Kvůli vrtulníku bude komunitní centrum v Jihlavě o patro nižší

  8:40aktualizováno  8:40
Plánované Komunitní centrum sociálních služeb, které má být vybudováno v areálu jihlavské nemocnice a v sousedství připravovaného domova pro seniory, bude o poznání skromnější, než původní projekt zamýšlel. Z dříve navrhované čtyřpodlažní budovy bude nakonec třípodlažní stavba.

Z původně navrhované čtyřpodlažní budovy komunitního centra bude třípodlažní stavba. | foto: Magistrát města Jihlavy

Budova má být oproti původnímu záměru přibližně o třetinu menší. Nová, přepracovaná studie už je na světě.

„Teď podle ní vysoutěžíme projektovou dokumentaci. Byl bych rád, kdyby se na jaře příštího roku mohlo začít stavět,“ informoval za investora náměstek jihlavského primátora Vratislav Výborný (ČSSD).

Důvody ke změnám v projektu byly dva. „Jeden z nich je ten, že ve směru ke komunitnímu centru vzlétá vrtulník zdravotnické záchranné služby. Proto bylo nutné budovu o jedno patro snížit. Vyjadřoval se k tomu i Úřad pro civilní letectví. Hrozilo, že vrtulník by o budovu mohl škrtat podvozkem,“ vysvětluje důvody Výborný.

Dalším důvodem pro změnu byly podle náměstka také vysoké finanční náklady. „Projektant se poněkud rozmáchl. Cena se vyšplhala až na 75 milionů korun. Teď by se měly náklady vejít do 40 milionů. V novém projektu jsme například snížili počet zasedacích místností,“ poznamenal Výborný.

Zájem má dvacet organizací

V komunitním domě by měly mít své kanceláře, klubovny a společné prostory k setkávání neziskové organizace sdružující lidi s různým tělesným a zdravotním handicapem. Jihlava podporuje řadu těchto organizací příspěvkem na nájem.

„Ty však sídlí různě po městě v často nedůstojných podmínkách, což by se se vznikem nového komunitního domu mělo změnit. Také pro město by to bylo ekonomicky zajímavější než dotování nejrůznějších nájmů,“ zdůvodňoval už před rokem potřebu komunitního centra Vratislav Výborný.

Zájem o využívání těchto prostor má přibližně 20 organizací. Patří mezi ně například Bílý kruh bezpečí, Svaz neslyšících, Liga vozíčkářů nebo také TyfloCentrum Jihlava, zajišťující poradenství a servis pro nevidomé a slabozraké.

„Myšlenka komunitního centra se nám moc líbí. Podmínky, které nám byly ze strany magistrátu nabídnuty, jsou až nadstandardní. Nyní sídlíme v budově Globusu, do jejíž opravy se nyní hodně investovalo. Ale předpokládáme, že právě kvůli tomu bude v příštím roce růst nájem. Už jenom ze strachu o zvyšování nájemného bychom komunitní centrum brali,“ říká Antonín Křoustek, vedoucí poradny Bílého kruhu bezpečí.

Do komunitního centra už se také těší členové městské organizace Senioři ČR. „Jsme teď ve starém domě, kde je velká zima a vydáváme obrovské náklady na vytápění. Do nového se proto vysloveně těšíme. Plánujeme tam přestěhovat i naši knihovnu, která má tři tisíce svazků. Využívat by ji měly všechny organizace, které budou v centru působit,“ plánuje Pavla Radová, předsedkyně městské organizace Senioři ČR.

Komunitní centrum nechá magistrát postavit v areálu jihlavské nemocnice – za heliportem záchranářů. Sousedit bude nejen s nemocnicí, ale i s pečovatelskými domy města. Navazovat bude zároveň na dům pro seniory, který chce v sousedství nechat vybudovat kraj.

Středisko nejen pro seniory

Právě koncentrace těchto budov na jednom místě považuje vedení města za devizu. Vzniknout tak má jakési centrum pro seniory, sociální a zájmové skupiny.

„Lidé budou mít možnost vzájemně se navštěvovat a využívat jednotlivých služeb. Například dům pro seniory má poskytovat i různé wellness procedury,“ podotkl Výborný.

Areál bude disponovat parkovištěm s vyhrazeným místem pro vozíčkáře. Hlavní přístupová cesta povede z ulice Za Prachárnou.

Proti myšlence komunitního centra není ani opoziční zastupitel Vítězslav Schrek (ODS). „Pokud má město vymyšlené, jak bude centrum financované, kdo tam bude fungovat a za jakých podmínek, tak proč ne,“ vyjádřil se.

Nejčtenější

Silničáři: Máme sypat, tak sypeme. D1 na Vysočině osolili jako nikdy dřív

Dálnici D1 u Humpolce zasáhlo ve čtvrtek v poledne husté sněžení a bílá tma.

Lidé tuto dopravní tepnu neznají bez zpomalení, zúžení nebo nehod. Přesně před týdnem Ředitelství silnic a dálnic...

Majiteli auta ukradli ďábelskou značku na přání, totožnou už nedostane

Nissan Juke a registrační značka, kterou kdosi odcizil. Podle policie to byl...

Policisté zaznamenali první případ krádeže registrační značky na přání z vozidla na Vysočině. Majitel Nissanu Juke...

Úkaz Rittich. Český gólman dál ohromuje v NHL. Čím je výjimečný?

Matthew Tkachuk a brankář David Rittich z Calgary po výhře nad Coloradem.

Psal se rok 2015 a extraligový zelenáč David Rittich musel v kabině Mladé Boleslavi poslouchat nevlídná slova od...

Na zavátou Vysočinu nevjíždějte, neprojedete, nabádá policie kamioňáky

Silnice I/38 musela být u Dlouhé Brtnice kvůli silnému větru a sněhu uzavřená....

Na Vysočinu vůbec nevjíždějte, nepřejedete ji. Takový vzkaz posílá policie řidičům kamionů. Na řadě silnic v celém...

Koalice má málo hlasů, tak přizve hlasující experty. Opozice hrozí žalobou

Ilustrační snímek

Až před soudem může skončit rozhodnutí zastupitelů v Pelhřimově. Odhlasovali si totiž, že do výborů přizvou kromě...

Další z rubriky

Čekárny u lékařů se začaly plnit nemocnými, blíží se chřipková epidemie

Rýma, kapesník

Únava, schvácenost, kašel, bolesti svalů a kloubů i vysoká horečka. To jsou známé příznaky chřipkových onemocnění,...

Petrovičtí chtějí za pozemky pro obchvat peníze, rozčílili tím hejtmana

Nový obchvat Příseky by měl podstatně zrychlit cestu mezi Jihlavou a Třebíčí.

Vedení Petrovic na Třebíčsku se rozhodlo, že pokud hodlá kraj vybudovat obchvat Okříšek, který má vést i po...

Místo spolupráce na cyklostezce se Jihlava s Plastikovem soudí o miliony

Cyklostezka by měla vést těsně podél břehu řeky místy, kde je dnes kamenitý...

Vztahy mezi vedením jihlavského magistrátu a firmy Plastikov jsou napjaté. Přitom by bylo pro město dobré, kdyby spolu...

Najdete na iDNES.cz