Doporučujeme

Období, kdy děti rostou a ženy nestárnou. Co ještě nevíte o jaru?

  • 0
Ani jsme se nenadáli a jaro je tady. Čím vás může nadcházející roční období (ne)mile překvapit? Sesbírali jsme pár informací, které o jaru možná nevíte.
V Praze a nedalekém okolí můžete narazit i na sysly, kteří se zanedlouho...

Cítíte to jaro? Zvláštní vůni svěžesti a květin, která působí úžasně povzbuzujícím dojmem? Málokdo ale ví, že vzniká zejména díky dešti. Zatímco jeho těžké kapky narážejí na zem, rozprsknou se na bublinky vzduchu, které se postupně rozmělňují a přinášejí všem pozemšťanům kýženou vůni čistoty. Neostýchejte se a dýchejte jaro plnými doušky. Tady jsou další fakta o nejoblíbenějším období v roce. Znáte je také?

Kdo má na jaře „budíka“

Sluneční paprsky lákají sedmispáče do práce, pod jejich taktovkou se budí ze zimního spánku veverky, ježci, medvědi, netopýři, bobři, ondatry, rejskové a dokonce i sysli.

A je tu zase letní čas

Časy se prý mění. Poslední březnový víkend tedy určitě. Na letní čas měl zálusk i americký prezident Benjamin Franklin, který ho chtěl zavést už v roce 1784. Povedlo se to až během první světové války. V Čechách letní čas funguje od roku 1979.

Proč se na jaře nachladíte?

S příchodem teplých dnů spousta z nás nadšeně odhazuje kabáty a svetry. Jenže pozor, zima kolikrát ještě čeká za bukem a dokáže překvapit plískanicemi, deštěm nebo chladnými teplotami.

Zajímavé je, že na sluneční „lechtání“ reaguje i tělo, které rozšiřuje cévy a povzbuzuje krevní oběh. Díky iluzi kýženého tepla tak na jaře snadněji prochladneme.

ilustrační snímek

Zkraje roku rostou děti rychleji

Jaro přidá dětem hned několik centimetrů navíc... Podle lékařů je to proto, že po dlouhé zimě vysvitlo slunce. Mladí lidé jsou více venku a čerpají vitamin D, který ovlivňuje zdraví kostí, ale i rychlejší růst.

„Vynálezci“ jarního úklidu

Původně to byli staří Peršané, kteří úklidem oslavovali nový rok, začínající právě prvním jarním dnem. Podle tradice „khoneh tekouni“, ve volném překladu „třesení domovem“, se z příbytků vyháněla zima a vše, co s ní bylo spjaté. S podobnými rituály se potkáte i u Židů a ortodoxní katolíci zase zařadili očistu svého obydlí jako součást přípravy na Velikonoce.

Ženy stárnou pomaleji

Podle výzkumů zaznamenávají na jaře ženy méně často nástup menopauzy, než jak tomu bývá třeba na podzim či v zimě.

Jarní nárazy na psychiku

Jaro je symbolem nového začátku. O to víc překvapí, že na něj tělo a duše reagují poněkud divně. Podle odborníků se u lidí často objevují pocity nervozity, deprese, bolesti svalů, křeče, nechutenství nebo naopak vlčí hlad a problémy s nespavostí.

Čím to je? Důvody by měly být rovnou dva. Zaprvé je to změna biorytmu. Zadruhé potřeba aktivnějšího způsobu života, k němuž sice sluníčko za oknem vybízí, ale vyčerpané tělo po zimě nemá ještě tolik energie.

jaro, pták, strom, květ

Co že jsou ptáci více slyšet?

Zdá se vám teď na jaře ptačí zpěv poněkud hlasitější? Je to tím, že samečci lákají samičky k milostným hrátkám. Jejich zpěv má zároveň zastrašit soky v lásce, kteří jsou také pomalu na každé větvi.

Kde se vzal zajíček?

Zajíček je symbolem jara. Říká se, že anglosaská bohyně jara Eostre měla tohle roztomilé zvířátko jako svého věrného společníka. Asi na tom něco bude, na jaře se totiž rodí nebývalé množství mladých ušáčků. A tak měla bohyně z čeho vybírat. Mimochodem, legenda o velikonočním zajíčkovi pochází od luteránů. Ti totiž věřili, že ušatý zajíček posuzuje, jestli byly děti hodné. Spousta malých rarášků pak lítala po zahradě a hledala, co jim zajíček zanechal. A bývala to hezká překvapení.

Slepičí vejce jako vzácnost

Říkáte si, proč si naši předkové tak užívali právě velikonoční vajíčka? Když pomineme vejce jako tradiční symbol zrození a nového počátku, je tu ještě prozaičtější důvod. Podle dochovaných pramenů byla ve středověku konzumace vajec během půstu zapovězena. A jakmile nastaly „normální dny“, lidé si svůj „vaječný absťák“ dorovnávali nadměrnou konzumací těchto slepičích pokladů.

Ilustrační snímek

Velikonoce pokaždé jindy

Velikonoce jsou jediným pohyblivým svátkem v roce, jeho termín vždy připadá na první neděli po jarním úplňku.

A velikonoční květinou je…

Budete se divit, ale jde o bílou lilii. Její čistota a omamná vůně symbolizují Kristovo vzkříšení.

Jaro všude jinak

Zatímco u nás jaro letos vypukne 20. března, třeba v Irsku začíná oslavami svaté Brigid, která má svátek v únoru. V Egyptě slaví jaro v květnu a v Indii počátkem března. Provází ho svátek Holi, který je plný barev a třpytek. Nezřídka bývají součástí jarních oslav i zemědělské tradice.

Ročně se sní 90 milionů zajíčků

Podle statistik se každoročně vyrobí 90 milionů čokoládových zajíčků. Tuhle sladkou pochoutku si vychutnáváme různým způsobem. Zhruba 46 % lidí figurce nejdříve ukousne uši. Asi 4 % dotázaných uvedlo, že zajíčka začnou jíst od pacek, a jen 4 % přiznávají, že ho raději baští od ocásku

, Tina
  • Vybrali jsme pro Vás