Pondělí 6. února 2023, svátek má Vanda
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 6. února 2023 Vanda

Na průtahu Brodem úřady povolily odbočení k obchodu, město i řidiči zuří

  13:02
Na výpadovce z Havlíčkova Brodu k Jihlavě v Lidické ulici se objevilo nové vodorovné dopravní značení. Vznikl zde odbočovací pruh k novému hobbymarketu, který otevře v sobotu. Toto řešení kritizují nejen řidiči, ale i vedení města.

„Že tam došlo ke změně, jsme zjistili v minulém týdnu na základě nespokojených a rozezlených řidičů, kteří volají na městský úřad. Do této chvíle to bylo už několik desítek telefonátů,“ říká havlíčkobrodský místostarosta odpovědný za oblast dopravy Libor Honzárek.

Aby si sám ověřil, kvůli čemu se tolik lidí ozývá, zašel se na místo podívat. „Obavy, které jsem měl, se nerozptýlily. Právě naopak,“ podotkl.

Lidickou ulicí prochází hlavní průtah městem, silnice od Kolína na Jihlavu. Až k odbočce ke garážím měla směrem na Jihlavu dva pruhy. A rovněž dva pruhy byly ve směru na Kolín od nově vybudovaného hobbymarketu.

Před několika dny však došlo k úpravě. K velké prodejně pro kutily vznikl odbočovací pruh od centra, který podstatně zkrátil jak úsek se dvěma jízdními pruhy na Jihlavu, tak i rozšíření na dva jízdní pruhy před světelnou křižovatkou v opačném směru.

„Došlo tím ke snížení komfortu průjezdu světelnou křižovatkou. Ta je na samé hraně své kapacity. Dlouho trvalo, než jsme prosadili její rozšíření. A pak někdo vyprojektuje a schválí něco, co průjezdnost znovu sníží,“ nechápe Honzárek.

Zda se novinka osvědčila, experti vyhodnotí do konce pololetí

Ačkoli nespokojení řidiči volají na radnici, ta je v tom nevinně. Úpravu navrhl policejní dopravní inženýr ve spolupráci s majitelem komunikace, jímž je Ředitelství silnic a dálnic, schválil ji pak krajský úřad.

Odbočovací pruh vznikl i přesto, že policie původně navrhovala umožnění pouze pravého odbočení - tedy k hobbymarketu od Jihlavy a od hobbymarketu na Kolín.

„Při vyhodnocování alternativ se nakonec dopravní inženýr přiklonil k řešení s využitím odbočovacího pruhu, který je v režimu přechodného značení. Po několika týdnech provoz vyhodnotí a poté se teprve rozhodne, zda v místě tento odbočovací pruh zůstane natrvalo,“ konstatovala mluvčí policie Dana Čírtková.

Podle krajské mluvčí Jitky Svatošové bylo zřízení odbočovacího pruhu povoleno na základě kladných stanovisek policie a ŘSD. Úpravu navrhovala firma Industrial Buildings HB, za níž stojí brodský developer Pavel Svoboda. Ten v minulosti nechal připravit stavební pozemky ve Šmolovech nebo pro nově vznikající sídliště Sázavské terasy mezi Ledečskou ulicí a řekou.

Zřízení odbočovacího pruhu kraj povolil pouze dočasně, nejdéle do 30. června letošního roku.

„Jestliže tento dočasný stav v Lidické ulici začne způsobovat problémy v dopravě, může dojít k navrácení dopravního značení do původního stavu. Pokud se dočasný stav osvědčí a bude kladně vyhodnocen, stanou se úpravy trvalými,“ vzkázala Svatošová.

Řidiči mají jasno. Mluví o Kocourkově i pomatení autorů změny

Řidiči však mají jasno. Ti o úpravě horečně diskutují na Facebooku a mezi mnoha desítkami příspěvků se nenašel jediný, který by projektanta a úřady za toto řešení pochválil.

Obávají se hlavně toho, zda se řidiči jedoucí na Jihlavu stihnou těsně za světelnou křižovatkou včas zařadit ze dvou průběžných pruhů do jednoho. A také kolon ve špičkách, které se při kratších dvou pruzích budou tvořit na příjezdu od Jihlavy.

„To se úplně nepovedlo, zkomplikuje to plynulost v obou směrech,“ tvrdí Ondřej Rázl, který Lidickou ulicí jezdí pravidelně do práce.

„Na ŘSD a kraji se asi někdo trošku pomátl, schválit takovéto řešení vjezdu ze silnice první třídy,“ nechápe další z řidičů Martin Sedlák.

„Nechápu, jak tohle mohli dovolit. Byl tam strašný problém vybudovat přechod pro chodce, a tohle nikomu z úředníků nevadí,“ diví se Gábina Procházková-Lebedová.

„Opět zvítězil dobrý nápad nad zdravým rozumem. Vítejte v Kocourkově,“ přidává se Stanislav Novotný.

Totožná situace může nastat i u centrálního parkoviště

„Jel jsem do města a spořádaně čekal na místě, kde se odbočuje. Kolem mě prosvištěly dva kamiony v protisměrném odbočovacím žlutém pruhu, protože v dáli naskočila zelená. Na chodníku stál a situaci sledoval dopravní inženýr. Tak uvidíme, jaké podá hlášení svým nadřízeným a krajskému odboru dopravy,“ rýpl si i bývalý místostarosta Čeněk Jůzl.

Pro vedení města je toto řešení odbočení k hobbymarketu o to překvapivější, že společně s policií momentálně řeší něco podobného o půl kilometru dál. Hned za mostem přes Sázavu - na takzvaném cirkusplace už v Masarykově ulici - chce vybudovat centrální parkoviště. Na něj by se odbočovalo rovněž z hlavního průtahu městem.

„Ale počítali jsme vždy pouze s pravým odbočením - tedy na parkoviště od Kolína a z parkoviště na Jihlavu. Ani ve snu nás nenapadlo uvažovat o levém odbočení. Proto jsem zvědav, jak se k tomu policie postaví. Jde o totožnou situaci,“ poznamenal Libor Honzárek.

Policie závěry v tomto případě dosud nemá. A podle Dany Čírtkové je zatím není možné předjímat. „Tato věc je stále v řešení. Není ale vyloučeno, že se i zde vyjádříme k odbočovacímu pruhu kladně,“ odpověděla.

Druhé kolo  vyhrál a novým prezidentem České republiky se stane Petr Pavel, porazil Andreje Babiše

Nově zvolený prezident složí slib do rukou předsedy Senátu na Hradě 9. března

  • Nejčtenější

Mléko se prodává za čtyřnásobek naší ceny, stěžovala si farmářka premiérovi

Sníží se ceny potravin na pultech obchodů? Kdo za ně může? Jsou to zemědělci, potravináři nebo obchodníci? Odpovědi na...

Po 1. oddělení přišly Vraždy na dvojce. Policista ze Smíchova je psal do diáře

Právě dnes vyšla další kniha kriminálních příběhů založených na reálných případech. Sepsal ji Ondřej Fanta, v současné...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sníh komplikuje dopravu napříč Českem, na Jihlavsku se čelně střetly kamiony

Sněžení, vítr a sněhové jazyky během pondělní noci a rána zkomplikovaly dopravní situaci v Česku. Hasiči od půlnoci...

Anonym oznámil uložení bomby ve vlacích, na brněnském nádraží a poště

Policie na jihu Moravy i v dalších krajích se dnes dopoledne zabývala anonymními oznámeními o uložení bomby na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Když doma měli všichni to samé... Výstava ukáže hračky ze 70. a 80. let

Stavebnice, hry, skládačky, auta, postavičky, panenky a mnohé další hračky potěší návštěvníky všech věkových kategorií....

Kriminalista Karel Tichý: Jestli se Radovan Krejčíř vrátí, budu první mrtvý

Premium Podle Karla Tichého už dříve Radovan Krejčíř vyslal signál, že chce zpátky do Česka. A byl za to ochotný vysvětlit...

Trable s láskou v posteli. Když chce jeden z partnerů víc než ten druhý

Premium „Ty už mě nemiluješ! Vůbec tě nevzrušuju!“ protne noční ticho výčitka ostrá jako břitva a následuje vzlykot, nad nímž...

Závislost na alkoholu? Při odvykání můžete vidět bílé myši, vysvětluje odbornice

Premium Dvě skleničky vína ještě neznamenají závislost na alkoholu. „Aby člověk mohl být označen za závislého, musí splnit...

Postavte oba bloky Dukovan najednou, žádá Třebíčsko. Ministr to nevyloučil

Jednání o stavbě nových bloků dukovanské jaderné elektrárny nabírají na obrátkách. Zástupci sdružení Energetické...

Povodí vrací řeku Svratku na Žďársku do minulosti, nechá ji opět meandrovat

Koryto řeky Svratky mezi Herálcem a Svratkou na Žďársku se částečně vrací do minulosti. Státní podnik Povodí Moravy...

Klokanům horským se v Jihlavě daří, hned tři samice mají ve vacích mláďata

První v Jihlavě narozená mláďata klokanů horských mohou v těchto dnech s trochou štěstí zahlédnout pozorní návštěvníci...

Z ciferníku na jihlavské radnici je umělecké dílo, visí na chodbě úřadu

Mohutný plechový hodinový ciferník z věže jihlavské radnice, který odborná firma loni nahradila původním číselníkem,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Prosázel a propil 7 milionů korun. Prodal jsem i Českého lva, říká Vondráček

Televizní reportér, novinář a režisér David Vondráček (59) prohrál za celý svůj život v hazardu sedm milionů korun....

Žena vypadá jako holčička, lidé zaměňují jejího manžela za tatínka

Třicetiletá Carolyn Fulltzová z USA už je trojnásobnou maminkou, ale stále vypadá jako malá holka. Její o tři roky...

Každý má nějakou erotickou slabůstku či fetiš. Které patří mezi nejčastější?

Mít v sexuálních hrátkách nějakou více či méně podivnou „úchylku“, která nám dělá dobře, rozhodně není hřích. Je to...

A TOTO VÍTE? K čemu je ten tlustý válec na hlavních moderních tanků

Seriál I na tanku lze identifikovat věci, které mohou u někoho vzbudit otazníky. Například tlustší válec na hlavni kanonu....

Zemřela zpěvačka Naďa Urbánková. Proslavila se hity Závidím či Drahý můj

Ve věku 83 let zemřela v pátek zpěvačka a herečka Naďa Urbánková, držitelka pěti Zlatých slavíků, interpretka hitů...