Primátor Jihlavy Rudolf Chloupek (ČSSD).

Primátor Jihlavy Rudolf Chloupek (ČSSD). | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Rozpočet Jihlavy překročil miliardu. Město je moc drahé, tvrdí opozice

  • 3
Jihlava bude příští rok hospodařit se schodkem skoro 156 milionů korun. Rozpočet schválili jihlavští zastupitelé. Podle kritiků krajskému městu Vysočiny však příliš stoupají náklady na jeho provoz. Jen na platy městských zaměstnanců padne čtvrtina rozpočtu. Odbory mají podle opozice hledat úspory.

Dokument počítá s tím, že město bude v roce 2018 hospodařit s celkovými příjmy 1,007 miliardy korun. To je o jedenáct procent více než letos. Výdaje jsou pak plánovány na 1,163 miliardy. I tato částka je vyšší než v právě končícím roce, konkrétně o 29 procent.

Rozpočet Jihlavy na rok 2018

Příjmy: 1 007,791 Kč (906,780 Kč v roce 2017)

Výdaje: 1 163,54 Kč (901,464 Kč v roce 2017)

Kapitálové výdaje: 133,49 Kč (37,0 Kč v roce 2017)

Schodek rozpočtu: -155,749 Kč (+5,316 Kč v roce 2017)

Pozn.: Částky jsou v milionech korun.

Podle primátora Rudolfa Chloupka (ČSSD) mohou za nárůst výdajů z velké části vysoké investice, které město chystá. Dohromady Jihlava plánuje proinvestovat 283 milionů korun, přitom předpokládá, že se jí podaří získat 150 milionů z evropských fondů.

„Podíl investic je na město naší velikosti nebývalý,“ řekl Chloupek.

Jihlava hodlá v příštím roce postavit například 3,2 kilometru dlouhou cyklostezku do průmyslové zóny v Pávově. Ta má stát zhruba 60 milionů korun. Dalších 20 milionů si vyčlenila na vznik nového odstavného parkoviště u hřbitova.

Investovat chce také do přilehlé křižovatky u čerpací stanice ONO, nových chodníků nebo zastávky MHD v průmyslové zóně.

Platy zaměstnanců města překročí čtvrt miliardy korun

Podle řady opozičních zastupitelů by však město nemělo v době hospodářské konjunktury hospodařit s deficitem.

Zejména se jim nelíbí to, že neustále stoupají výdaje na provoz úřadu. Na platy všech zaměstnanců města včetně například strážníků městské policie má příští rok jít částka zhruba 254 milionů korun.

„Provozní náklady spotřebovávají velkou část rozpočtu,“ nelíbilo se Romanu Peschoutovi (TOP 09).

„Mzdy nám činí téměř čtvrtinu rozpočtu. A když se podíváte na vývoj, je tady jednoznačný nárůst prostředků na platy. Roste počet pracovníků a tento extenzivní rozvoj u magistrátu není vhodný,“ přidal se i komunistický zastupitel Pavel Šlechtický.

Podle Chloupka však za nárůstem mzdových prostředků není zvýšení počtu úředníků. „Od roku 2014 máme nárůst 4,6 pracovníka. A v tom jsou čtyři strážníci městské policie. Mzdové prostředky narostly, ale to je proto, že vláda vydává nařízení o mzdách, kterými se musíme řídit,“ vysvětloval primátor.

Hledejme vnitřní rezervy, shodli se komunisté se zástupci ODS

Podle opozice by však stálo za to, aby se město podívalo, zda nemá v některých oblastech rezervy, které může odstranit. „Jsem pouze zastupitel, proto nevím, jaké má úřad vnitřní rezervy, ale každá organizace je má. A je to pouze na posouzení vedoucích odborů, aby dokázali využívat potenciál magistrátu,“ dodal Šlechtický.

Podobný názor sdílejí také občanští demokraté. „Myslím si, že se na magistrátu najdou odbory, kde by se dalo ušetřit,“ pronesl za ODS Vladimír Hink.

„Je potřeba, aby si náměstci s tajemníkem a svými vedoucími odborů sedli a hledali. Na to však je potřeba, aby město mělo všechny náměstky na plný úvazek,“ doplnil ho stranický kolega Vítězslav Schrek.

Další výhrada, která směrem k rozpočtu zazněla, byla od velkého kritika politického vedení města Miroslava Tomance (Forum Jihlava). Ten by si přál, aby se na sestavování rozpočtu více podílela veřejnost. „Na participativní část bychom momentálně mohli dát tak 100 tisíc korun,“ myslí si Chloupek.