? Čemu se vyhnout

Některým jídlům je třeba se vyhýbat proto, že organismus může být v těhotenství náchylnější k infekcím, jako je listerióza nebo salmonelóza. Tyto nemoci navíc mívají v jiném stavu váž­nější průběh a mohou ohrozit vás i dítě.


Rozhodně se vyhněte syrovému masu a na tatarský biftek či suši si počkejte až po těhotenství a kojení. V malé míře jezte například maso žraloka, které může mít vysoký obsah rtuti.Ze svého jídelníčku vyřaďte nepasterizované mléko a výrobky z něj. Pokud mléko převaříte, můžete ho konzumovat bez obav. Pozor dejte na výrobky, které obsahují syrová vejce, tedy dresinky, majonézové saláty či zmrzlinu. Denně byste neměla sníst více než 100 g jater, která mají vysoký obsah vitaminu A a můžete se jím předávkovat.Jídlo jako lék

Zácpa, nadýmání, pálení žáhy nebo pocit těžkého žaludku patří mezi časté těhotenské potíže, které lze správným stravováním zmírnit.


? Zácpu můžete ‚léčit‘ konzumací syrové zeleniny, čerstvého i sušeného ovoce a celozrnných potravin, zároveň přidejte tekutiny a vhodný pohyb. Omezte banány, čokoládu a mrkev.

? Při průjmu zkuste jíst více potravin obsahujících pektiny, jako jsou jablka, banány nebo ovesné vločky.

? Obtěžující nadýmání může být doprovodným jevem zácpy, ale může se vyskytovat i samostatně. Vyhněte se syceným nápojům, omezte luštěniny, kynuté moučníky a pokrmy z kvasnic a doplňte vhodný pohyb.

? Na ranní nevolnosti zabírá pár soust ještě před opuštěním postele a více menších porcí jídla během dne.

? Pálení žáhy zmírníte menšími por­cemi jídla, kdy se žaludek utlačovaný rostoucí dělohou nenaplní zcela. Zároveň se vyhněte dráždivým potravinám, mezi které může patřit třeba káva, citrusové plody nebo čokoláda.


Káva, černý čaj a alkohol

Není novinkou, že alkohol je v těhotenství nevhodný a může být příčinou nesprávného či opožděného vývoje dítěte. Většina lékařů doporučuje úplnou abstinenci nebo jen minimální dávky alkoholu, 1–2 dl vína nebo třetinku až dvě piva týdně.U kofeinových nápojů jsou lékaři benevolentnější, například coca-colu doporučují na zmírnění úporných nevolností. Denní příjem kofeinu by neměl přesáhnout 300 mg, což jsou přibližně 3 šálky překapávané kávy nebo 6 šálků černého čaje (každý o obsahu 190–200 ml). Pokud chcete kávu nahradit bezkofeinovou verzí, měli byste vědět, že kofein se ze zrnek kávy odstraňuje vyluhováním pomocí rozpouštědel, jejichž stopy se výjimečně mohou objevit v hotovém výrobku. Někteří nutriční poradci proto doporučují nahradit i bezkofeinovou kávu cereálními nápoji.


Co je to ‚Pika‘?

Okurky zapíjené mlékem nebo šlehačkou jsou těhotenským evergreenem, který již nikoho nepřekvapí. Odmítání do té doby oblíbených jídel a preference těch, která vám byla přímo odporná, je také velmi častý jev. Nejčastěji se mezi těhotnými objevuje chuť na sladké či kyselé. Tyto změny jsou nejspíše způsobené hormonálními změnami a mohou se vyskytnout i u žen v menopauze.Občas se u těhotných objeví tzv. pika, tedy chuť na věci, které jídlo ne­-jsou ani náznakem. Kromě těhotných postihuje tato porucha i malé děti. Mezi konzumované věci pak patří třeba hlína, omítka, papír, uhlí, mýdlo či nedopalky cigaret. Důvodem může být snaha těla domoci se chybějící látky, probíhající infekční onemocnění, ale i nově rozvinutá psychická úchylka. V případě, že se vám nedaří chutím odolávat, promluvte si s gynekologem, který navrhne vhodná vyšetření pro zjištění příčiny.


  6:00,  aktualizováno  25. března 2019 21:33