Příslušník StB se marně snažil překazit natáčení filmu Císařův pekař

  11:02aktualizováno  11:02
V zájmu dělnické třídy není vhodné, aby film Císařův pekař - Pekařův císař s Janem Werichem vznikl. Jeho ideová hodnota je podle soudruhů odborníků nepatrná. Film za 35 milionů korun je zbytečné plýtvání. To tvrdil v roce 1950 příslušník StB Jiří Silný, jehož příběh sepsal jihlavský autor Martin Herzán.

Nataša Gollová a Jan Werich na snímku z filmu Císařův pekař | foto: archiv TV Prima

Jiří Silný byl příslušníkem Státní bezpečnosti, který tehdy působil na Barrandově. Martin Herzán o něm píše ve své nové knize Státní bezpečnost na dvoře Rudolfa II. Popisuje v ní, jak StB pozorně sledovala vznik veselohry o golemovi.

Bezpečnost nasadila Jiřího Silného do své filmové sekce v září roku 1950. Tehdy mu bylo 28 let a měl za sebou těžkou nehodu, při níž se dva roky předtím vážně poranil. S motocyklem Zündapp čelně narazil do nákladního mercedesu.

Když se zotavil, poslali ho nadřízení mezi filmaře. Bylo to pro něj nové prostředí. Na Barrandově se moc nevyznal. „A stal se přesto ústřední postavou StB, kvůli které málem nesměl být dokončen film Císařův pekař - Pekařův císař,“ popisuje Martin Herzán.

Od politického tajemníka barrandovských ateliérů se příslušník StB Silný nejprve dozvěděl, že někteří pracovníci studia kritizují připravovaný film s Janem Werichem v hlavní roli. Jeden z nich třeba upozorňoval na to, že snímek vzniká v protikomunistické atmosféře.

Werich natáčel svou dceru na drahý barevný film, upozornil

Tentýž člověk z filmového štábu podle Silného zprávy upozornil, že při jedné zkoušce si Jan Werich nechal natáčet svoji dceru. A to tehdy vzácným barevným filmovým materiálem.

Fotogalerie

StB zaznamenala i názor tohoto člověka, že film mohl být černobílý a tím pádem levnější. A že barevný materiál se mohl ušetřit na jiné historické filmy.

Někteří lidé ale před Silným mluvili, aniž věděli, že před nimi stojí příslušník StB. A ten se chtěl v novém prostředí blýsknout svojí aktivitou.

Silný však ve filmařském světě nevydržel v této pozici dlouho. Jeho nadřízení nebyli spokojení s jeho působením. Sesbíraná kritika na veselohru s Werichem, kterou předložil, neměla odborný základ. Navíc jeho zprávy na šéfy StB působily zmatečným dojmem.

Lékaře, který mu zachránil život, se Silný zastal. Dostal vyhazov

Nakonec byl Silný propuštěn ze Státní bezpečnosti ještě před premiérou Císařova pekaře. „Důvodem bylo, že vyzradil služební tajemství a metody práce StB. Kromě propuštění byl potrestán ještě dvaceti dny vězení. Pro objektivnost musíme ocenit, že pomohl člověku, kterého pronásledovala StB,“ upozornil Martin Herzán. Tím člověkem byl lékař, který Silného léčil po jeho vážné motocyklové nehodě.

Stali se z nich přátelé, Silný mu vděčil za svůj život. Lékař si ale všiml, že ho začala sledovat a odposlouchávat StB. A požádal Silného, aby zjistil u kolegů, proč se na něj zaměřili. Dozvěděl se, že ho bezpečnost považuje za nepřátelský živel a shání důkazy pro jeho zatčení.

Po Silném jeho kolegové chtěli, aby dál markýroval přátelství s lékařem a sesbíral na něj kompromitující materiály. Silný ale neuposlechl. Doktora se zastal a hned ho na vše upozornil. Okamžitě následoval vyhazov ze Státní bezpečnosti.

Nakonec se Jiří Silný po letech vrátil i na Barrandov jako civilní zaměstnanec. Pracoval tam jako hlavní osvětlovač. Od svého bývalého zaměstnavatele, Státní bezpečnosti, k tomu dostal doporučující posudek. Byl tam až do důchodu. Zemřel v roce 1998 v nedožitých šestasedmdesáti letech.

Autor:

Nejčtenější

Mladík usnul na poli s hrachem, sekačka ho připravila o části nohou

Při tragické nehodě na Přerovsku zemřeli dva lidé (7. června 2019).

Mnohočetná zranění utrpěl čtyřiadvacetiletý mladík, který v úterý odpoledne usnul na poli u Brtnice na Jihlavsku....

Dálnici D1 u Velkého Meziříčí už od rána oboustranně blokují kolony

Kvůli zprovoznění části dálnice D1 a zakreslení vodorovného značení na 45....

Dálnici D1 na Vysočině u Velkého Meziříčí v pondělí od rána oboustranně zablokovaly kolony, auta v nich střídavě stojí...

Nehoda tří aut zablokovala provoz na dálnici D1 ve směru na Brno

Na dálnici D1 na 139. kilometru se srazila dvě nákladní a jedno osobní auto....

Provoz na dálnici D1 ve směru na Brno ráno zkomplikovala nehoda na 139. kilometru. Za místem střetu se tvořila dlouhá...

Ženu z Pelhřimova po vážné nemoci hledala policie, vypátrala ji v Praze

Policie a hasiči zasahovali před budovou Bezpečnostní informační služby kvůli...

Policie z Vysočiny pátrala po třiatřicetileté ženě z Pelhřimova, která je po vážné nemoci. Kolem pondělní desáté hodiny...

VIDEO: Motorkář prchal i šedesátkou za náklaďákem, pak se vzdal s omluvou

Motorkář se chvíli snažil ujet policii, nakonec to ale vzdal

Kolem služebního auta policistů na Jihlavsku se v úterý dopoledne prohnal devatenáctiletý řidič na motocyklu Kawasaki....

Další z rubriky

Opravy starých traktorů zaberou i rok, výsledky sklízely obdiv na přehlídce

Setkání historických traktorů ve Škrdlovicích na Žďársku se letos konalo už...

Ochota obětovat koníčku čas i peníze, mít podporu blízkých a obrovské nadšení. To vše musí mít nadšenci zabývající se...

Jedno cvičení střídá druhé, armáda připravuje skromnější Ample Strike

Na akci Ample Strike je nasazována špičková technika řady armád. Na snímku z...

Sotva jedno mezinárodní vojenské cvičení na Vysočině skončilo, tak 22. základna vrtulníkového letectva u Náměště nad...

Schůzka na oslavě šéfa vodohospodářské firmy dělí jihlavskou koalici

Náměstka primátora Jihlavy Jaromíra Kalinu (vpravo) zpráva o zrušení trestního...

Krize v čele jihlavské radnice nabírá na síle. Zástupci koaličních stran se obviňují ze lži a přestávají si důvěřovat....

Advantage Consulting, s.r.o.
JUNIOR EXPORT MANAGER

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 35 000 - 60 000 Kč

Najdete na iDNES.cz