Z dálek do muzea. Výstava v Muzeu Vysočiny ukazuje exotické artefakty

  • 0
V jihlavském Muzeu Vysočiny začala unikátní výstava cizokrajných předmětů. Ty pocházejí z dobrodružných cest do exotických zemí v 18. a 19. století, které má muzeum ve svém depozitáři.

Šípy a kopí napuštěné jedem od domorodců ze Šalamounových ostrovů, malované flakonky na šňupací tabák a opium z Číny, šavle a rituální zbraně z Persie a Balkánu, dřevěné sandálky do tureckých veřejných lázní, japonský deštník z voskovaného papíru, ale také třeba hrobové figurky umisťované dávno před naším letopočtem k egyptským mumiím jako magická ochrana.

Tyto a mnohé další exponáty jsou nyní k vidění v jihlavském Muzeu Vysočiny, kde začala unikátní výstava s názvem „Z dálek do muzea“.

„Je to poprvé, kdy mohou lidé tyto exponáty vidět. Ještě nikdy nebyly vystavené,“ říká kurátorka výstavy Ingrid Kotenová.

Výstava však podle ní dokumentuje nejen zajímavé exotické exponáty, ale i pečlivou badatelskou muzejní práci.

„Po spletitém pátrání v prvotních evidenčních knihách a za pomoci badatelů z archivu se nám totiž podařilo poodhalit i tajemství toho, kdo si tyto předměty z cest přivezl. Za spolupráce Národní galerie v Praze a Náprstkova muzea jsme zase upřesnili identifikaci všech předmětů,“ vysvětluje.

Pracovníkům muzea se podařilo dohledat celkem pět dárců. „Společné mají to, že to byli bohatí měšťané, kteří si mohli dovolit cestovat,“ říká s tím, že první exponát byl muzeu věnován v roce 1897.

Za největšího přispěvatele je považován již dávno zapomenutý jihlavský rodák Richard Deutsch, který sloužil u rakousko-uherského válečného námořnictva. Ze svých cest si přivezl spoustu vzácných předmětů. Největší kolekci, až dvě třetiny, tvoří předměty ze Šalamounových ostrovů. Tvoří ji například šípy, dýky, rybářské nástrahy, šperky a náhrdelníky a ozdoby domorodců vyrobené z mušlí.

Mumie a 2,5 tisíce let stará ozdoba

Kuriozitou a zároveň nejstarším sbírkovým předmětem je 2,5 tisíce let starý fragment takzvaného kartonážového dílu, které se pokládaly na mumie jako ozdoby a symboly magické ochrany. Veliký je 9 krát 12 centimetrů.

„Když jsem to viděla poprvé, byla jsem si skoro jistá, že to je padělek. Odborníci z Náprstkova muzea, kteří mi pomáhali předmět identifikovat a určit jeho stáří, však potvrdili jeho pravost. Jeho stáří datují na Pozdní dobu (747–332 před naším letopočtem) až Ptolemaiovskou dobu (332–30 před naším letopočtem,“ říká Ingrid Kotenová s tím, že tento fragment muzeu věnoval pan Popelář z Brtničky, který měl kočárovou dopravu a později byl majitelem autodopravy.

Návštěvníci výstavy mohou vidět tento díl u repliky mumie, která byla pro tuto výstavu speciálně vyrobena pracovníky muzea.

Jihlavský lékař Ota Eis věnoval v roce 1935 muzeu zase originální japonský slunečník z voskovaného papíru.

Z Japonska pochází i unikátní a vzácná necuke. „Jedná se o knoflíček ve tvaru miniaturní figurky vyřezané ze dřeva. Připínala se jí k opasku kapsička na osobní věci,“ přibližuje vystavený exponát a upozorňuje i na vysoce zdobenou záštitu samurajského meče, které se říká cuba.

Z daleké Číny zase pocházejí dva svitkové obrazy ručně malované na hedvábí. Zachycují ženy a děti v palácových zahradách. „V evidenci sbírkových předmětů jsme objevili, že tyto svitky pocházejí z konfiskátu ze zámku v Lukách nad Jihlavou, z Plander nebo Mirošova.“

Kromě samotných exponátů návštěvníci výstavy získají informace o proslulých cestovatelích, známých památkách, přiblížen bude i způsoby dopravy a cestování v 18. a 19. století a nechybí ani cestovní deníky. Výstava bude zájemcům otevřena až do 28. ledna.