Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Primář vyléčil postřelenou ženu koňakem. Kulku měla v těle do smrti

  17:49
V třebíčské nemocnici půjde k zemi pavilon z dob císaře pána. Je to vůbec nejstarší část nemocnice. Budova pamatuje i praktiky svérázného primáře Jaroslava Bakeše, jehož léčebné postupy by se dnes už neujaly. Nemocniční areál následně přijde i o socialistický panelák. Nahradí je moderní budova.
Starý pavilon A býval od roku 1902 chloubou Třebíče. Fotografie je z roku 1910.

Starý pavilon A býval od roku 1902 chloubou Třebíče. Fotografie je z roku 1910. | foto: Archiv Nemocnice Třebíč, Hana Jakubcová,  MF DNES

Bude to hektické období, až za pár měsíců začne demolice pavilonu A třebíčské nemocnice. Tam, kde jsou dnes ARO, urologie nebo částečně gynekologie, nastoupí dělníci a bagry, stovky tun suti budou vyvážet nákladní auta. „Áčko“ se začne vystěhovávat v srpnu. Všechna oddělení se provizorně rozestěhují do všech pavilonů po areálu nemocnice.

Budova A sloužila plných 113 let, dělníci ji dokončili 23. září 1902 a 1. ledna 1903 došlo k oficiálnímu otevření. Položila základ Nemocnici Třebíč, která se postupně rozrostla do podoby, jak ji známe dnes.

V roce 1902 to byl parádní objekt se štuky, který dostal název Všeobecná veřejná nemocnice císaře Františka Josefa I. Na projektu se podíleli místní stavitelé Rajmund Wolf a Josef Herzán. Stavba trvala dva roky.

„Prvními zaměstnanci byli tři lékaři a 12 řádových sester františkánek. Dnes má krajská Nemocnice Třebíč přes 900 zaměstnanců. První sanitkou byl jeden kočár, který přivážel nemocné,“ říká Eva Truhlářová, ve špitále má na starosti správu majetku.

Ředitel byl kritizován za výlety na lov supů i tuleňů

Začínalo se při kapacitě 60 lůžek. Prvním primářem a ředitelem byl chirurg Jaroslav Bakeš. Později přešel do Brna, kde se proslavil jako dobrý odborník a operatér. Jenže v Třebíči byl trochu trnem v oku představitelům města, které bylo investorem stavby špitálu: kritizovali ho za nehumánní přístup k chudým pacientům.

A taky kvůli absencím. Miloval lov, jezdil na supy do Řecka, na jeleny a zubry na Kavkaz, na mrože, tuleně a medvědy do Arktidy.

Špitálem za jeho dlouhou existenci prošly statisíce pacientů. V nedávné době například Ivan Martin Jirous, Jiří Pecha či Oldřich Navrátil. Tomu se zde narodila dcera.

„V úplných počátcích se zde léčili zejména majetní lidé. Z chudých sem přijali jen ty, kteří měli speciální potvrzení z úřadu, že jsou nemajetní. Pokud se tři měsíce nelepšili, dala nemocnice zprávu rodině, aby si je vzala domů,“ přidala dobový detail Truhlářová.

Děti se tu na počátku 20. století léčily výjimečně, porody se odbývaly v domácnostech. Roku 1921 byla velká finanční krize, která vyvrcholila snahou třebíčskou nemocnici zavřít. To se podařilo odvrátit.

Tři kulky a dlouhá cesta do špitálu bryčkou, vlakem i po svých

Staniční sestra Pavla Kučerová napsala diplomovou práci o historii třebíčské nemocnice. Přidala do ní zajímavost, která dobře ilustruje, jak se léčilo krátce po otevření.

„V počátcích se o dopravu nemocných lidé starali sami. Obtížnou cestu musela přetrpět jedna z prvních pacientek nemocnice, než se jí dostalo ošetření. Jmenovala se Anežka Vokounová, narodila se roku 1885. Na posvícenské zábavě v Rapoticích odmítla svého nápadníka a ten ji napadl s revolverem v ruce,“ uvádí Kučerová.

Vystřelil na ni a třikrát ji zasáhl. Kulky skončily v rameni, vedle srdce a v plicích. Zraněnou dívku zabalili do vlňáků a odvezli na bryčce do Náměště, kde jí lékař vyňal dva náboje. Vlakem ji pak doprovodil do Třebíče, z nádraží musela pěšky do nemocnice.

Doktor Bakeš ji ošetřil, náboj v těle ponechal, domníval se, že by vynětí uspíšilo dívčinu smrt. Absolvovala operaci, dva týdny ležela nakloněná hlavou dolů a dostávala pouze koňak po lžičkách. Domů se vrátila za půl roku. „Až do své smrti v roce 1971 paní Vokounová nosila třetí kulku v těle,“ píše Kučerová.

Kromě Bakeše se v počátcích existence špitálu na jeho rozvoji podepsal doktor Stanislav Kostlivý. V roce 1919 přešel do Bratislavy a položil základy slovenské chirurgie.

Střílna ve věžičce pavilonu i děravý panelák

Historická budova má věžičku. Patřila k nemocniční kapli, kterou v 50. letech zrušili. Vznikl místo ní veliký pokoj oddělení ortopedie, kam se vešlo až osm lůžek. Bývaly na něm ženy po složitých operacích. V současnosti je tam urologie.

Ve věžičce jsou střílny vybudované těsně před druhou světovou válkou. „Měly sloužit k obraně vlasti,“ říká Eva Truhlářová. Podle jejích slov bude snaha kupoli věžičky sejmout a neporušit ji. Pokud se to podaří, mohla by pak být vystavená někde v areálu nemocnice.

Kapitola sama pro sebe je pavilon CH, panelák, kde je dnes třeba chirurgie. I ten půjde po dokončení nové budovy k zemi.

„Panelák je z roku 1985. Už když ho dostavěli, jsem říkala, že mu nedávám víc jak 30 let. Měla jsem pravdu,“ směje se Truhlářová.

V roce 1985 přišla obrovská bouřka a série deštivých dnů, která městu přinesla jednu z největších povodní. „Měla jsem jako sestra službu na oddělení v posledním patře paneláku. Vodu, co kapala ze stropů, jsme tam chytali do kbelíků. Stavba nebyla udělaná pořádně a s přibývajícími roky se to projevovalo čím dál víc.“

  • Nejčtenější

S babičkou nepřežila nehodu ani vnučka. Její orgány zachránily tři jiné děti

6. května 2024  12:02,  aktualizováno  13:46

Nehoda z Čáslavic na Třebíčsku si vyžádala druhou oběť. Auto tam minulý čtvrtek zatím z...

Obyvatelé Jihlavy jsou v šoku, daň z nemovitosti vzrostla na trojnásobek

7. května 2024  12:04

Zatímco před rokem pracující důchodkyně za panelový byt 3+1 v osobním vlastnictví v Jihlavě platila...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Je to Ještěd Vysočiny, hovoří o Medlově majitelé. Z hotelu dělají památku

12. května 2024  10:06

Hotel Medlov umístěný uprostřed Žďárských vrchů letos slaví dvě velká výročí. Jako honosné zařízení...

Bývalá Hitlerova škola stojí v Jihlavě už 80 let. Nyní ji využívá policie

8. května 2024

Premium Na jaře uplynulo 80 let od slavnostního otevření jediné školy Adolfa Hitlera na území Čech a Moravy...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Policie obvinila řidiče, který na Třebíčsku srazil ženu s vnučkami. Hrozí mu 6 let

9. května 2024  10:18

Policisté obvinili řidiče, který před týdnem způsobil tragickou nehodu v Čáslavicích na Třebíčsku,...

Při preventivní akci v Třebíči lékařky odhalily deset zhoubných nádorů kůže

13. května 2024  13:52

Celkem deset zhoubných nádorů kůže a dalších devět závažných problémů odhalily před pár dny lékařky...

Jeden řidič zdemoloval vchod supermarketu, druhý narazil do domu a utekl

13. května 2024  9:43

Kuriózní nehoda se stala v pátek v Pelhřimově, kde řidič auta nacouval do vchodu supermarketu Penny...

Je to Ještěd Vysočiny, hovoří o Medlově majitelé. Z hotelu dělají památku

12. května 2024  10:06

Hotel Medlov umístěný uprostřed Žďárských vrchů letos slaví dvě velká výročí. Jako honosné zařízení...

Díky historikovi po letech ožijí drby a klepy o majitelích brodských vil

11. května 2024  9:09

Krajskou knihovnu Vysočiny v Havlíčkově Brodě v pondělí odpoledne čeká nápor, jaký ještě nezažila....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Eurovizi vyhrál nebinární Švýcar Nemo. Nizozemce vyloučili za „výhružný pohyb“

Ve švédském Malmö rozhodli o vítězi letošní Eurovize. Stal se jím švýcarský nebinární zpěvák Nemo. Soutěž doprovázely...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

Miss Czech Republic 2024 se stala studentka Adéla Štroffeková z Prahy

Vítězkou 15. ročníku Miss Czech Republic se stala studentka Adéla Štroffeková (21). Českou republiku bude reprezentovat...

Kamion před nehodou vůbec nebrzdil, moderní tahač by tragédii zabránil

Policie obvinila řidiče za smrtelnou nehodu na D1. Litevský kamioňák narazil do osobního auta a natlačil ho na tahač s...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...