Napadlo vás někdy, že svůj boj s nezdravým životním stylem můžete podpořit i tím, jak máte uspořádanou kuchyni? Posbírali jsme tipy, které vám pomohou zbavit se nechtěných kil navíc.

1. Ukliďte si


„Utrácíme příliš mnoho, nakupujeme příliš mnoho a také příliš jíme. Čím větším množstvím jídla jste obklopeni, tím víc toho sníte,“ uvádí ve své knize Does This Clutter Make My Butt Look Fat? Peter Walsh, který se specia­lizuje na organizaci domácností. Úklid by se ale podle něj neměl týkat jen potravin, ale i nádobí a kuchyňských pomůcek, které téměř nepoužíváte. „Když přijdete do restaurace a uvidíte nepořádek, nejspíš se otočíte a ­půjdete pryč. Tak proč by to doma mělo být jiné?“ ptá se.

2. Zdravá jídla na viditelném místě


Potraviny ve spíži a kuchyni ­přerovnejte tak, aby vám oči padly nejprve na zdravé jídlo. Psycholog Brian ­Wansink, který se zabývá psychologií jídla, udělal výzkum, v rámci něhož si lidé měli zcela ­přeorganizovat ledničku. Místo ovoce a zeleniny ­skladovat v boxech v dolní části ledničky ­nezdravé potraviny, a zdravé věci vyskládat na viditelnější místo. Už během týdne se ztroj­násobila ­konzumace ­ovoce a ­zeleniny.

3. Schovejte cereálie


Máte na lince položené cereálie nebo müsli, protože jsou tak po ruce? Chyba. Zakládáte si na další kila navíc. Ve výzkumu, publikovaném v magazínu Journal Health Education, Brian Waskink nafotil více než dvě stě kuchyní a snažil se dát jejich uspořádání do souvislosti s tělesnými proporcemi majitelů. Zjistil, že ženy, které mají krabice s cereáliemi na lince, váží v průměru o deset kilo víc než ty, které mají tato lákadla mimo zorný úhel.

http://gty.im/857304974

4. Přestěhujte stůl


Přesuňte jídelní stůl tam, odkud ­nebudete mít výhled na ­televizi. Lidé, kteří při ­jídle sledují televizi (­nemusejí se na ni ani vědomě dí­vat, stačí, když je za­pnutá) nebo se věnu­jí ještě nějakým jiným aktivitám, mají mnohem vyšší BMI (body mass index) než ostatní. Pokud nemáte do­statek prostoru, aspoň trvejte na tom, že tele­vize bude při ­jídle vždy vypnutá. I ­kdybyste ji „jen“ ­poslouchali, bude vás to od jídla rozptylovat. Mimochodem – víte, že nejhorší jsou z hlediska spořádaného jídla akční filmy?

5. Menší je lepší


Oslavte začátek zdravého stravování koupí nového jídelního servisu. A sáhněte po menší velikosti talířů. Výzkumy dokázaly, že lidé, kteří jedí z větších talířů, zkonzumují o 54?% víc jídla. To samé platí i o ­rodinném balení ­potravin. Čím větší ­balení koupíte, tím víc sníte. Na nákup proto vyrážejte s přesným seznamem toho, co potřebujete. Až vás zase přepadne touha po hromadění, zamyslete se, jestli raději pojedete ještě na jeden nákup navíc, nebo se budete tahat s další ­pneumatikou na břiše.

EXTRA TIP: Přeskládejte ledničku


Nechte lednici ze třetiny prázdnou. Bude to přehledné a navíc si zdravé potraviny naaranžujete tak, abyste na ně dostala chuť, kdykoli ledničku otevřete. V dolním boxu mějte vždy kousek ovoce, který si vezmete místo sladkostí. Do dveří lednice postavte vodu či minerálku, do níž se dá vymačkat třeba citron. Odoláte tak pokušení přeslazených limonád.

Spoustu dalších tipů, jak si udržet zdravé a svěží tělo, najdete v aktuálním vydání Ženy a život, konkrétně v příloze Krásná do plavek! Právě v prodeji – pouze za 35 Kč!

  15:00,  aktualizováno  26. března 2019 10:50