Chcete se radovat z těhotenství, místo toho trpíte s hlavou v záchodové míse...

Dříve byla častá ranní nevolnost jednou z prvních známek jiného stavu. Dnes, kdy jsou k dostání testy s poměrně věrohodným výsledkem, ji spíše očekáváte jako jednu z nevyhnutelných součástí prvních měsíců těhotenství. Na co se tedy můžete ‚těšit‘?Co se děje?

Několik dní už vstřebáváte tu úžasnou, možná dlouho očekávanou novinu. Všechno je krásné, a nemít pozitivní těhotenský test, ani byste nevě­děla, že se něco děje. A pak, jako blesk z čistého nebe, přichází den, kdy je vám mizerně jako v nejhorší kocovině, to samé i následující den a nezdá se, že by se chystala nějaká změna. Nemusíte nutně trpět úporným zvracením, jako to dělají filmové hrdinky v radostném očekávání. Můžete mít ‚jen‘ žaludek na vodě, slabost nebo pocit na omdlení. Všechno vyjmenované může trvat každý den hodinu nebo i několik hodin a jako následek se většinou dostaví větší či menší únava organismu.Příčinou nevolností jsou hormony. Krátce po oplodnění začne žluté tělísko produkovat tzv. lidský hormon, jehož hladina se s vývojem embrya zvyšuje. Čím vyšší hladina hCG je, tím větší nevolnosti ženu sužují. Proto v prvních dnech po oplodnění ženy nevolností netrpí – hladina hCG je ještě velmi nízká. Produkce hormonu vrcholí kolem 12. týdne těhotenství a pak začíná klesat. Její křivku kopírují i nevolnosti a na konci třetího měsíce se začínají u většiny žen vytrácet.


Podle některých vědců nevolnost způsobená už jen pomyšlením na chuť či vůni některých potravin chrání plod před jejich působením. Mnoho žen například zpočátku nemůže ani cítit kávu. Ta obsahuje kofein, který může být v prvních týdnech pro plod nebezpečný. Stejně je to i s alkoholem nebo cigaretami. Je také dokázáno, že rčení našich babiček ‚kdo zvrací, nepotrácí‘, se zakládá na pravdě, i když neplatí stoprocentně. Velká část žen, které potratily v prv­ním trimestru, nevolnostmi vůbec netrpěla.


  5:00,  aktualizováno  25. března 2019 21:42