je katastrofa? zlobí se Basiková

Bára Basiková (57) se na sociálních sítích rozhořčila nad opatřeními týkajícími se šíření koronaviru a vyzvala své...