Letecké muzeum láká na řez motorem i hyperbarickou komoru pro piloty

  14:06aktualizováno  14:06
K letectví se od počátku pojí sexappeal mužů a žen, kteří se nebáli nasedat do letounů, i když nevěděli, zda se vrátí živí. I proto možná exponáty Leteckého muzea v Koněšíně na Třebíčsku budí neobyčejný zájem.

Přetlaková kyslíková komora, která dokázala udržet zraněného při životě, i když mu nefungoval krevní oběh. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Řadu menších exponátů muzeum nabídlo na výstavě ve starém hangáru vojenského letiště u Náměště nad Oslavou. Prošly jím za jediný den tisíce lidí. A plány provozovatelů muzea na budoucnost areálu bývalé radarové základny u Koněšína, kde nyní muzeum sídlí, jsou velkým lákadlem i do budoucna.

Na náměšťském letišti muzeum vystavilo například řez motorem vrtulníku Mi-8, ve kterém v roce 1977 tragicky zahynula Viera Husáková, druhá žena prezidenta Gustáva Husáka.

„Po havárii a jejím vyšetřování musely být na příkaz Husáka trosky vrtulníku spáleny napalmem, aby tragédii nic nepřipomínalo. Motory ale byly v solidním stavu, tak byly tajně použity k výrobě školní pomůcky. Zachovalé motory se totiž špatně sháněly, většinou jako pomůcky sloužily motory opotřebované,“ vysvětlil provozovatel muzea Zdeněk Svobodník.

Motor z vrtulníku členové muzea získali před třinácti lety od majitele, u kterého byl po desetiletí uschován.

Katapult při nehodě vystřelil pilota skrz střechu hangáru

Podle Svobodníka je exponátem svého druhu i sám starý hangár, který výstavu hostil. „Váže se k němu jiný exponát, který tu také máme: vystřelovací sedačka z bombardéru Su-7. Šlo o letoun, ze kterého nešťastným omylem technik vystřelil sedačku v tomto hangáru skrz střechu. Skončilo to tragicky,“ popsal Svobodník.

Fotogalerie

Vystřelovací sedačky jsou však obecně jednou z chloub leteckého muzea, které vlastní jejich kompletní českou vývojovou řadu.

Život měla zachraňovat hyperbarická přetlaková kyslíková komora, tubusu podobné zařízení, vystavené v hangáru ve vojenské přenosné variantě.

„Dovnitř bylo možné uložit a uzavřít vážně zraněného, třeba pilota s amputovanýma nohama. V komoře mu pod tlakem pouštěli čistý kyslík, který mu prostupoval do celého těla a dokázal tkáně udržet při životě i při nefunkčním oběhu krve až do jeho dopravení do nemocnice,“ řekl Svobodník.

„Tato technologie není sice ani dnes překonaná, ale běžně se nepoužívá,“ upozornil Svobodník.

Do začátku další sezony přivezou exponáty desítky kamionů

Vybavením, o jehož podobě má laik jen stěží představu, je radar letadla. „Vystavili jsme odkrytý radiolokátor z MiG-21. Je funkční, ale k jeho spuštění zde nejsou podmínky, produkuje mikrovlny,“ řekl Svobodník.

Lidé mohli vidět i čtyřmetrovou vrtuli největšího českého dopravního letounu L-610, kokpit prvního tuzemského proudového letadla Aero L-29 a prototyp motoru jeho nástupce Aero L-39, kterých bylo vyrobeno jen pár.

Letecké muzeum vzniklo v roce 2009 v Olomouci, kde však loni dostalo výpověď z prostor. Letos v červnu se začalo stěhovat do areálu někdejší radarové základny u Koněšína. Disponuje největší tuzemskou sbírkou letadel a leteckých exponátů.

Muzeum založil Ctibor Svobodník, který je majitelem části sbírek. K dalším vlastníkům patří například Vojenský historický ústav. V Koněšíně muzeum letos za první dva měsíce provozu navštívilo šest tisíc lidí. „V roce 2017 chceme mít minimálně deset tisíc návštěvníků,“plánuje Zdeněk Svobodník.

Muzejníci do areálu navážejí další letadla a také obrovský depozitář. „Budou to desítky kamionů. Chceme to stihnout do začátku příští sezony, kterou bychom rádi zahájili s dvojnásobkem exponátů a s krytou expozicí,“ plánuje Zdeněk Svobodník.

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

V Jihlavě zemřel muž, který žil nejdéle s transplantovaným srdcem

Rudolf Sekava podstoupil transplantaci srdce na podzim 1984 a byl nejdéle...

Ve věku nedožitých 83 let zemřel v jihlavské nemocnici nejdéle žijící muž s transplantovaným srdcem. Rudolf Sekava v tu...

Sucho mění zvyklosti, města nechávají trávu růst a pěstují luční kvítí

Tak jako vykvetlá tráva na Dolním hřbitově ve Žďáře nad Sázavou, mohou postupně...

Ve městech na Vysočině se začíná čím dál častěji prosazovat nový trend v údržbě zeleně. Radnice reagují na klimatické...

Druhá liga: baráž o postup si zahrají Jihlava a Brno, o sestupu jasno není

Brněnští fotbalisté se radují z výhry nad Třincem a postupu do baráže o první...

Ve druhé fotbalové lize je kolo před koncem jasno o účastnících baráže. O postup mezi elitu budou hrát Jihlava a Brno....

Neústupný farmář soud prohrál, obchvat Havlíčkova Brodu se může stavět

Ilustrační snímek

Zahájení stavby jihovýchodního obchvatu Havlíčkova Brodu už po administrativní stránce nic nebrání. Krajský soud v...

Jedna z největších poutí v Česku začíná, do Žďáru láká obří ruské kolo

„Vždycky se snažíme přivézt něco nového,“ říká majitelka 35 metrů vysokého...

Čtyři stupně, studený vítr, déšť. I přes takové psí počasí světští finišují s přípravou svých atrakcí. Půlka května...

Další z rubriky

Na nové trase hradem Roštejn turisté zažijí pravou loveckou hostinu

Kastelánka hradu Roštejn Kateřina Rozinková má napilno. Veškeré stavební práce...

Další etapa obnovy interiérů a exteriérů loveckého hradu Roštejn u Telče se blíží ke konci. Po loňském zpřístupnění...

Vedení Jihlavy po letech jednalo s majiteli továrny kritizované ekology

Letecký pohled na jihlavský dřevozpracující závod Kronospan.

Jihlavská primátorka Karolína Koubová a náměstek pro životní prostředí Vít Zeman v Salcburku jednali s majitelem...

Cyklista s knírkem. Unikátní pohlednice z Jihlavy už je zřejmě jediná

Německý pozdrav All Heil!, obvyklý na dobových lístcích s cyklistickou...

Zajímavé kousky z období před rokem 1896 až po padesátá léta minulého století - včetně zřejmě nejvzácnějšího, který už...

Najdete na iDNES.cz