Aviatici zřídili u Žďáru minimuzeum, při otevření nafoukli historický balon

  • 0
Pozoruhodný příběh rodiny Kubíčkových a českého ballooningu v kostce skrývá zámek v Radešíně na Žďársku, který už čtrnáct let slouží jako základna brněnských balonářů. Nyní má i dvě nové muzejní místnosti. Při jejich otevření se lidem představil i vůbec první horkovzdušný balon v Československu.

Aviatici se při slavnostním otevření muzea sešli před západem slunce venku a nafoukli čtyři historické unikáty. A to včetně toho vůbec prvního, který v Československu v moderní éře vznikl. Tento „dědeček“ má označení OK-3010.

„Je to stejný horkovzdušný balon, který odstartoval v roce 1983 na letišti v Brně-Medlánkách při vůbec prvním oficiálním letu,“ připomněl ředitel firmy Balony Kubíček a kurátor muzea Radim Poláček. V provozu balon odsloužil v 80. letech 80 hodin a dnes už je veterán pouze na parádu.

Setkání bylo plné symbolických okamžiků. Do jednoho z košů se postavil Vratislav Hlavatý, v průkopnické éře jediný zkušební pilot v celém Československu. Nechyběla ani vůbec první československá pilotka Naděžda Suchá.

K jednomu z hořáků se postavil například Jindřich Lančarič, jeden ze zakládajících členů brněnského Aviatik klubu. Právě v něm se v 80. letech minulého století pod hlavičkou Svazarmu zformovala parta, která udává ráz českého ballooningu dodnes.

Zakladatel už podnik kvůli vážnému úrazu řídit nemůže

„Pro někoho se staly balony profesí, pro někoho koníčkem. Jak léta utíkají, postupně uzrála myšlenka, že by bylo dobře zachytit všechno dění kolem balonů, zvláště jeho začátky,“ pověděla při zahájení spolumajitelka zámku Naděžda Kubíčková.

Její manžel Aleš, vizionář a konstruktér, který balony začal vyrábět i přes těžkosti způsobené komunistickým režimem a brzy po revoluci využil možnosti volně podnikat k založení svojí vlastní firmy, měl před několika lety vážný úraz. Po něm už dál nemohl svůj podnik řídit.

Brněnská firma však jede naplno dál, loni vytvořila 115 balonů, hodně do zahraničí. Poptávka výrazně převyšuje aktuální výrobní kapacitu.

„Patříme mezi tři dominantní světové výrobce. V tom, že vyrábíme vlastní tkaninu, jsme dokonce unikátní,“ řekl Petr Kubíček.

Sedmatřicetiletý syn majitele firmu nyní pomáhá vést. Kromě toho patří mezi nejlepší tuzemské piloty a instruktory. Například letos získal na národním šampionátu titul vicemistra a deset let patří do české reprezentace.

K vidění je koš legendy i řada hořáků, přístrojů a dokumentů

Muzeum výroby balonů nemá klasickou otevírací dobu a je možné jej navštívit pouze po telefonické domluvě s majiteli Balonového zámku.

„Muzeum zatím slouží spíše odborné veřejnosti a k propagaci firmy. Vozíme sem naše klienty, abychom jim ukázali náš příběh,“ vysvětlil Petr Kubíček.

Podle šéfa firmy Radima Poláčka během téměř čtyřiceti let udělali balonáři od dob Aviatiku kus práce a vytvořili obrovskou hodnotu.

Její milníky od roku 1982, kdy parta balonářů vytvořila první funkční pětimetrový model balonu, jsou nyní k vidění ve dvou místnostech.

V té první je vystavena řada hořáků a ventilátorů od těch „pionýrských“ až po nejmodernější, také řada přístrojů a dobových dokumentů. Prostoru dominuje koš patřící k legendárnímu OK-3010. Druhá místnost slouží k audiovizuální projekci včetně krátkého filmu o historii a moderní výrobě.

Brněnští balonáři našli svoji zaslíbenou destinaci ve vesničce na Vysočině. Zchátralý zámek, který od 13. století sloužil jako hospodářský dvůr žďárského kláštera a jehož barokní přestavba je (zřejmě) dílem Jana Blažeje Santiniho, koupili Kubíčkovi v roce 2005.

Postupně pokračují v rekonstrukci zámku. Majitelé chtějí zachovat co nejvíce původních fragmentů budovy a vrátit jí podobu z 19. století.