„Přehlížejí nás, dali nám jen lampu.“ Rozzlobená osada však výbor nevymohla

  8:39aktualizováno  8:39
Vedení havlíčkobrodské radnice odmítlo další žádost o zřízení nového osadního výboru. Trvá na svém a znovu zdůrazňuje, že počet těchto „minisamospráv“ už se zvyšovat nebude. O zřízení výboru usiloval Dolní Papšíkov, který není spokojen s tím, jak v něm radnice poslední roky investuje.

Hlasování zastupitelů v Havlíčkově Brodě. Na snímku je všech sedm radních. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Dolní Papšíkov není velkou osadou. Žije v něm 89 obyvatel. Ani není nikterak odtržen od Havlíčkova Brodu. Nachází se kousek pod letištěm u železniční trati na Prahu. S městskou zástavbou přímo sousedí.

Právě z této osady dorazila na brodskou radnici žádost o zřízení vlastního osadního výboru. „Podepsalo ji dvaasedmdesát obyvatel osady,“ zmínil starosta města Jan Tecl (ODS).

Lidé z Dolního Papšíkova se domnívají, že zřízením osadního výboru by si mohli pomoci k městským penězům a investicím. Právě skutečnost, že je radnice roky opomíjí, byla hlavním důvodem sepsání žádosti.

„V Dolním Papšíkově bydlím dvacet let a za tu dobu se u nás neopravilo vůbec nic. Kanalizace tu byla dělaná za socialismu v akci Z a od té doby se na ni nesáhlo. Není napojená na čistírnu odpadních vod, vede rovnou do řeky. I vodovod jsme si dělali vlastní,“ popisuje zdejší obyvatel Jindřich Karban.

„Jediné, co je tu novější, je jedna lampa u křižovatky a na ní zrcadlo. Jinak si tu připadáme úplně zastrčení, jako že se na nás zcela zapomnělo,“ postěžoval si.

Horní Papšíkov se odmítl spojit s Dolním Papšíkovem

Jejich žádost ovšem narazila na dlouhodobý postoj brodské radnice. Ta už v minulosti rozhodla, že počet osadních výborů, kterých má město celkem osmnáct, navyšovat nechce a nebude.

„I když důvodům rozumím, dá se situace řešit jinak. Se vznikem a fungováním osadního výboru je spjata nadměrná administrativa. Jejich počet už nechceme rozšiřovat,“ zdůvodňuje postoj města Tecl.

Lidem v Dolním Papšíkově vedení města navrhlo, ať se spojí s Horním Papšíkovem. Ten leží zhruba o kilometr dál, na kopci přes pole. Ten svůj tříčlenný osadní výbor už mnoho let má. Jednoho člena z Horního Papšíkova by v tom případě nahradil kolega z Dolního Papšíkova.

Takový postup ale obyvatelé Horního Papšíkova odmítli. „Po poradě na schůzi s občany Horního Papšíkova nesouhlasíme se spojením s částí Dolní Papšíkov,“ vzkázal brodské radnici bez udání důvodů předseda papšíkovského výboru Pavel Höfer.

Občané znají nejlépe potřeby místa, kde sami žijí, volala opozice

Zastupitele ani takový vývoj neobměkčil. Návrh na zřízení nového osadního výboru na svém posledním jednání odmítli.

A to i přes argumenty radní Ivany Mojžyškové (ČSSD). „Nevidím důvod, proč by obyvatelé Dolního Papšíkova neměli mít svůj osadní výbor, když ho můžou mít ve Zbožici nebo Jilemníku, kde lidí žije ještě méně,“ podotkla.

Za nový výbor lobbovali i opoziční komunisté. „Občané znají nejlépe potřeby místa, kde sami žijí. Na věcech veřejných se mají lidé sami podílet, tak jim to umožněme. Je lepší, když se na radnici obrací přes svůj výbor než přes jednotlivé zastupitele,“ tvrdil Zdeněk Dobrý (KSČM).

Vedení města však podobná slova obměkčila jen částečně. Vznik nového osadního výboru zastupitelé zamítli, zároveň ale starosta Tecl přislíbil, že s lidmi z Dolního Papšíkova budou o kanalizaci, vodovodu a dalších případných investicích jednat.

V minulosti chtělo mít svůj výbor i největší sídliště ve městě

„Podněty budeme určitě řešit. Vím, že o kanalizaci už jsme se dokonce v minulosti bavili,“ slíbil starosta.

„Projekt na novou kanalizaci je připravený. Bohužel, jeho realizace zatím naráží na nesouhlas několika majitelů pozemků, mezi nimiž jsou paradoxně i obyvatelé osady,“ zmínil vedoucí odboru rozvoje města Josef Beneš.

Požadavek na zřízení osadního výboru zamítli zastupitelé i na konci loňského roku. Tenkrát o jeho vznik žádali obyvatelé bydlící na největším brodském sídlišti Žižkov. Asi tři desítky jich tak reagovali na změny v městské hromadné dopravě, s nimiž nesouhlasili. Vedle administrativních a byrokratických důvodů radnice odmítnutí jejich požadavku zdůvodňovala i tím, že nejde o osadu, nýbrž o část intravilánu města.

Dolní Papšíkov leží na jihozápadním okraji Havlíčkova Brodu mezi areálem letiště a železniční tratí na Prahu.

Dolní Papšíkov leží na jihozápadním okraji Havlíčkova Brodu mezi areálem letiště a železniční tratí na Prahu.

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

  • Nejčtenější

Mladý řidič v „nadupaném“ autě zabil dva lidi, může dostat až deset let

Až na deset let může jít do vězení mladý řidič, který na konci března způsobil tragickou dopravní nehodu u Vílance na...

Z Gebre Selassie je Vodná. Doma má syna a hokejistu, učí, stíhá i házenou

Na nudu si ligová házenkářka Anna Vodná v poslední době rozhodně stěžovat nemůže. Za poslední dva roky stihla porodit...

Před pěti lety útočnice zabila studenta u šaten, jeho otec cítí zlost

Roky běží, emoce zůstávají. Na den přesně před pěti roky se odehrál krvavý útok ve žďárské střední obchodní škole....

První liga: Budějovice protáhly vítěznou sérii, Kadaň šokovala Jihlavu

Hokejisté Českých Budějovic protáhli vítěznou sérii v první lize na šest zápasů. Na ledě Třebíče vyhráli 5:1. V 16....

V obci trpící tisíci aut na objížďce zkoušejí řidiče brzdit maketou radaru

Některým obyvatelům Račína na Žďársku došla trpělivost s příliš rychlými řidiči. Vzhledem k dopravní situaci v malé...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Deset dní a Slavia mohla zmizet. Miliardář Šimáně exkluzivně vypráví

Jiří Šimáně, jeden z nejbohatších Čechů, koupil před pěti lety zadluženou Slavii. Klub nad propastí. Ta stejná Slavia,...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Motorkáři symbolicky zavřeli silnice Žďárska, nechyběla historická Sahara

Několik stovek motorkářů o víkendu společnou vyjížďkou symbolicky uzavřelo silnice na Žďársku. Při svém srazu zcela...

Mladý řidič v „nadupaném“ autě zabil dva lidi, může dostat až deset let

Až na deset let může jít do vězení mladý řidič, který na konci března způsobil tragickou dopravní nehodu u Vílance na...

Čínský vlastník plánuje ve Žďasu stavbu nového závodu za osm miliard

V areálu jedné z největších firem na Vysočině by měl vyrůst nový závod. Uvnitř strojírenského a slévárenského podniku...

Archiváři vystavují poklady rodu, jehož historie sahá do 10. století

Brněnští archiváři a památkáři vydali na světlo několik pokladů z depozitářů věnovaných slavnému severoitalskému rodu...

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Přípravář / rozpočtář - TZB - Jižní Čechy, 40 - 42 000 Kč

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Karlovarský kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Kraj Vysočina
nabízený plat: 40 000 - 42 000 Kč

Najdete na iDNES.cz