Úterý 21. ledna 2020, svátek má Běla
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 21. ledna 2020 Běla

Kritizované odbočovací pruhy z průtahu Brodem zmizí, brzdily dopravu

  9:14aktualizováno  9:14
Z havlíčkobrodské Lidické ulice zmizí provizorní žluté odbočovací pruhy k novému hobbymarketu. Provoz se ve spodní části výpadovky na Jihlavu vrátí do původní podoby. Podle policie se kritizovaná úprava ukázala jako nevhodná a požaduje její odstranění. K tomu dojde během pár dní.

Žlutě vyznačené přechodné vodorovné dopravní značení v Lidické ulici rozezlilo havlíčkobrodskou radnici i řidiče. Kvůli odbočení k novému hobbymarketu se zkrátil čtyřproudový úsek před světelnou křižovatkou. Vznikají tu kolony a přibývá řidičů, kteří novou úpravu nechtějí respektovat. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Když se na počátku března nový dopravní režim ve spodní části Lidické ulice zaváděl, mnoho řidičů to kritizovalo. Nesouhlas vyjádřilo i vedení města. Policie slíbila, že úpravu do konce června posoudí. Nakonec k rozhodnutí stačily necelé dva měsíce.

„Nové přechodné dopravní značení má negativní vliv na plynulost dopravy ve směru od Jihlavy. Zejména ve špičkách dochází ke vzdutí dopravy před světelnou křižovatkou, a tím ke vzniku dlouhých kolon,“ uvedla policejní mluvčí Dana Čírtková.

„Je zřejmé, že vytvoření odbočovacího pruhu pro odbočení vlevo k obchodnímu domu, s čímž nutně souviselo zkrácení levého řadicího jízdního pruhu před světelnou křižovatkou ve směru od Jihlavy, má negativní dopad a může způsobovat problémy v dopravě,“ dodala.

Značení má být podle požadavku policie odstraněno neprodleně, nejpozději do 4. května. „Kdy přesně k tomu dojde, zatím nevíme. Protože se ale o kus dál vozovka opravuje, termín dokončení byl nastaven rovněž na 4. května a jako poslední se bude dodělávat vodorovné značení, předpokládám, že k tomu dojde současně,“ konstatoval vedoucí městského odboru dopravy Martin Stehno.

„Dalo by se o tom uvažovat, kdyby byl obchvat nebo mýtné“

Úprava režimu se od počátku nelíbila řidičům, ani vedení města. „V tomto případě zvítězil zdravý selský rozum. Žlutý odbočovací pruh opravdu nebyl ten nejlepší nápad,“ oznámila na sociálních sítích mluvčí radnice Alena Doležalová.

Fotogalerie

Podle místostarosty Libora Honzárka zodpovědného za oblast dopravy by podobná úprava měla smysl pouze v případě, kdyby po Lidické ulici nejezdilo tolik kamionů.

„Pokud by byl hotový obchvat či zavedeno mýtné na silnicích prvních tříd, jak požadujeme, a nejezdily by nám přes město tisíce kamionů denně, dalo by se o odbočovacím pruhu uvažovat. V současné chvíli ale nikoliv,“ pravil.

Zřízením odbočovacího pruhu k novému hobbymarketu se původně čtyřproudá komunikace do dvou pruhů zúžila o desítky metrů dříve. Při příjezdu od Jihlavy se kvůli tomu prodlužovala kolona před světelnou křižovatkou u Slunce. Mnoho řidičů proto přejíždělo dvojitou plnou čáru, aby nemuseli stát v řadě kamionů. A naopak ve směru na Jihlavu se dva jízdní pruhy rychleji za křižovatkou spojovaly v jeden.

Sociální sítě zavalila vlna kritiky ze strany řidičů

Podle Honzárka se provizorní úpravou snížil komfort průjezdu světelnou křižovatkou. „Ta je na samé hraně své kapacity. Dlouho trvalo, než jsme prosadili její rozšíření. A pak někdo vyprojektuje a schválí něco, co průjezdnost znovu sníží,“ nechápal na počátku března, když byla změna zavedena.

Sociální sítě v té době okamžitě zavalila i nekončící vlna kritiky od mnoha desítek řidičů. „To se úplně nepovedlo, zkomplikuje to plynulost v obou směrech,“ tvrdil Ondřej Rázl, který Lidickou ulicí jezdí pravidelně do práce. „Na ŘSD a kraji se asi někdo trošku pomátl, schválit takovéto řešení vjezdu ze silnice I. třídy,“ nechápal další z řidičů Martin Sedlák.

„Nechápu, jak tohle mohli dovolit. Byl tam strašný problém vybudovat přechod pro chodce a tohle nikomu z úředníků nevadí,“ divila se Gábina Procházková-Lebedová. „Opět zvítězil dobrý nápad nad zdravým rozumem. Vítejte v Kocourkově,“ přidal se tehdy i Stanislav Novotný.

Umožněno bude pouze původně plánované odbočení doprava

Vytyčení odbočovacího pruhu k hobbymarketu povolil krajský úřad. Učinil tak na žádost firmy Industrial Buildings HB, která stavbu obchodu zajišťovala. Povolení bylo podle krajské mluvčí Jitky Svatošové vydáno i na základě dočasných kladných stanovisek policie a Ředitelství silnic a dálnic.

Po odstranění provizorních odbočovacích pruhů budou muset zákazníci, zaměstnanci i zásobovatelé hobbymarketu dodržovat původně zamýšlený režim. V místě bude povoleno pouze takzvané pravé odbočení. K obchodu se tak dostanou jen ve směru od Jihlavy, na hlavní silnici budou moci odbočit jen vpravo ve směru na centrum.

Nové dopravní napojení hobbymarketu krátce po zprovoznění:

  • Nejčtenější

PROGRAM: Přehled závodů biatlonové sezony 2019/2020

V sobotu 30. listopadu startuje ve švédském Östersundu biatlonová sezona 2019/2020 a o čtyři měsíce později v norském...

Po srážce u Jihlavy zemřel řidič, silnice na Brod byla sedm hodin zavřená

Vážná dopravní nehoda ráno uzavřela hlavní silniční tah mezi Jihlavou a Havlíčkovým Brodem. U Antonínova Dolu se...

Zastřelením chovné fenky spáchal myslivec jen přestupek. Majitelka žádá soud

Policie na Vysočině ukončila vyšetřování případu, při němž myslivec zastřelil fenu chovného psa přímo před očima její...

Děti se s učitelkami loučí ráno, v jihlavské školce se saunou nocují

Od loňského září je v Jihlavě v provozu mateřská škola, kde mohou děti strávit noc. Režim jedné ze tříd je nastaven...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nabídku dopingu jsem kdysi dostala a odmítla, řekla Neumannová v Rozstřelu

Během příštího víkendu (18. - 19. ledna) se do Nového Města na Moravě sjede to nejlepší, co aktuální svět běžeckého...

Premium

Proč vyhraje vodík. Vynálezce Tůma má o budoucnosti automobilů jasno

Už před dvaceti lety se projel vodíkovým autem, kterým chtějí Japonci na letošní olympiádě v Tokiu propagovat...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

Přivřela oči a doufala v polibek. Manžel ji místo toho shodil ze srázu

Ležela vedle něj a pravidelně oddychovala. Odtáhl se od ní, co mu jen postel dovolila, a otočil se zády. Musí to udělat...

  • Další z rubriky

Z dálnice na památku. Telčský zámek opraví Geosan, může začít už v únoru

Pokud vše půjde dobře, už začátkem února by mohly být zahájeny dlouho očekávané stavební práce na obnově státního zámku...

Bez deštníku nebo s ním. Tichánková a Skopeček spolu prošli jeviště i život

Věra Tichánková se s Janem Skopečkem, svým hereckým kolegou a budoucím manželem, seznámila v jihlavském divadle. „Bylo...

Kvůli nákaze se budou ptáci sčítat i v okolí Štěpánova, další úhyn nepřibyl

Výskyt ptačí chřipky v jednom z domácích chovů ve Štěpánově nad Svratkou na Žďársku se dotkne i okolních obcí....

Ve Štěpánově na Žďársku kvůli ptačí chřipce evidují drůbež i papoušky

O tom, jak strávit nedělní dopoledne, měli manželé Kubíkovi ze Štěpánova nad Svratkou jiné představy. Místo výletu,...

ROZHOVOR: Rozvod si můžete zjednodušit s pomocí mediátorky
ROZHOVOR: Rozvod si můžete zjednodušit s pomocí mediátorky

V současné době se zdá, že udržet si manželský vztah, je stále těžší. Pokud je rozvod nevyhnutelný, pomoci může mediace. Tou se zabývá Mgr. Eva Vaňková, která působí jako rozvodová mediátorka a advokátka.

Najdete na iDNES.cz