Na tahu z Jihlavy na Brod kolabuje doprava, radní chtějí zavést mýtné

  15:05aktualizováno  15:05
Doprava od Jihlavy směrem k Havlíčkovu Brodu začala tento týden opět kolabovat. Na vině je opětovná reklamace a oprava nepovedené opravy silnice v Lidické ulice. Brodští radní proto žádají zavedení mýtného, hejtmanství to ovšem odmítá.

Vedení havlíčkobrodské radnice se chce zasadit o to, aby byl mezi úseky silnic první třídy, na nichž se bude vybírat mýtné, zařazen i hlavní tah mezi Brodem a Jihlavou. K takovým úvahám vedení města přivedla kritická situace s dopravou v posledních dnech.

„Co se teď v Brodě děje, je katastrofa. Je neuvěřitelné, kam až může situace dojít. Chceme se zasadit o to, aby na silnici mezi Havlíčkovým Brodem a Jihlavou bylo vybíráno mýtné,“ prohlásil havlíčkobrodský místostarosta Libor Honzárek.

Slova o katastrofě nejsou nikterak nadnesená. Na počátku tohoto týdne začala opětovná rekonstrukce Lidické ulice. Ta slouží jako výpadovka na Jihlavu, vede po ní silnice první třídy. Kvůli opravě povrchu vozovky se jezdí kyvadlově vždy jen jedním směrem. Práce mají trvat do 4. května.

Od pondělka to ovšem působí obrovské problémy. Na příjezdu do města od Jihlavy stojí několikakilometrové kolony. V pondělí ráno například fronta stojících aut dosáhla až do tříproudového kopce nad Štokami. Měřila neuvěřitelných osm kilometrů. Čekalo se v ní hodně přes hodinu. V dalších dnech se kolona zmenšila o třetinu.

„Je to šílené. Kdo vyloženě nemusíte, do Brodu od Jihlavy vůbec nejezděte,“ nabádá ostatní řidiče šofér Pavel Smetana. „Hlavně by to mělo platit pro tranzitní kamionovou dopravu. Brodu je lepší se úplně vyhnout,“ dodal.

Informace o dlouhém čekání sdílí další řidiči i na sociálních sítích. Zde také kolují ironické narážky. „Víte, proč byla postavena tato silnice? Aby se z Jihlavy do Brodu nikdo nemohl dostat,“ zní například jedna z nich.

O Brodu se pravidelně mluví i v dopravních relacích.

Fotogalerie

„Že tu budou takové problémy, jsme tušili už před zahájením opravy. Řidičům se omlouváme. Ale nesmíme před stavem vozovky a odpovědností stavební firmy zavírat oči,“ konstatoval mluvčí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Jan Rýdl.

Vozovku v Lidické ulici nechalo znovu opravit právě ŘSD. Stavební firma Colas se na místo po nedávné opravě musela vrátit znovu kvůli reklamaci.

„Degradace svrchní vrstvy vozovky tam byla tak rychlá a dílo mělo tolik závad, že jsme nemohli jednat jinak. Zjevně nebyla dodržena technologie, proto jsme uplatnili reklamaci,“ vysvětlil Rýdl.

Kolony se na příjezdu do Brodu od Jihlavy tvoří v posledních letech často, město nedočkavě vyhlíží obchvat. Fronty ale běžně nejsou tak dlouhé a čekání tak úmorné, jako nyní.

Vedení radnice proto došla trpělivost a opět otevírá debatu o mýtu. Podle ní totiž silnici vedoucí přes město využívají mimo jiné kamionoví přepravci, aby ušetřili za poplatky na dálnici.

„Souvislá kolona se táhne přes celé město i daleko před ním. Stojí tu jeden kamion za druhým a blokují i další křižovatky. Vybíráním mýtného na této silnici bychom byli mnoha takových problémů ušetřeni,“ domnívá se Honzárek.

Na kraji mají špatné zkušenosti

Jenže o takové věci nechce Kraj Vysočina ani slyšet. Ten měl možnost vyjádřit se k návrhu ministerstva dopravy, jež přišlo s myšlenkou zpoplatnění silnic prvních tříd pro kamiony a autobusy. A jednoznačně veškeré takové snahy na celém svém území zamítl.

„Máme dost negativních zkušeností se sjížděním těžké dopravy z dálnice. Stačí se podívat, jak vypadá souběžná silnice druhé třídy, která je na našem území často využívána jako levná alternativa dálnice. Podobnou praxi očekáváme u silnic první třídy, kde se bude sjíždět na silnice druhých tříd,“ vysvětlila mluvčí kraje Jitka Svatošová.

„Souběžně se silnicí první třídy vedou silnice druhých tříd, které byly a jsou nemalým finančním nákladem modernizované. Dle našeho názoru jsou adekvátní nezpoplatněnou objízdnou trasou,“ dodala vedoucí krajského odboru dopravy Hana Strnadová.

Ministerstvo dopravy ve svém návrhu z podzimu předloňského roku navrhlo zpoplatnit přibližně dvacítku úseků silnic první třídy v celé republice, celkem to mělo být skoro 900 kilometrů. Nechalo při tom však volnou ruku krajům, aby návrh upravily.

A ty se do toho pustily s vervou. Těžká doprava by podle nich měla platit pouze za použití pěti úseků o celkové délce 117 kilometrů. Na zbylých by byla sazba mýtného nulová. Na Vysočině se nenachází ani jeden ze zpoplatněných úseků. Novinku chtělo ministerstvo zavést od roku 2020.

Zlepšit kritickou dopravní situaci v Havlíčkově Brodě by mohlo i dobudování jihovýchodního obchvatu města. Přípravy na stavbu trvají už několik desetiletí. Stát ovšem teprve na počátku letošního roku vyhlásil soutěž na zhotovitele. Jeden z pozemků přitom stále blokuje farmář, který nesouhlasil s jeho prodejem a vyvlastnění se brání u soudů.

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Autoškoly končí s výukou jízdy na motorkách, stala se pro ně rizikem

Žák po zvládnutí techniky jízdy na cvičišti jezdí v provozu sám. Instruktor na...

Získat řidičský průkaz na motocykl je v poslední době výrazně složitější a dražší. Některé autoškoly už dokonce tuto...

Druhá liga: baráž o postup si zahrají Jihlava a Brno, o sestupu jasno není

Brněnští fotbalisté se radují z výhry nad Třincem a postupu do baráže o první...

Ve druhé fotbalové lize je kolo před koncem jasno o účastnících baráže. O postup mezi elitu budou hrát Jihlava a Brno....

Neústupný farmář soud prohrál, obchvat Havlíčkova Brodu se může stavět

Ilustrační snímek

Zahájení stavby jihovýchodního obchvatu Havlíčkova Brodu už po administrativní stránce nic nebrání. Krajský soud v...

Jedna z největších poutí v Česku začíná, do Žďáru láká obří ruské kolo

„Vždycky se snažíme přivézt něco nového,“ říká majitelka 35 metrů vysokého...

Čtyři stupně, studený vítr, déšť. I přes takové psí počasí světští finišují s přípravou svých atrakcí. Půlka května...

Těžké stroje lesníků poničily zbytky středověkého hornického náhonu

Vedoucí archeologického oddělení Muzea Vysočiny David Zimola u Rantířova, na...

Důsledkem kůrovcové kalamity nejsou jen zdecimované smrkové porosty, ale také zničená středověká technická památka u...

Další z rubriky

Každé auto musí mít svůj příběh, říká sběratel veteránských tatrovek

František Prosecký je sběratelem všeho, co souvisí se značkou Tatra. Ve svém...

Rozhovor s Františkem Proseckým vznikal za chůze. A to doslova. Přímo mezi exponáty Depozit - muzea veterán Tatra klubu...

Motorsport se mění, říká muž z Třebíče, jenž bdí nad vozy lamborghini

Se svým profesionálním týmem Emil Frey začal Pavel Nahodil letos na jaře další...

Vozy lamborghini, tým Emil Frey a burácení silných motorů na těch nejslavnějších okruzích po celé Evropě. To je nyní...

Brodští parkouristé mají sen, chtějí zbudovat první halu na Vysočině

Protože jsou ve skupině pouze studenti a někteří z nich docházejí na stavební...

Havlíčkův Brod by se mohl stát prvním městem na Vysočině a teprve čtvrtým v České republice, v němž by zájemci našli...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz