Jedna reklamace za druhou. Zánovní kruhový objezd budou opět předělávat

  15:42aktualizováno  15:42
„Nejslavnější kulaťák v republice.“ Takovou přezdívku dostal od místních obyvatel kruhový objezd v Chotěboři. Přestože je v centru města teprve čtvrtým rokem, už několikrát ho museli opravovat. A další rekonstrukce bude komplikovat provoz ve městě od pondělí po následující tři měsíce.

Z kruhového objezdu na křižovatce ulic Herrmannova, Krále Jana a Žižkova už jsou v Chotěboři nešťastní.

„Kdybychom znali řešení, už bychom se tím směrem dávno vydali. Bohužel, jsme odkázáni pouze na další a další reklamace,“ podotkl chotěbořský starosta Tomáš Škaryd.

Objezd vznikl v křižovatce, kam vedle zmíněných tří hlavních ulic ústí ještě další dvě menší, až při kompletní rekonstrukci celého silničního tahu ze Ždírce nad Doubravou do Golčova Jeníkova. Investorem byl Kraj Vysočina.

Jenže od samého počátku jsou s objezdem potíže. Podle chotěbořské radnice za ně jednoznačně může stavební firma Berger Bohemia, která zakázku na jeho vybudování získala. V minulosti už v souvislosti s ní platila penále.

„Když jsme viděli jejich činnost, žasli jsme. Neměli tu dostatek lidí, všechno dělali agenturní zahraniční pracovníci. Práce je odvedena velice nekvalitně, a to spoustu věcí ještě zachránil stavební dozor. Firmu jsme museli neustále k něčemu vyzývat, nutit, vyjednávat s ní,“ popisuje Škaryd.

Celou dobu je problém stejný, vypadávají kostky a obrubníky

„Na špatnou kvalitu práce při provádění okružní křižovatky byl zhotovitel upozorňován již během výstavby,“ přidal se ke kritice i Kraj Vysočina ústy Evy Neuwirthové z tiskového odboru úřadu.

Fotogalerie

První reklamaci kraj i město uplatnily hned v roce 2016. „Došlo k uvolnění a postupnému vypadávání kamenných obrubníků a kamenných kostek kolem vnitřního prstence,“ popsala závadu Neuwirthová.

Opravu této závady firma provedla od té doby už několikrát. „A podle našeho názoru zřejmě opět nekvalitně,“ podotkla krajská mluvčí.

Závada se opakovala, naposledy byla reklamovaná loni v květnu. Firma měla opravu provést do října téhož roku. Jenže v tu dobu neměla na takové práce kapacity a opravu neprovedla. Během zimy situace dospěla tak daleko, že byl stav tři roky starého objezdu prohlášen za havarijní. Firma ho tak chtě nechtě musela alespoň provizorně zabezpečit.

Opravu ve sněhu a mrazu město s krajem firmě zatrhly

Na větší opravu chtěla podle Škaryda nastoupit letos v lednu. To jí ale město s krajem zatrhly. Jednak nechtěly, aby se práce děly v mraze a pod sněhem. A také se obávaly objížděk a komplikací při zimní údržbě.

Na kompletní opravu tak dělníci nastoupí nyní v pondělí. „Bude to velká rekonstrukce, kruhový objezd při ní postaví v podstatě celý znovu,“ přiblížil starosta Škaryd.

Společnost Berger Bohemia se sídlem v Plzni se k problémové zakázce v Chotěboři nevyjádřila. Ačkoliv její zástupci po telefonu písemný komentář přislíbili, na dotazy zaslané e-mailem nikdo neodpověděl.

Další uzavírka přinese řidičům spoustu zbytečných problémů

Neustálé uzavírání kruhového objezdu pořádně komplikuje život obyvatelům Chotěboře. Město muselo hledat objízdné trasy, obává se tvorby kolon a dalších dopravních komplikací.

Oprava má trvat tři měsíce, skončit má na konci června. Po celou dobu bude průjezdná kyvadlově vždy jen polovina objezdu. Zcela uzavřena bude po celou dobu větev do Žižkovy ulice na Českou Bělou. „Způsobí to spoustu problémů,“ připouští Tomáš Škaryd.

I když bude objezd mezi centrem a Ždírcem průjezdný kyvadlově na semafory, na nejvytíženější komunikaci ve městě se budou tvořit kolony. Proto město stanovilo objízdné trasy pro osobní dopravu. Ty povedou ulicemi Na Chmelnici, Houbova a Slámova, alternativně ulicemi Dr. Rykra, Železnohorská a Tyršova.

Objízdnou trasu kolem škol mnozí obyvatelé města kritizují

Takové vedení objížděk, prakticky jediné možné, se však nelíbí všem obyvatelům města.

„Provoz bude sveden do objízdné trasy vedoucí snad kolem všech školských zařízení. V Tyršově ulici je dům dětí Junior, základní škola, hned vedle vyšší odborná škola, obchodní akademie a učiliště. To bude fakt perfektní, naše děti budou tři měsíce chodit do školy v tom suprovém provozu,“ kritizuje na facebookovém profilu města uživatel Walter Davis.

Jemu, ale i dalším lidem se pak nelíbí také ztráta parkovacích míst na sídlišti Chmelnice. Tuto objízdnou trasu totiž budou využívat i autobusy na Českou Bělou. Hlavně kvůli nim bude v ulicích Na Chmelnici, Houbova a Slámova zakázáno stání.

A právě ani cestující linkovými autobusy uzavírka objezdu nemine. Do obnovení provozu bude uzavřena zastávka Chotěboř ÚNZ, spoje budou místo ní stavět až na náměstí.

Těžká nákladní doprava se má podle stanovených objížděk raději Chotěboři vyhnout úplně. Tranzit bude mezi Golčovým Jeníkovem a Ždírcem nad Doubravou směrován dlouhou oklikou přes Havlíčkův Brod.

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Autoškoly končí s výukou jízdy na motorkách, stala se pro ně rizikem

Žák po zvládnutí techniky jízdy na cvičišti jezdí v provozu sám. Instruktor na...

Získat řidičský průkaz na motocykl je v poslední době výrazně složitější a dražší. Některé autoškoly už dokonce tuto...

Po poruše tahače blokovali D1 odpočívající řidiči, kolona měla 30 kilometrů

Porucha kamionu ucpala dálnici D1 ve směru na Brno.

Porouchaný kamion ráno blokoval dálnici D1 v zúžení na 141. kilometru u Velkého Meziříčí ve směru na Brno. Jeden pruh...

Druhá liga: baráž o postup si zahrají Jihlava a Brno, o sestupu jasno není

Brněnští fotbalisté se radují z výhry nad Třincem a postupu do baráže o první...

Ve druhé fotbalové lize je kolo před koncem jasno o účastnících baráže. O postup mezi elitu budou hrát Jihlava a Brno....

Neústupný farmář soud prohrál, obchvat Havlíčkova Brodu se může stavět

Ilustrační snímek

Zahájení stavby jihovýchodního obchvatu Havlíčkova Brodu už po administrativní stránce nic nebrání. Krajský soud v...

Jedna z největších poutí v Česku začíná, do Žďáru láká obří ruské kolo

„Vždycky se snažíme přivézt něco nového,“ říká majitelka 35 metrů vysokého...

Čtyři stupně, studený vítr, déšť. I přes takové psí počasí světští finišují s přípravou svých atrakcí. Půlka května...

Další z rubriky

Po poruše tahače blokovali D1 odpočívající řidiči, kolona měla 30 kilometrů

Porucha kamionu ucpala dálnici D1 ve směru na Brno.

Porouchaný kamion ráno blokoval dálnici D1 v zúžení na 141. kilometru u Velkého Meziříčí ve směru na Brno. Jeden pruh...

Evropské volby mají rekord, obálka s lístky dosud nikdy nebyla tak těžká

Obálka s hlasovacími lístky pro nynější evropské volby váží 130 gramů. Dosud...

Volby do Evropského parlamentu, které před několika hodinami začaly i v České republice, přinesly jeden rekord. Je jím...

Autoškoly končí s výukou jízdy na motorkách, stala se pro ně rizikem

Žák po zvládnutí techniky jízdy na cvičišti jezdí v provozu sám. Instruktor na...

Získat řidičský průkaz na motocykl je v poslední době výrazně složitější a dražší. Některé autoškoly už dokonce tuto...

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Údržbář - elektro, TZB - správa nemovitostí, Praha, až 50 000 Kč

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj
nabízený plat: 32 000 - 50 000 Kč

Najdete na iDNES.cz