Doporučujeme

Desatero

Desatero | foto: Archiv

10 rad k posílení imunity

  • 0
Obezita na konec karantény nepočká, a až se celá tato epidemie přežene, zbudou nám kila navíc. Zkusme využít čas a dodržovat zdravý životní styl právě teď.

____________________________________________________________

Neměli bychom zapomínat, že zdravý životní styl je nejlepší cesta k posílení imunity, a tedy i prevence před koronavirovou infekcí!

Takže několik rad, na co si dávat pozor aneb rizika karanténního režimu:

PRAVIDELNÝ REŽIM!

Často (především u dětí) dochází v době karantény k pozdějšímu rannímu vstávání, což vede k vynechávání snídaní. Někdy je prvním jídlem rovnou oběd. Většina (zvláště těch sytých a kalorických) jídel se přesouvá na odpoledne a večer, kdy už nemáme dostatek pohybových aktivit, abychom získanou energii využili, a tak ji naše tělo ukládá do zásoby tuku.

OMEZIT CUKRY!

Bohužel karanténní režim je spojený i s nižším energetickým výdejem – dětem odpadly sportovní kroužky, tělocvik ve škole, nám fitness centra a jiná sportoviště. Cukr, který jsme byli zvyklí spálit sportem, nám tak zůstává a tělo z něj vyrábí tuk.

I TELEVIZE MÁ VYPÍNAČ!

Nadbytek času, který jsme nyní nuceni trávit doma, obvykle vede k navýšení „TOTAL SCREEN TIME“ – prostě času ztraceného před obrazovkou televize, počítače, notebooku, telefonu…Tento čas přímo souvisí se snížením výdeje energie pohybovou aktivitou, ale také občas vede ke zvýšené konzumaci pamlsků, chipsů, oříšků apod. Navíc nekonečné informace o probíhající epidemii minutu po minutě vedou k nárůstu stresu a mnoho lidí (častěji ženy a děti) tento stres kompenzuje konzumací cukrů.

CHUŤ NENÍ HLAD!

Měli bychom v těchto dnech přísněji než kdykoli jindy dodržovat stanovený čas jídla. Jíst pravidelně pětkrát šestkrát denně, a to ve dvou- až tříhodinových intervalech. První nejdůležitější jídlo dne – SNÍDANĚ – by měla být do 30 minut po probuzení. Poslední, nejlehčí jídlo dne – VEČEŘE – cca 2–3 hodiny před ulehnutím. Snažte se co nejvíce (především u dětí) omezit „jídlo z nudy“. Nikdy nejezte u televize nebo u počítače!

BEZ POHYBU TO NEPŮJDE!

Bohužel v období karantény jsou naše možnosti omezené, ale ne nemožné. Snažte se co možná nejvíce času trávit aktivně. Především endorfiny a enkefaliny (látky, které se uvolňují v mozku při sportu) vám pomohou psychicky zvládat tyto nelehké časy, zvýšený energetický výdej vám pomůže vykompenzovat vyšší kalorický příjem. Využijte možnost cvičení například na zahradě (švihadlo, dřepy s výskokem, výpady...), doma (kliky, dřepy, plank), rychlé kardio na schodech. Máte-li možnost jít na krátkou zdravotní procházku třeba do parku nebo do lesa, kde nepřijdete do kontaktu s dalšími osobami, využijte ji alespoň dvakrát denně po dobu 30 minut. Někteří fitness trenéři nebo sportoviště už nyní nabízejí na svých Instagramech nebo facebookových stránkách inspirativní a motivační výzvy a návody, jak začít. Zkuste je a zapojte se celá rodina.

CHCE TO KLID!

Stávající stres a obavy z šířící se pandemie může být příčinou nárůstu obezity – ztráta pravidelnosti jídel, omezení pohybových aktivit, rozvoj pasivity v důsledku depresí, tendence kompenzovat stres sladkostmi.

VOLNÉ DOMÁCÍ OBLEČENÍ KILA SKRYJE, ALE NEODSTRANÍ.

Taky patříte k těm, kdo tráví karanténu v legínách, volných halenách nebo teplácích? Toto domácí oblečení je sice pohodlné a pár kil navíc skryje, ale neodstraní. Je dobré si občas obléct své upnuté džíny, kostýmek či halenku. Právě nárůst obvodu v pase je nerizikovějším kritériem pro metabolická onemocnění související s přírůstkem na váze.

ALKOHOL JEN V MINIMÁLNÍM MNOŽSTVÍ!

Alkohol v malých dávkách (ženy cca 1 dcl vína nebo malé pivo, muži 2 dcl vína či jedno 10° pivo) pomáhá správné funkci srdce a cév. Vyšší dávky jsou však nejen zdrojem většího množství kalorií, ale také bránou k ujídání pamlsků, pochutin, tučných sýrů a uzenin, tedy další zbytečné kalorie.

PRAVIDELNÝ SPÁNKOVÝ REŽIM!

Dostatečný a pravidelný spánek je důležitý pro udržování optimální hmotnosti. Narušení režimu může vést k rozkolísání metabolismu a akceleraci hmotnostních přírůstků.

ŘÍCT SI O POMOC NENÍ SLABOST!

Pokud všechny rady selžou a nepodaří se vám kila držet pod kontrolou, nebojte se říct si o pomoc. Poraďte se s odborníkem, abyste se vyhnuli chybám, „zaručeným“ a „zázračným“ dietám a doplňkům stravy, které vše vyřeší za vás.

Věřím, že všichni tuto komplikovanou situaci přečkáme. Každý se snaží pomáhat tak, jak umí. Pokud se mi podaří alespoň na chvíli odvrátit vaši pozornost od koronavirové infekce a rozptýlit vaše starosti, budu rád, Doc. MUDr. Dalibor Pastucha, Ph.D., MBA z ReFit Clinic.


  • Vybrali jsme pro Vás