Havíření aspiruje na akci roku. Na tři dny uzavře ulice v centru Jihlavy

  8:49aktualizováno  8:49
Krajské město Vysočiny se chystá na akci, která si činí ambice být největším letošním kulturním počinem v kraji. Třídenní slavnosti Havíření by se mělo od 21. do 23. června přímo v centru Jihlavy zúčastnit několik tisíc návštěvníků. Omezení to ale přinese řidičům.

Havířský průvod v Jihlavě v minulých letech. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

„Letošní Havíření je současně hostitelem mezinárodního setkání havířských měst, takže tradiční průvod bude posílen o více než sedmdesát delegací a přes 600 havířů z řady hornických měst, nepočítaje další návštěvníky,“ uvedla Aneta Hrdličková z kanceláře primátora města.

Hlavní program se bude odehrávat ve Smetanových sadech a ulicích kolem centra města.

Z toho plyne řada dopravních problémů pro řidiče i chodce. „Dopravní omezení potrvá po celý festival, tedy od šesti hodin ráno v pátek 21. června do pravého poledne v neděli 23. června,“ sdělila Hrdličková.

Fotogalerie

Při Havíření budou kolem centra města rozmístěná čtyři pódia. Jedno sice bude stát jako tradičně i na Masarykově náměstí, pořadatelé ale pro tento rok hlavní hudební program přesunuli do stinnějšího areálu Smetanových sadů a na dvůr pivovaru.

„Seniory potěší pódium dechové hudby v parku Gustava Mahlera,“ řekla Hrdličková. Hlavní program zaplní ulici Vrchlického před pivovarem a také celou Tyršovu ulici, kde nebude možné projet ani parkovat.

V Bezručově ulici se bude po celý pátek sestavovat obří loutka

„Obyvatelé Tyršovy ulice budou moci po celou dobu trvání festivalu využívat provizorní kryté parkoviště pod jihlavským zimáčkem,“ uvedl náměstek primátorky Petr Laštovička.

„Letošní Havíření je natolik výjimečná událost, že to pro jednou vydržíme,“ míní řidič Petr Marek.

Dopravní změny v kostce

  • S omezeními musí počítat lidé v Tyršově ulici, kde nepůjde projet ani parkovat od 6 hodin ráno 21. června do poledne 23. června.
  • Omezení provozu čekají v pátek od 21 do 22 hodin a v sobotu od 10 do 11 hodin vrchní Masarykovo náměstí, ulice Matky Boží a Věžní, park u kina Dukla, ulice Jana Masaryka, Dvořákovu a část Vrchlického.
  • V pátek od 12 do 22 hodin bude uzavřena i Bezručova ulice.

Dopravní omezení se budou týkat také ulic, kterými projdou v pátek večer a v sobotu ráno dva havířské průvody. „Procesí by nemělo trvat déle než hodinu, večerní průvod vychází z Masarykova náměstí ve 21 hodin, ranní v deset,“ řekla Hrdličková.

Trasa průvodů vede z náměstí do ulice Matky Boží, Věžní a přes park za kinem Dukla do ulice Jana Masaryka. A zpět kolem Smetanových sadů přes Dvořákovu do Vrchlického ulice a pak na nádvoří pivovaru.

Účastníkům pátečního průvodu s loučemi navíc v polovině cesty požehná obří loutka anděla. „Ta se bude sestavovat od 12 hodin na parkovišti v ulici Bezručova, kde bude čekat až do 21. hodiny. Do té doby se na parkoviště ani do Bezručovy ulice žádné auto nedostane,“ vysvětlila Hrdličková.

Městská hromadná doprava výrazněji omezena nebude

Součástí Havíření je i doprovodný program a občerstvení. „Místa vyhrazená pouze pro parkování prodejců budou u autobusového nádraží,“ upřesnila Hrdličková.

Zákazy stání budou po celou dobu festivalu u vjezdu do čistírny JAS z ulice Jana Masaryka, v ulici Husova naproti střední zdravotnické škole a také v ulici Benešova na straně naproti parku Gustava Mahlera.

Městská hromadná doprava by podle vedení města neměla být výrazně omezena programem Havíření. Součástí slavností je také nedělní ranní pouť havířů ke svatému Jánu. Průvod vyjde v devět hodin ráno z Masarykova náměstí a půjde ke kostelu svatého Jana Křtitele.

U kostela bude po mši celodenní kulturní program. Tento komornější průvod ale nebudou provázet žádná speciální dopravní omezení.

Nejčtenější

Řidič neměl šanci. Dodávku na D1 částečně slisoval pod zádí kamionu

Na dálnici D1 směrem na Prahu před Velkým Meziříčím se srazilo nákladní auto s...

Na dálnici D1 směrem na Prahu před Velkým Meziříčím se srazila dodávka s kamionem. Řidič vozu po převozu do nemocnice...

Na letišti v Havlíčkově Brodě havaroval kluzák. Jeho pilot na místě zemřel

Na letišti v Havlíčkově Brodě havaroval kluzák, jeho pilot nehodu nepřežil....

Na letišti v Havlíčkově Brodě se kolem nedělního poledne zřítilo bezmotorové letadlo. Při jeho pádu utrpěl smrtelná...

Řidič dostal ve vysoké rychlosti na mokru smyk, vůz slisoval pod náklaďák

Na dálnici D1 v noci na úterý havaroval dvaačtyřicetiletý řidič osobního...

Velmi rychlá jízda na mokré vozovce se v noci na úterý stala osudnou řidiči osobního vozu BMW 540. Na dálnici D1 před...

Kouč Říha: Mrzí mě, že někteří mladí se ani neomluvili

Trénink během přípravného kempu adeptů české hokejové reprezentace v Jihlavě....

V minulé sezoně sázel na jádro zkušených, se kterými obrážel turnaje Euro Hockey Tour. A nebál se kritizovat mladé i...

Mladý řidič zabil chodce a ujel, našli ho s alkoholem v těle

U železničního tunelu v Hloubětíně zemřel po partnerské potyčce pobodaný muž...

Policisté ze Žďáru nad Sázavou řeší tragickou dopravní nehodu, při které v neděli nad ránem zemřel chodec po srážce s...

Další z rubriky

D1 bude v noci u Velkého Meziříčí kvůli opravě nadjezdu zavřená

Nehoda několika nákladních aut a dodávek se stala na 139,5. kilometru dálnice...

Ředitelství silnic a dálnic uzavře obousměrně o půlnoci na neděli dálnici D1 u Velkého Meziříčí. Důvodem je...

V boji s trávou teď na Žďársku pomáhá poloparazit kokrhel luštinec

Žlutě kvetoucí kokrhel luštinec byl nasazen jako silný protivník na louky...

Na louky zarůstající bujnou trávou na úkor pestrobarevných kvetoucích rostlin, jež by lákaly motýly a další hmyzí...

Jednoduchý jazyk a více ilustrací. Spisovatel poslechl nejmenší čtenáře

Kapříka Matlíka, hrdinu čtyř dílů oblíbené dětské knížky, dvaatřicetiletý...

Kapřík Metlík, hrdina čtyř dílů oblíbené dětské knížky, která si získala srdce už tisíců čtenářů, se vypraví i za moře....

VIDEO: Vyzkoušejte recept na tvarohové Míša řezy
VIDEO: Vyzkoušejte recept na tvarohové Míša řezy

Ideální letní dezert? Za naší redakci to jsou rozhodně míša řezy! A tak jsme si je upekli... a dokonce ve formě dortu a la míša řezy. Inspirujte se, úspěch u rodiny i přátel je zaručený.

Najdete na iDNES.cz