Na průtahu Brodem úřady povolily odbočení k obchodu, město i řidiči zuří

  13:02aktualizováno  13:02
Na výpadovce z Havlíčkova Brodu k Jihlavě v Lidické ulici se objevilo nové vodorovné dopravní značení. Vznikl zde odbočovací pruh k novému hobbymarketu, který otevře v sobotu. Toto řešení kritizují nejen řidiči, ale i vedení města.

„Že tam došlo ke změně, jsme zjistili v minulém týdnu na základě nespokojených a rozezlených řidičů, kteří volají na městský úřad. Do této chvíle to bylo už několik desítek telefonátů,“ říká havlíčkobrodský místostarosta odpovědný za oblast dopravy Libor Honzárek.

Aby si sám ověřil, kvůli čemu se tolik lidí ozývá, zašel se na místo podívat. „Obavy, které jsem měl, se nerozptýlily. Právě naopak,“ podotkl.

Lidickou ulicí prochází hlavní průtah městem, silnice od Kolína na Jihlavu. Až k odbočce ke garážím měla směrem na Jihlavu dva pruhy. A rovněž dva pruhy byly ve směru na Kolín od nově vybudovaného hobbymarketu.

Před několika dny však došlo k úpravě. K velké prodejně pro kutily vznikl odbočovací pruh od centra, který podstatně zkrátil jak úsek se dvěma jízdními pruhy na Jihlavu, tak i rozšíření na dva jízdní pruhy před světelnou křižovatkou v opačném směru.

„Došlo tím ke snížení komfortu průjezdu světelnou křižovatkou. Ta je na samé hraně své kapacity. Dlouho trvalo, než jsme prosadili její rozšíření. A pak někdo vyprojektuje a schválí něco, co průjezdnost znovu sníží,“ nechápe Honzárek.

Zda se novinka osvědčila, experti vyhodnotí do konce pololetí

Ačkoli nespokojení řidiči volají na radnici, ta je v tom nevinně. Úpravu navrhl policejní dopravní inženýr ve spolupráci s majitelem komunikace, jímž je Ředitelství silnic a dálnic, schválil ji pak krajský úřad.

Odbočovací pruh vznikl i přesto, že policie původně navrhovala umožnění pouze pravého odbočení - tedy k hobbymarketu od Jihlavy a od hobbymarketu na Kolín.

Fotogalerie

„Při vyhodnocování alternativ se nakonec dopravní inženýr přiklonil k řešení s využitím odbočovacího pruhu, který je v režimu přechodného značení. Po několika týdnech provoz vyhodnotí a poté se teprve rozhodne, zda v místě tento odbočovací pruh zůstane natrvalo,“ konstatovala mluvčí policie Dana Čírtková.

Podle krajské mluvčí Jitky Svatošové bylo zřízení odbočovacího pruhu povoleno na základě kladných stanovisek policie a ŘSD. Úpravu navrhovala firma Industrial Buildings HB, za níž stojí brodský developer Pavel Svoboda. Ten v minulosti nechal připravit stavební pozemky ve Šmolovech nebo pro nově vznikající sídliště Sázavské terasy mezi Ledečskou ulicí a řekou.

Zřízení odbočovacího pruhu kraj povolil pouze dočasně, nejdéle do 30. června letošního roku.

„Jestliže tento dočasný stav v Lidické ulici začne způsobovat problémy v dopravě, může dojít k navrácení dopravního značení do původního stavu. Pokud se dočasný stav osvědčí a bude kladně vyhodnocen, stanou se úpravy trvalými,“ vzkázala Svatošová.

Řidiči mají jasno. Mluví o Kocourkově i pomatení autorů změny

Řidiči však mají jasno. Ti o úpravě horečně diskutují na Facebooku a mezi mnoha desítkami příspěvků se nenašel jediný, který by projektanta a úřady za toto řešení pochválil.

Obávají se hlavně toho, zda se řidiči jedoucí na Jihlavu stihnou těsně za světelnou křižovatkou včas zařadit ze dvou průběžných pruhů do jednoho. A také kolon ve špičkách, které se při kratších dvou pruzích budou tvořit na příjezdu od Jihlavy.

„To se úplně nepovedlo, zkomplikuje to plynulost v obou směrech,“ tvrdí Ondřej Rázl, který Lidickou ulicí jezdí pravidelně do práce.

„Na ŘSD a kraji se asi někdo trošku pomátl, schválit takovéto řešení vjezdu ze silnice první třídy,“ nechápe další z řidičů Martin Sedlák.

„Nechápu, jak tohle mohli dovolit. Byl tam strašný problém vybudovat přechod pro chodce, a tohle nikomu z úředníků nevadí,“ diví se Gábina Procházková-Lebedová.

„Opět zvítězil dobrý nápad nad zdravým rozumem. Vítejte v Kocourkově,“ přidává se Stanislav Novotný.

Totožná situace může nastat i u centrálního parkoviště

„Jel jsem do města a spořádaně čekal na místě, kde se odbočuje. Kolem mě prosvištěly dva kamiony v protisměrném odbočovacím žlutém pruhu, protože v dáli naskočila zelená. Na chodníku stál a situaci sledoval dopravní inženýr. Tak uvidíme, jaké podá hlášení svým nadřízeným a krajskému odboru dopravy,“ rýpl si i bývalý místostarosta Čeněk Jůzl.

Pro vedení města je toto řešení odbočení k hobbymarketu o to překvapivější, že společně s policií momentálně řeší něco podobného o půl kilometru dál. Hned za mostem přes Sázavu - na takzvaném cirkusplace už v Masarykově ulici - chce vybudovat centrální parkoviště. Na něj by se odbočovalo rovněž z hlavního průtahu městem.

„Ale počítali jsme vždy pouze s pravým odbočením - tedy na parkoviště od Kolína a z parkoviště na Jihlavu. Ani ve snu nás nenapadlo uvažovat o levém odbočení. Proto jsem zvědav, jak se k tomu policie postaví. Jde o totožnou situaci,“ poznamenal Libor Honzárek.

Policie závěry v tomto případě dosud nemá. A podle Dany Čírtkové je zatím není možné předjímat. „Tato věc je stále v řešení. Není ale vyloučeno, že se i zde vyjádříme k odbočovacímu pruhu kladně,“ odpověděla.

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Autoškoly končí s výukou jízdy na motorkách, stala se pro ně rizikem

Žák po zvládnutí techniky jízdy na cvičišti jezdí v provozu sám. Instruktor na...

Získat řidičský průkaz na motocykl je v poslední době výrazně složitější a dražší. Některé autoškoly už dokonce tuto...

Po poruše tahače blokovali D1 odpočívající řidiči, kolona měla 30 kilometrů

Porucha kamionu ucpala dálnici D1 ve směru na Brno.

Porouchaný kamion ráno blokoval dálnici D1 v zúžení na 141. kilometru u Velkého Meziříčí ve směru na Brno. Jeden pruh...

Druhá liga: baráž o postup si zahrají Jihlava a Brno, o sestupu jasno není

Brněnští fotbalisté se radují z výhry nad Třincem a postupu do baráže o první...

Ve druhé fotbalové lize je kolo před koncem jasno o účastnících baráže. O postup mezi elitu budou hrát Jihlava a Brno....

Neústupný farmář soud prohrál, obchvat Havlíčkova Brodu se může stavět

Ilustrační snímek

Zahájení stavby jihovýchodního obchvatu Havlíčkova Brodu už po administrativní stránce nic nebrání. Krajský soud v...

Těžké stroje lesníků poničily zbytky středověkého hornického náhonu

Vedoucí archeologického oddělení Muzea Vysočiny David Zimola u Rantířova, na...

Důsledkem kůrovcové kalamity nejsou jen zdecimované smrkové porosty, ale také zničená středověká technická památka u...

Další z rubriky

Brodští parkouristé mají sen, chtějí zbudovat první halu na Vysočině

Protože jsou ve skupině pouze studenti a někteří z nich docházejí na stavební...

Havlíčkův Brod by se mohl stát prvním městem na Vysočině a teprve čtvrtým v České republice, v němž by zájemci našli...

750 stupňů a 70 minut. Krematorium ukázalo, jak končí cesta člověka

Přípravy stavby jihlavského krematoria podle projektu Milana Blahuta začaly v...

Česká republika je globální velmocí v oboru pohřbívání žehem. V tuzemsku je 27 krematorií, což je nejvíce na světě na...

Vísku Budeč stíhají pohromy, po rybníku a lese přišla i o kulturní dům

Kulturní dům v Budči začal hořet v sobotu 11. května před osmou hodinou ráno....

Vesnice Budeč se vzpamatovává z třetí těžké rány v krátké době. Požár tam vážně poničil kulturní dům. Hašení navíc...

Najdete na iDNES.cz